poster

Frigo staví dům

 • anglický

  One Week

 • slovenský

  Frigo stavia dom

  (festivalový název)
 • český

  One Week

  (festivalový název)

Krátkometrážní / Komedie

USA, 1920, 27 min

Kamera:

Elgin Lessley
 • classic
  ****

  „Konečne bez Tučka” , a ešte k tomu s novou, atraktívnejšou frajerkou, s ktorou sa oženil, a v ten istý deň sa pustil do stavania dreveného domu, je z neho “MAJSTER, odborník, ktorý vie, čo robí, alebo nebyť toho neprajníka, ktorý prehádzal krabice, tak by určite nevznikol dom addamsovcov, či aj v takomto podobnom, pokrivenom domčeku sa krútila i Dorotka z Čarodejníka z krajiny Oz, pamätáte” ? „Síce nebol taký dokrivený, a predsa sa točila”... Frigo si stanovil, že do týždňa to zmákne, a na PIATOK 13. , si pozval hostí na kolaudáciu... Blíži sa tornádo, ale nielen kvôli nemu, skončí domček na železničnej trati... Myslel som si, že mi vyrazí táto „kamenná tvár” tvár, nemá to ďaleko ku naprostej GENIALITE, má to typické fázy, že zo sekundy na sekundu sa zvyšuje adrenalín, ale pre mňa to nie je STRAŠIAK, ktorý začínal taktiež v malom, univerzálnom domčeku, a postupne sa prepracoval do takých stupňov, že som nechápal...(10.1.2018)

 • Iggy
  *****

  První Keatonův sólový film a hned taková bomba! Z jakékoliv scény filmu Frigo staví dům byste mohli extrahovat esenci čistého humoru! Je to poezie pohybu, černobílá filmová báseň, ten nejhravější surrealismus! A závěrečný gag s vlakem je snad Keatonův nejslavnější a nejcitovanější (sám ho znovu použil ve Frigovi, svůdci žen; taky gag s padající stěnou později geniálně použil v Plavčíkovi na sladké vodě). Je to ta nejpřirozenější poezie moderního člověka. Harold Lloyd ve svých filmech představuje typického měšťáka, který by bez moderní techniky nepřežil. Chaplin veškeré moderní vynálezy odmítá (viz nejlépe němá Moderní doba). A Keaton? Ten bojuje s instantním domkem z krabice tím, že z něj postaví holý nesmysl, za který by se nemusel stydět ani Salvador Dalí, a zůstane tak věrný sám sobě, zůstane svobodný a tvůrčí. Neodmítá realitu, která ho obklopuje, ani se jí zbaběle nepodřizuje. Vytváří z ní umění a tu nejčistší poezii. Keatonův človíček sice dostane pořádně do těla, ale nikdy se nevzdá a nakonec vždycky odchází jako vítěz. Tedy aspoň do dalšího filmu.(13.8.2007)

 • eraserhead666
  *****

  Mé první setkání s Frigem a hned takový náklep. Strašně se mi na tom líbí to, že Keaton sám o sobě není (oproti jiným komikům té doby) nijak extra komický, naopak, je to prostě obyčejný týpek s kamennou tváří, že ten humor nespočívá na něm a jeho taškařivém chování (jako je tomu např. u Chaplina nebo Lloyda), ale jde v podstatě o situační humor, kdy on jen jako by vystupuje v humorné situaci, kterých je tady požehnaně a místy člověk až zírá (padající dům apod.). A scéna s mýdlem, nádhera....(2.6.2010)

 • Jirka_Šč
  ****

  Složte si sami dům z námi dodaných dílů! To by ovšem v pozadí nesměl být ohrdnutý nápadník, který přečísluje krabice. Pěkný film, 4*. Ještě víc než samotné stavění domu mě ale zaujala cesta ze svatby v úvodu filmu a originální přestupování mezi vozidly :). ■ P.S. Je mi sympatická frigova partnerka z tohoto filmu. Taková "nevěsta do nepohody".(20.8.2011)

 • albionlady
  *****

  Zaujímavé je, že tieto skladacie veci (nie práve dom, ale napr. skriňa), sú u nás doma často spojené s podobnými ťažkosťami, s akými sa musel pasovať Frigo (hoci som si takmer istá, že nám nikto nikdy čísla nepremaľoval). Zábavná groteska s perfektnými momentmi, vtipnými "popismi" k scénam a s vlakmi! Toto je môj tretí film s Keatonom, a po tretíkrát sú v ňom parné lokomotívy. Mám pocit, že niekto miloval parné vlaky asi tak ako ja :).(24.6.2014)

 • - První Keatonův sólový film bez Fattyho Arbuckle. (Kulmon)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace