Reklama

Reklama

Frigo staví dům

  • USA One Week (více)
Krátkometrážní / Komedie
USA, 1920, 27 min

Obsahy(1)

Režijní debut Bustera Keatona, kterým si získal publikum v té době. Vypráví o novomanželích, kteří dostanou svatebním darem dům. Ten si však musí sami sestavit z dílů. Bývalý ctitel nevěsty jim ale stavbu ztíží a Frigo s manželkou pak postaví neobyčejný dům ve kterém se odehrává mnoho neobyčejných situací. (Rosana)

Recenze (48)

Trevor 

všechny recenze uživatele

V približne 12 minúte Frigo vyreže časť koberca aby tak vybral kabát, ktorý tam pri jeho pokladaní zabudol a ten následne pod schodiskom pokladá ako vstupnú rohožku na ktorú napíše nápis Welcome. Koberec na ktorý to píše je však úplne nový. Jeden z mála slabších detailov filmu, ktorého najlepší moment prichádza v samom závere pri prejazde vlakov. Dúfam že ani tento komentár žiadneho užívateľa tunajšej databázy neurazil... ()

Jirka_Šč 

všechny recenze uživatele

Složte si sami dům z námi dodaných dílů! To by ovšem v pozadí nesměl být ohrdnutý nápadník, který přečísluje krabice. Pěkný film, 4*. Ještě víc než samotné stavění domu mě ale zaujala cesta ze svatby v úvodu filmu a originální přestupování mezi vozidly :). ■ P.S. Je mi sympatická frigova partnerka z tohoto filmu. Taková "nevěsta do nepohody". ()

Reklama

DaViD´82 

všechny recenze uživatele

Stavba domku v rozmezí jenoho týdne se šikovností, ale i elánem, Pata a Mata aneb na pátek třináctého si kolaudační párty rozhodně neplánujte. Nejedna chybka by se zde sice našla, ale tak krásně a nápaditě vrstvené gagy se jen tak nevidí. V jiných Frigových eskapádách jsou nesporně lepší jednotlivé segmenty. Ovšem jako celek je právě One Week nejvyrovnanější. Navíc nejeden fór předběhl svou dobu. Kupříkladu "zcenzurované" podání upadlého mýdla. ()

Iggy 

všechny recenze uživatele

První Keatonův sólový film a hned taková bomba! Z jakékoliv scény filmu Frigo staví dům byste mohli extrahovat esenci čistého humoru! Je to poezie pohybu, černobílá filmová báseň, ten nejhravější surrealismus! A závěrečný gag s vlakem je snad Keatonův nejslavnější a nejcitovanější (sám ho znovu použil ve Frigovi, svůdci žen; taky gag s padající stěnou později geniálně použil v Plavčíkovi na sladké vodě). Je to ta nejpřirozenější poezie moderního člověka. Harold Lloyd ve svých filmech představuje typického měšťáka, který by bez moderní techniky nepřežil. Chaplin veškeré moderní vynálezy odmítá (viz nejlépe němá Moderní doba). A Keaton? Ten bojuje s instantním domkem z krabice tím, že z něj postaví holý nesmysl, za který by se nemusel stydět ani Salvador Dalí, a zůstane tak věrný sám sobě, zůstane svobodný a tvůrčí. Neodmítá realitu, která ho obklopuje, ani se jí zbaběle nepodřizuje. Vytváří z ní umění a tu nejčistší poezii. Keatonův človíček sice dostane pořádně do těla, ale nikdy se nevzdá a nakonec vždycky odchází jako vítěz. Tedy aspoň do dalšího filmu. ()

Bogrant 

všechny recenze uživatele

Málokedy dám storočnému kúsku plné hodnotenie, navyše keď netrvá ani pol hodinku, ale pokiaľ by som si mal len zopár vybrať, jedným z nich by bol jednoznačne tento Frigo a jeho neposedný dom, ktorý s ním rozohrá neskutočne vtipnú, rozmanitú a vynaliezavú hru, pri ktorej sa to geniálnymi nápadmi len tak hýri. Vidno, že stavba domu nie je nič ľahké, no o to väčšia sranda to v Busterovom podaní je. ()

Galerie (5)

Zajímavosti (4)

  • První Keatonův sólový film bez Fattyho Arbuckle. (Kulmon)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno