Operace Rudé moře

• Čína Hung hai xing dong (více)

19. eskortní skupina Námořnictva Čínské lidové republiky operující proti somálským pirátům dostane úkol evakuovat čínské občany z republiky Yewaira, kde došlo k státnímu převratu a občanské válce. Fregata Lin-i je vyčleněna, aby zakotvila v přístavu Al-Hafed a zahájila evakuaci. Úkolem je pověřen i osmičlenný tým speciálních sil námořnictva pod vedením kapitána Yanga Ruie. Situace se však komplikuje. Kromě milic povstaleckého generála Šarafa operuje v oblasti i teroristická organizace Zaka a pašeráci uranu. (Ampi)

sad12

Herecké výkony hlavních postav = 7 z 15 || Herecké výkony vedlejších postav = 1 z 5 || Kamera = 9 z 10 || Zvuk = 9 z 10 || Téma = 3 z 5 || Výkon režiséra = 5 z 10 || Scénář = 10 z 20 || Můj komentář: Snímek je jasnou čínskou propagandou. I tak jde však u svěží akci, kde místo hrdinných Američanů jsou hrdinní Číňani. Film si odnáší ode mě 54 % = * * * ()

Robur888

Hódně akce, hódně patosu. Už v úvodní scéně je až zarážející čínská důslednost v chápání mezinárodního práva, protože pokud by jejich loď, kterou piráti unesli vstoupila do somálských výsostných vod, museli by ji jejich vojáci opustit. Protože tak je to přeci správné a oni jsou Číňané a zásadně jednají fér. Vše dobré platí o čínských vojácích jako celku, ale i morálně volní vlastností jednotlivců jsou natolik na výši, až jsou nedostižné. Za vlastní oběť zachraňují i místní civilisty. Na jejich straně byla odvaha, inteligence, technika, všestrannost, iniciativa, neúnavnost, palebná síla i pravda. / Každý má právo na ultra akční film, který bude pouštět brancům v místnosti zatím co čekají na vstupní lékařské vyšetření, ale čeho je moc, toho je příliš. ()

Pimburger

Bez týrání přiznám, že moje hodnocení nebude zcela objektivní, protože jsem přibližně v čase 00:35 hod. usnul a film sledoval až do času 01:23 hod. se staženými roletami, dokud mě neprobudil výstřel z RPG a vlastní chrápání. I přes celkem vysoké procentuální ohodnocení mi film nepřijde záživný a kromě všech těch nedostatků, které byly zmiňovány v ostatních příspěvcích (nerozeznatelnost vojáků, jejich nesmrtelnost a vcelku béčkově natočené akční scény) mě doslova sraly všechny záběry z toho jejich Titanicu. Když pominu všechny ty Číňany, který tam stáli, jako by měli v prdeli zaraženou pěst až po loket (a výrazy ve tváři tuto eventualitu rovněž podporovaly), byly nejhorší ty kartonový kulisy, který měly představovat můstek a vnitřek lodi. Je samozřejmě fajn, že jsem se díky tomu rozpomněl na Star Trek: Original Series, ale jinak to bylo absolutně absurdní. Furt jim tam něco svítilo a blikalo, občas tam běhaly nějaký zelený řádky na monitorech, aby bylo vidět, že loď pluje a tuším, že tam byly i mikrofony jak k obecnímu rozhlasu. Když se tam kapitán lodi obracel s dotazy na komisaře (a naopak), protože politickej komisař je pro každej útok čínský armády to nejdůležitější, málem jsem začal zvracet žlutý hvězdičky a doufal, že jim jako na Enterprise taky vybouchne pár těch papundeklovejch konzol. Když k tomu připočtu i děj, kterej mi kvůli mojí man-opauze pořád trošku unikal a doteď nechápu, kdo byli rebelové, co to bylo za uranovej koncentrát (asi nějakej produkt čínskejch uranovejch koncentráků) a proč zachraňovat pár čínskejch občanů, když jich jsou další dvě miliardy, nejednalo se vůbec o dobrý film. Srpem, který definitivně podťal tohle propagační kladivo čínskýho námořnictva, byl závěr, u něhož sice čínské publikum zažívalo minierekce, ale ve mně vzbudil opravdovou hrůzu, protože je jasný, že Čína svojí politikou směřuje přesně tam, kam směřovalo i Japonsko o nějakej ten pátek dřív. A za tenhle až hororovej závěr nemůžu dát nic jinýho než jednu *. ()

yejb odpad!

Propagandistický film ČLOA. Tradiční "morální" hodnoty - voják rád položí život za svou vlast. Film je přehlídkou zbraňových systému ČLOR (kapitánský můstek září novotou, inspekční kamera, microlaser, dron,... ), ale i západních zbraní. Je "přátelsky" nakloněný Evropské unii. Je evidentní, že měl scénář vytyčené přesné cíle - ukázat, že ČLOA položí své životy za každého našeho občana, vážit si každého lidského života, i když to nejsou Číňani, ukázat světu, že jsme i jejich ochránci, že si vážíme Evropské unie, že máme nejlepší technické vybavení. Ještě že ti zajatci nebyli Ujgurové... Občas kameraman používá příliš mělkou hloubku ostrosti. 10% přestřelek je směšných, nepřátelé padají po desítkách aniž by je někdo zasáhl. Inspirace v BHD a pod. Odpad. 🤮 ()