Operace Rudé moře

Joel Chong

Masky:

Matthew Smith
  • Big Bear

To by mne zajímalo kolik multiorgasmů měl prezydent Myloš a Luftjarda Tvrdík při sledování téhle čínské (pardon Hong Kongské :-) záležitosti... Vůbec nechápu proč Rusko, USA a další země řešily nějakou Sýrii, Irák či Afghanistán. Stačilo ke břehům těchto zemí vyslat čínský všeúčelový parník a vysadit hrdiny jmen Ku-Šun, Li-Tung, So-Čhej, Čuang Jin, Čang Tchien Te, Lin Ji, Tenk Mej a další borce... Nejdříve to ve filmu natřeli Somálcům takovým způsobem, že dalšího Kapitána Phillipse už nebude třeba natáčet a pak si to rozdali se samotným Islámským státem až modlitební koberečky létaly a to ani nešlo o ty létající koberce z arabských pohádek. Čína se evidentně snažila naservírovat velkofilm o své statečné a špičkově vybavené armádě, kde ovšem ale používají vrtulníky Huey (nebo jejich licencované kopie či co to bylo atd...). Je to plné patosu, hrdinství, sebeobětování a čínské afektovanosti. Slzičky a zpomalené záběry na umírající hrdiny či flasbacky z období jejich štěstí nevyjímaje. Ale buďme objektivní. Amíci občas točí podobné ptákoviny. Co nelze filmu upřít je nekončící a místy až dechberoucí akce. Tam se vážně nezakecali a chyběl tam snad jen letecký souboj stíhaček a ve vesmíru přestřelka mezi družicemi... Čínský voják je univerzál a umí všechno ve stylu agenta 007. Za ten tankový souboj a vrtulníkový závěr přisypávám hvězdu. Scénář je šílený, vůbec u něj nemyslete a chtěl bych vidět tu skutečnou událost...dle které to bylo točeno. No nic. Jdu si dát do sodovky dvě čajové lžičky uranového koncentrátu abych spláchl v hrdle ten prach z písečné bouře... PS. Víte co mi nejvíc u těchto filmů z islámských zemí štve? Ty hromady zničených Defíků ! :- ( * *(4.7.2019)

Dante Lam od revitalizace tradičních hongkonských subžánrů definitivně přešel k stále velkolepějším spektáklům sázejícím spíše na globální než lokální poetiku. Operation Red Sea nutně svádí k přirovnání k americkým military akčňákům jako jsou Slzy slunce, filmy Michaela Baye (přirozeně hlavně 13 hodin), nebo Černý jestřáb sestřelen. Nepřipomíná je jen velkolepostí a špičkovým řemeslným provedením, ale také zaměřením na prezentaci armády jako party oddaných profíků, která nadto disponuje špičkovou výbavou (ostatně stačí porovnat složité vybavení čínských vojáků s příslušníky jednoduše vybavené fiktivní arabské armády). Ideologickým vyzněním má přitom Rudé moře nejblíže právě Černému jestřábovi, neboť jednoznačnost náborové agitace narušuje explicitně brutálním ztvárněním válečného utrpení (gore na úrovni CAT III,v pevninské kinematografií dosud nevídané, ovšem můžeme vnímat i jako jako krok vstříc globálnímu fandomu akčních filmů, který krvavé pojetí akce oceňuje). _______ Díky tomu, že nepřátelé se rekrutují z řad muslimské teroristické organizace zjevně vymyšlené podle modelu Islámského státu, může film hladce naskočit na narativ "války proti teroru" a prezentovat Čínu jako zástupce "civilizovaného světa", který je hrází proti bezpráví a barbarství - jedna scéna dokonce přímo naznačuje, že Čína přebírá žezlo "spasitele světa", které dosud třímaly USA. Zároveň se ovšem film skrze scény s přátelskou armádou a trpícími, bezbrannými civilisty snaží vyhýbat (na amerických filmech často kritizované) xenofobní dehumanizaci nepřátel. _______ Ačkoli si Operation Red Sea v samotném závěru neodpustí vyslat jasné varování ohledně konfliktní oblasti Jihočínského moře, celkově jí hřmotný nacionalismus cloumá mnohem méně než Wolf Warriorem 2, od nějž se film odlišuje i více seriózním tónem a absencí zaměření na jednoho individuálního hrdinu. Zároveň je ale i méně zábavná, neboť krom bombastických scén bojů nenabízí nic jiného, čím by diváka mohla upoutat.(23.7.2018)

Nejsem činofil, ale Operace Rudé moře se mi celkem libila. I když skutečnou událost film dle mého názoru přiliš zveličuje, tak se je o pěkně zvladnutý akční film s moderními vojenskými technologiemi (ČLR se chtěla pochlubit). Fiktivního je tam plno. Ve volbě mezi slabšími čtyřmi a silnými třemi vyhraly čtyri hvězdy.(1.9.2019)

„JSME ČÍNSKÉ NÁMOŘNICTVO A VEZMEME VÁS DOMŮ…“ /// Námořní speciální jednotka „Sea Dragon“ v akci. Úvodní připomínka na činnost jednotky v boji proti somálským pirátům… piráti čuměj… a já teda taky! Jakoby Zdenda Troška dostal nekřesťanský prachy na akční film… efektní je tady i sklouznutí hovna do mísy… (obrazně řečeno…). Ovšem frajeři s rudou vlaječkou na rukávu nepolevujou ani pak. Vlastně v tomhle filmu NIKDY! Není čas na to ptát se kdo je kdo. Rozkaz zní jasně, takže jdeme z mise do mise. Vypráví se v kurevským tempu a vobčas to tady vypadá jako v počítačový hře. Režisér a kameraman asi mysleli, že točej nějaký intro, či co. Ale vlastně to celý do toho konceptu oslavy válečný síly Čínský osvobozenecký lidový armády krásně zapadá. Kecal bych, že mě to nudí. Jasně, tý akce je hodně (bacha nesrovnávat (!) třeba s Mission: Impossible – Fallout), ale nějakejch extra parádních kousků tady zase tolik není. Vojáci naštěstí netrpí syndromem Ethana Hunta, takže jich několik zařve, což z nich dělá lidi a vyvažuje to chybějící filmový emoce. Ovšem nejdůležitější na celým filmu je, že má bejt jakýmsi varováním pro všechny, co by chtěli strkat rypák do jejich výsosnejch vod. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Jsem Číňan a chcu se infiltrovat do Islámskýho státu. Poznají mě? 2.) Moje krédo zní: „Přemůžeš strach, přemůžeš všechno!“. 3.) Thx za titule „mindhunter29“.(22.8.2018)

• sniper18

S čínskou tvorbou to ide teda riadne dolu vodou. Rozpočtami sa síce ich filmy výrazne posunuli, ale tvorcovia akoby úplne stratili talent, svoju špecifikosť, ale nanešťastie aj súdnosť. Buď si vyberajú úplne brakové témy, ktoré už len trápne znejú, alebo si vyberú niečo atraktívne, čo je tento prípad a pokazia, čo môžu. Operation Red sea mala byť viditeľne čínska variácia na Čierny jastrab zostrelený, ktorý mám mimochodom veľmi rád, ale ťažko sa tu toho dalo pokaziť ešte viac. Absencia plnohodnotného príbehu mi vlastne ani tak moc neprekáža, však ten nemal ani spomínaný Čierny jastrab zostrelený, jednoducho sa len vojenská jednotka na území cudzieho štátu snaží zachrániť svojich občanov, keďže tam práve vypukla občianska vojna, ale predsa len by to chcelo aspoň nejakú gradáciu, toto je stále o tom istom, jednoducho sa len jednotka presúva z miesta na miesto, kde všetko vyrieši. Jediný plus je, že je to tak dynamické, že som sa ani nestihol začať nudiť, tu sa skutočne stále niečo deje, ale aj tak ma to hlavne kvôli nedostatku súdnosti vôbec nebavilo. Keby aspoň tie postavy za niečo stáli, ale všetci známejší herci majú len zanedbateľný priestor a vojenská jednotka je zložená len z ťažko odlíšiteľných charakterov a tak ma vôbec nikto nezaujímal a bolo mi jedno, kto prežije, alebo kto práve umrel. Aj tak sa vo filme nič nezmenilo. Ale úplne najväčším sklamaním je rozhodne akcia. Je jej tu síce neskutočne veľa, zaberá snáď dve tretiny filmu, akčné sekvencie sú dlhé, veľkolepé a rozmanité, stále sa striedajú lokácie, používajú sa rôzne technologické vymoženosti ako výbušné drony a podobne, ale mňa to vôbec nebavilo. Nepáčila sa mi kamera, ktorá mi prišla až taká amatérska, technické prevedenie je zase úplne umelé, mňa tieto digitálne strely, explózie a bojové prostriedky vôbec nezaujímajú a hlavne je to celé také zbytočne preakčnelé. Opäť platí, menej je niekedy viac, tu je vozidlo po prejdení míny rovno vymrštené niekde o panelák a mňa takéto preakčnelé nezmysly absolútne nebavia. A je to tu stále. A aj drsné mi prišli len také tie statické momenty, ako pohľad na zohavené telá v autobuse po explózii a podobne, ale priamo v akcii sa nič nenájde. Takže mňa tu akcia vôbec nebavila. A Dante Lam ma teda poriadne sklamal, je to schopný režisér, ktorý pred rokmi točil zaujímavé akčné thrillery a veľmi dobre zvládal akciu, teda keď sa ešte držal pri zemi, ale už jeho minulý Operation Mekong ma sklamal a tento film je na tom ešte omnoho horšie. Takže podľa mňa je Operation Red sea absolútne zbytočná záležitosť, ktorá nestojí za pozretie, ale po tom komerčnom úspechu je jasné, že presne takéto filmy čínske publikum chce a tak sa bude týmto smerom ich tvorba uberať aj naďalej. Veľká škoda. 32%(26.8.2018)

• - Film obsahuje potitulkové scény. (Duoscop)

• - Název filmu se objeví až v 19. minutě. (griph)

• - Exteriéry štátu Yewaira boli natočené v Maroku. (Ampi)