Operace Rudé moře

• Čína Hung hai xing dong (více)

19. eskortní skupina Námořnictva Čínské lidové republiky operující proti somálským pirátům dostane úkol evakuovat čínské občany z republiky Yewaira, kde došlo k státnímu převratu a občanské válce. Fregata Lin-i je vyčleněna, aby zakotvila v přístavu Al-Hafed a zahájila evakuaci. Úkolem je pověřen i osmičlenný tým speciálních sil námořnictva pod vedením kapitána Yanga Ruie. Situace se však komplikuje. Kromě milic povstaleckého generála Šarafa operuje v oblasti i teroristická organizace Zaka a pašeráci uranu. (Ampi)

honelnik

Reklama na Cinsku armadu. Od famozneho Beast Stalkera sa na kazdy film Danteho Lama strasne tesim, ale ako pri kazdom jeho dalsom filme, bol som sklamany. Je fajn, ze Dante sa s tym nijak zvlast neserie a koncatiny lietaju na oboch stranach konfliktu, ale kvoli neexistujucej expozicii nemam nejaky vacsi zaujem na tom aby to nasi zlti hrdinovia v zdravi prezili. V podstate je nam vysvetlene, ze tato jednotka je taka mala rodinka, a ide sa do boja. Na pribeh nebol cas, na 141min stopaze pripadlo asi 8min dialogov a zbytok je akcia. Pritom treba pripomenut, ze celkom velky pocet zaberov prepojujucich akcie (ako sa postava dostala z bodu A do bodu B, atd...) boli vystrihane, inak tipujem, ze by sme s prehladom prekrocili 3hod. Skoda, lebo akcie je dostatok ale clovek sa o tych ludi proste neboji, jediny zaujimavejsi moment prichadza niekde v poslednej tretine pri velmi fyzickom boji na noze, kde Dante ukazuje ako silny vie byt v "intimnejsich" momentoch.Velka skoda, niekde medzi 2-3*... Ale tento film je zaujimavy z hladiska propagandy. V kratkom casovom useku je to dalsi film, kde Cina prebera ulohu svetoveho policajta a riesi konflitky v krajinach tretieho sveta. Je zaujimave sledovat ako sa z intimneho lokalneho prostredia CN filmy postupne presuvaju do priestoru, ktory niekedy v 20. storoci okupovalo USA, a nasledne ho aj opustilo v prospech vojenskych filmov s aspon nejakou mierou sebareflexie. Tu nic take hladat netreba, ak mate problem, Cinsky stat vam ho velmi rad a velmi promptne vyriesi skrz ich tanky, lietadlove lode a drony. Jedinu vec co tu Cina neukazala bolo nejake sub-orbitalne delo, ktore davkuje smrt a Cinske vlajky z kozmu. A ten uplny zaver, zaber na Cinske krizniky za opakovaneho "Attention! This is Chinese Navy. You're about to enter Chinese waters. Please turn around immediately!" si neviem vysvetlit inak ako lahku hrozbu a pripomienku toho, ze v tychto zalezitostiach nase mensie narody a celkovo Europa fakt nemaju ziadne slovo. ()

BOURQUE

Spomínajú sa tu prívlastky ako „Čínska verzia Čierny jastrab zostrelený“ a adaptácia hry „Call od Futy: Modern Warfare“. Podľa mňa je v tom z každého rožku trošku. Neviem, že s akým rozpočtom pracovali tvorcovia, ale to áno, že z toho v podstate vyťažili maximum. Akčné prestrelky nadpriemerné a napínavé, výsledok prekvapivo krvavé. Najväčší problém filmu ako takého, že ani jedna z hlavnejších postáv sa k vám nedostane tak blízko, ako by ste potrebovali. Avšak nezabudnite, že je to čínsky film s inou mentalitou, s ktorou sa stretávame v podobných „made in USA“ filmoch. K prekvapeniu, tých 140 minút nie je zle využitých. Takže z mojej strany mierne nadpriemerne hodnotenie. P.S. Film inšpirovaný prvkami skutočných udalostí. Osobné hodnotenie: 81% (****) ()

MickeyStuma

Rydley Scott se snímkem ' Černý jestřáb sestřelen' (2001) či Michael Bay se snímkem '13 hodin: Tajní vojáci v Benghází' (2016) dostali filmovou odpověď od čínských tvůrců a to stejným akčně zběsilým měřítkem v oblasti dojmu jakoby nekonečného bojiště. A je na co se koukat. Takže tu máme fiktivní republiku a v ní námořní pěchotu PLA s úkolem zahájit záchrannou operaci ohledně rukojmí, čímž započne boj s povstalci a terorismem. A co tato čínská námořní pěchota dokáže je nám představeno hned v prvních minutách snímku, kdy provádí zásah proti somálským pirátům, kteří na volné moři přepadli obchodní loď. Když se podíváme na celý koncept námětu, v podstatě se jedná o totéž, co je k vidění v dnes již klasickém snímku 'Námořní pěchota' (1990), který je dnes už bohužel pozapomenutým. Tento čínský válečný akční film má viditelně velký rozpočet a že prý má za cíl apelovat na vlastenectví čínských diváků, čímž jakoby navazoval na snímek 'Čan lang' (2015) ve snaze ukázat čínskou vojenskou zdatnost a statečnost čínské armády. Ach ta politika. Jakoby u výše zmiňovaných snímků hollywoodských nešlo o totéž. Takže žádné zbytečné řeči, žádné zbytečné rozjímání, jde se okamžitě do akce, která skončí až po dvou hodinách. Kulky sviští, výbuchy ohrožují, vojenští hrdinové se střemhlav vrhají do spárů osudu a plně ukazují své schopnosti. O přesvědčivosti samozřejmě jako obvykle vznikají pochybnosti, ale o to tady v žádném případě přece nejde. Akce, akce a zase jen akce v rámci ryze zběsilé akční zábavy. nic víc, nic míň. Akčně válečnou zábavnou formu splňuje dokonale a to je to nejhlavnější. Fanoušek akčních filmů má tímto doslova žně. Pro ostatní už bude snímek hodně monotónní a zbytečně až moc dlouhý. Zapomenout na postavy, jejich charaktery, nějaká osobní drama či ještě stále populární milostnou etudu. Tohle je ve své žánrové oblasti film pro opravdový chlapy. ()

gauron666

Ten kdo má rád akční filmy tak s chutí do toho. Vůbec tady neřešte klauny co vykřikují něco o propagandě. Tady řvou a pak si stříkají do trenek u amerických hovadin, které jsou propagandy plné. Tady je propaganda velmi umírněná prakticky jen konec. Čínský filmový kolos se pomalu rozjíždí. Jinak vůbec bych to nesrovnával s Wolf Warrior, protože to byla taková zábavná blbinka, ale tady to Dante má pevně v rukou a hraje na realitu (samozřejmě v rámci filmového průmyslu). Herci jsou výborní i když mě osobně tam možná chyběla nějaká větší hvězda ano Simon Yam jen štěk, bohužel. Ale nakonec to sám Dante vysvětlil, že chtěl ukázat čistý boj bez zbytečných kudrlinek a prosté "řadové" vojáky a kdyby tam hrála nějaká známější hvězda zbytečně by to odvádělo pozornost. Dante sedí v režisérském sedle velmi pevně na nic si nehraje, nepředkládá zbytečné osobní příběhy, které stejně v takto stavěném filmu nejsou potřeba. Tady hraje hlavní prim akce akce a zase akce. Akce na lodi, na náměstí, v poušti, v táboře nepřítele či na letišti s tanky atd.. prostě nátěr, který nemá ve filmovém průmyslu obdoby a Dante to všechno natočil za zlomek peněz. Jaký to rozdíl oproti židákům z USA. Kdo umí ten prostě umí. V Číně to byl hit snad druhý film co nejvíc vydělal. Upřímně se nedivím, tohle je film přesně do kin, bohužel v ČR zemi amerických řiťolezcu to samozřejmě nemůžeme čekat, takže doporučuji pořádnou uhlopříčku a kvalitní domácí repro sestavu a zážitek bude dokonán. Snad jediné co bych filmu dokázal vytknout, je až možná velká nesmrtelnost hlavních hrdinů. Já bych na úmrtnosti přidal, ale tak je to film a tam platí tak trochu vlastní realita a pravidla. Za mě jeden z nejlepších akčních válečných filmu. Přes to prostě vlak nejede. PS: Na tento web jsem se zařekl, že už chodit nebudu, je to tady většinou plné děcek co si přeměřují pindíky, ale když jsem zahlédl, jak začíná hodnocení filmu klesat a to hodně nespravedlivě tak jsem si řekl, že se ještě stavím. Na IMDB je to stejné, tam dávají jednu hvězdičku jen proto, že je to přeci zlá Čína. Takže naposled pro nezaujaté lidi: jděte do toho, nebudete litovat. Propagandy naprosté minimum velmi sympatičtí herci a režisér co ví co dělá. Za mě plný počet. ()

dakarin

Černý jestřáb sestřelen v čínské verzi. Především je to nezvyk, mít na místě Američanů tentokrát Číňany - a to nejde jen o Černého jestřába. Každopádně film má hlavu a patu, má spád, sofistikovanou vizuální stránku. Má své hrdiny, tedy tými námořní pěchoty. Film se snaží rozehrávat i lidskou rovinu a alespoň já jsem se do děje chvílemi dostával i emocionálně. Některé scény hodně realistické a drsné. U mě tedy spíš jistý respekt k tvůrcům bez nějakých předsudků - proto 75%. Natočeno na základě skutečných událostí. Shrnutí - vedle mimořádných a známých historických válečnických balad z produkce Činy je to něco nového a neznámého. Je třeba se také trochu přenést přes mírný agitační rozměr, však poctivě řečeno, ten je asi třeba i u amerických producentů, jen jsme si na to již zvykli a máme je víc za své... ()

TomStrom

Nevím, na co koukali ostatní, ale já jsem viděl naprostý akční klenot, jehož jedinou vadou na kráse bylo pár až příliš přehnaných momentů, které si scénáristé mohli odpustit. S lehce přimhouřeným okem se ale dá říct, že přesně takhle to má vypadat. Akce je tu v míře víc než vrchovaté, je přehledná, naturalistická a nějaký velký patos jsem v tom teda nepostřehl - oproti klasickým záplavám amerických vlajek v hollywoodské produkci tady chvíli vlaje jedna čínská a úplně to stačí. A když feeling filmu srovnám s trapnýma americkýma žvejkaninama typu Lone Survivor nebo Fury, tak těch pět hvězd dám s radostí, protože tenhle film je důkaz, že to jde, stačí jen, aby scénář nepsal někdo úplně vymaštěnej. ()

vikino1

Nejhorší na tom je to, že Čun Fin Van, Kul Kim Sun, Ping Pong Fan, Thuj Fuj Hnuj vypadají úplně stejně. Dokonce, i když mají v teamu Ling Fan Svej (rozuměj ženu), tak skoro není poznat, kdo je kdo.. A když už si na ty ksychty jakš takš zvyknete, tak po akční sekvenci nastává pasáž kecací, oni si ty helmy zdělají a jste zmatení jak Goro před Tokiem (na začátku filmu). Tudíž si s vojáky nevytvoříte žádný vztah a jen díváte se jak jedna strana masakruje tu druhou. Tot hlavní zápor filmu. Na druhou stranu až na první akční scénu (která nám ukazuje jak proti spravedlivé Čínské lidově demokratické armádě nemají piráti sebemenší šanci) je to slušná akční řež, která mě - otrlého diváka válečných filmů - párkrát dokázala šokovat (přévážně scéna z autobusu, ložisková bomba v autě). Potěšilo, že nakonec dojde i na tanky... Za mě dobrý... ()

BFG2000

Toto srovnávat se Scottovým majstrštikem? Pardon, ale to tedy ani omylem. Toto je skoro bez emocí, nudné, zkratovité, často nesmyslné nebo jen zcela naivní.Nemá to toho ducha a tu pravou atmosféru. Přestože herci se snaží, lokace, výbava, efekty byly ok, celkově ty přestřelky působí tak nějak "nudně." Po přečtení několika komentářů, kdy jsem se těšil na pořádnou válečnou akční pecku, pro mě velké zklamání, kdy myslím, že největší průser je zde režije. ()

mac000

Opravdu výborná jízda ! A scéna souboje tanků v písečné bouři (vit foto plakát, s rozdílem v jednom "detailu" - ve filmu tanky nejely z bouře ven ale DO BOUŘE!) patří k jedné z nejpůsobivějších. Děj filmu vychází volně z evakuace 225 cizích státních příslušníků a téměř 600 čínských občanů z jihojemenského přístavu Aden na jaře roku 2015 běhěm jemenské občanské války. ()

Zam

O příběhu nelze mluvit, všichni Číňani tam vypadaji stejne, zvlášť v helmách. Co se akce týče , jsem spokojený. Pistole, různý druhy automatických zbraní, přes bazuky, granaty, minomety a odstrelovacky, drony, hromada vsemoznych ustrelenych částí tela až po honičku a přestřelku tanků v písečné bouři. Pro fanouška válečných her paráda. pro fanouška válečných filmů je to málo. ()

pafka

Jedna hvezda za obraz, protoze takhle vylesteny kanony jsem dlouho nevidel. Skoro to vsechno vypada, jako by to bylo vsechno vyrandrovany, protoze obraz je dokonaly. Ale tu cinskou agitku jsem nevydejchal. Herci v mnoha pripadech strasni, ve vsem se to chce podobat americkym akcnakum, ale zdaleka to neni to same. Vubec tam neni nejaky lidsky rozmer, to je uplne odfiltrovane. Priznam se, nedokazal jsem to dokoukat. ()

jack_scott

Nebýt slabšího příběhu, byl by to jasný pětihvězdičkový válečný film. Řada scén je vynikajících, některé nevídáné - třeba mega gore scéna v autobuse, plného kusů těl, včetně ještě živých. Na této čínské produkci je taky super, že odborným poradcům bylo nasloucháno, takže to není paradoxně taková sračka, jako je v levičáském Hollywoodu běžné. Je smutné, když komunisti mají aktuálně lepší filmy než USA. 80%. ()