Vábení výšek (festivalový název)

Vábenie výšok

Dokumentární

Slovensko, 2017, 105 min

Zvuk:

Martin Merc

Nádherný dokument o slovenskom výškovom horolezectve. Aj keď je to prezentované vo všeobecnosti, tak je jasne vidno, že je to skôr ako pocta pre Ivana Gálfyho. Čo je dobre, kedže ten človek dokázal niečo neskutočné a je veľká škoda, že sa o ňom už dnes moc nevie a mladý o ňom nevedia vôbec. Je smutné, že takýto výborný slovenský dokument je tak málo docenený. Bol som na tom v kine, kedže rád podporím slovenských tvorcov a bolo veľmi smutné, že som tam bol jediný s kamarátom a ešte jedným starším pánom. Takéto filmy majú málo pozornosti v kine a práveže na takéto filmy by mali chodiť mladý a podľa mňa by na to mali chodiť aj zo školy, aby sa o tom viac dozvedeli, kedže takéto veci sa ani NEVYUČUJÚ! Je to veľká škoda. Každopádne je to film výborný a výpovede horolezcov sú dychberúce a neuveriteľné. Taktiež aj zábery sú parádne. Odporúčam film všetkými desiatimi!(29.10.2017)

Výborný dokument, najmä pre moju generáciu, ktorá bola v 80tch rokoch 20.storočia ešte mladá na to, aby si to pamätala. Ukazuje, že aj Československé horolezectvo sa nemuselo pred svetom kedysi hanbiť. Silné osobnosti horolezectva, s pútavými hlasmi, na ktoré sa dobre pozerá aj ich počúva. Jedna hviezda dole za menej detailnejšie spracovanie výstupov, resp. najmä tragických zostupov. EDIT: po zhliadnutí dokrútok a vystrihnutých scén je len škoda, že sa do filmu nevošli. Vytvorili by širší kontext.(31.3.2018)

Vynikající dokument Pavola Barabáše, který s odstupem mapuje legendární himalájské výstupy z 80. let, kdy slovenští (českoslovenští) horolezci patřili speciálně při himaláských expedicích k nejlepším a nejúspěšnějším na světě. Spousta zajímavých vzpomínek (i těch méně známých) od přímých pamětníků, skvělé horské záběry i dechberoucí rozhovory. Vzpomínky na Ivana Gálfyho, který toho udělal pro himalájské expedice (tehdejší a vlastně i ty budoucí) tolik, co nikdo jiný. Zajímavé komentáře k tehdejším úspěšným i těm méně úspěšným výstupům. Je horolezeckou pravdou, že vylézt na vrchol je obtížné, ale je to (speciálně u nejvyšších vrcholů) jen ta menší polovina úspěchu, ta druhá, úspěšně se vrátit, bývá ještě nesnadnější a hranice mezi úspěchem a "neúspěchem" bývá někdy velice úzká. Navíc se říká, že "(pokořená) hora někdy nerada pouští zpátky". Velké úspěchy byly bohužel někdy zaplaceny i tragediemi. Po poslední čtyřnásobné tragedii při sestupu z Everestu (po úspěšném výstupu alpským stylem) byla (bohužel) další himalájská expediční dobrodružství i špičkové slovenské horolezectví na delší dobu dost destabilizovány.(2.4.2018)

Videné ako celovečerák v Kine SNP. Vábenie výšok je viac dokumentom o Ivanovi Gálfym ako o našich horolezcoch v Himalájach. Ale to nemyslím, ako výčitku, skôr ako konštatovanie. V každom prípade je to aj krásny dokument o fascinujúcich výkonoch horolezcov (nielen) v najvyšších horách sveta. Výpovede jednotlivých aktérov sú dychberúce a tých 100 minút ubehne ani neviete ako.(25.10.2017)

Ďalší spomedzi Barabášových vydarených vysokohorských dokumentov, tentoraz so zameraním na československé horolezectvo v rámci minulého režimu, sledujúc jeho vývoj od počiatočných fáz cez prvé zahraničné výpravy a s tým spojené príkoria až po najväčšie úspechy/zdolané vrcholy. Gró dokumentu je venované osobnosti Ivana Gálfyho a teda nazeraniu na tématiku skrz jeho činnosť, ktorú bezpochyby možno považovať v rámci onoho horolezectva daných rokov za najzásadnejšiu. Páčilo sa mi zakomponovanie pomerne slušnej porcie dobových záberov/fotiek, svedectvá zúčastnených a taktiež občasné vsunutia dobových novinových útržkov. Rozhodne prínosný a pekný dokument, ktorý odporúčam jednak zanieteným/rekreačným horolezcom resp. ľuďom ktorých daná tématika zaujíma, ale takisto laickej verejnosti, ktorej - podobne ako mne - skrátka vyhovuje Barabášov pohodový dokumentaristický štýl. Poznámka - videné v celovečernej kino verzii. 80%(2.12.2017)

• - Ivan Fiala: "Okrem mnohých prednáškových ciest, som mal prednášku aj v Mníchove. Uvádzal ju Rudy Kellner slovami – keď sme sa dozvedeli, že Slováci idú na Nanga Parbat, uškŕňali sme sa - a čo tam idú robiť. Keď sme sa dozvedeli, že Slováci vystúpili na Nanga Parbat, bol to pre mňa taký šok, ako keby Kongo vystrelilo raketu na mesiac." (Zdroj: K2 studio)

• - Ivan Fiala: "My sme tú cestu chceli zopakovať. Na to, aby sa takáto myšlienka realizovala, bolo treba športovo technický súhlas z ústredného výboru z Prahy. Po intervenciách politických i spoločenských, sa nám to nepodarilo. Pretože predseda československej telovýchovy Antonín Himl vyhlásil, že Mount Everest je najvyššia hora sveta a je to ako účasť na olympijských hrách. Takže tam nemôže ísť slovenská expedícia, musí ísť československá, federálna a organizovaná z Prahy." (Zdroj: K2 studio)

• - V roku 1967 vyliezli na Tirič Mir novou cestou a boli československí horolezci druhou expedíciou, čo stála na vrchole najvyššieho štítu pohoria Hindukúša. (Zdroj: K2 studio)