Vábení výšek

(festivalový název)
  • Slovensko Vábenie výšok (více)
Dokumentární
Slovensko, 2017, 105 min (Televizní verze: 2x53 min)

Himaláje - najvyššie hory našej planéty. Pre niekoho len čísla v štatistike a miesto na mape. Pre iných náročné výzvy. Muž, ktorý stál ako prvý na Evereste, v tom má jasno: "Mierte vysoko, v ľahkom víťazstve je málo statočnosti." Víťazstvá a prehry však oddeľuje tenká čiara. Slovenské horolezectvo v 80. rokoch prežívalo na osemtisícových štítoch hviezdne hodiny. Niektoré z úspechov boli zaplatené životom. Dokumentárny film Vábenie výšok mapuje vývoj slovenského himalájskeho dobrodružstva od jeho počiatkov až po prelomové udalosti na Mount Evereste, ktoré vyvrcholili v tragické okamihy slovenského horolezectva. (ASFK)

Trailer

progression

Vynikající dokument Pavola Barabáše, který s odstupem mapuje legendární himalájské výstupy z 80. let, kdy slovenští (českoslovenští) horolezci patřili speciálně při himaláských expedicích k nejlepším a nejúspěšnějším na světě. Spousta zajímavých vzpomínek (i těch méně známých) od přímých pamětníků, skvělé horské záběry i dechberoucí rozhovory. Vzpomínky na Ivana Gálfyho, který toho udělal pro himalájské expedice (tehdejší a vlastně i ty budoucí) tolik, co nikdo jiný. Zajímavé komentáře k tehdejším úspěšným i těm méně úspěšným výstupům. Je horolezeckou pravdou, že vylézt na vrchol je obtížné, ale je to (speciálně u nejvyšších vrcholů) jen ta menší polovina úspěchu, ta druhá, úspěšně se vrátit, bývá ještě nesnadnější a hranice mezi úspěchem a "neúspěchem" bývá někdy velice úzká. Navíc se říká, že "(pokořená) hora někdy nerada pouští zpátky". Velké úspěchy byly bohužel někdy zaplaceny i tragediemi. Po poslední čtyřnásobné tragedii při sestupu z Everestu (po úspěšném výstupu alpským stylem) byla (bohužel) další himalájská expediční dobrodružství i špičkové slovenské horolezectví na delší dobu dost destabilizovány. ()

nascendi

Vôbec neľutujem, že si nenechám ujsť žiaden film Pavla Barabáša. Sú to filmy, vrátane tohto, pri sledovaní ktorých vôbec nie je dôležitý vzťah diváka k horolezectvu, pretože sú to filmy o človeku a jeho snažení, o jeho súťaživej zložke zabudovanej do DNA. Okrem toho oceňujem, že sa Pavol Barabáš nevyhýba pohľadu do zákulisia, v ktorom je množstvo ľudí, ktorí v etape prípravy akcií hádžu polená pod nohy a v prípade úspechu nastavujú hruď na pripnutie vyznamenaní. ()

Santino7

Ďalší spomedzi Barabášových vydarených vysokohorských dokumentov, tentoraz so zameraním na československé horolezectvo v rámci minulého režimu, sledujúc jeho vývoj od počiatočných fáz cez prvé zahraničné výpravy a s tým spojené príkoria až po najväčšie úspechy/zdolané vrcholy. Gró dokumentu je venované osobnosti Ivana Gálfyho a teda nazeraniu na tématiku skrz jeho činnosť, ktorú bezpochyby možno považovať v rámci onoho horolezectva daných rokov za najzásadnejšiu. Páčilo sa mi zakomponovanie pomerne slušnej porcie dobových záberov/fotiek, svedectvá zúčastnených a taktiež občasné vsunutia dobových novinových útržkov. Rozhodne prínosný a pekný dokument, ktorý odporúčam jednak zanieteným/rekreačným horolezcom resp. ľuďom ktorých daná tématika zaujíma, ale takisto laickej verejnosti, ktorej - podobne ako mne - skrátka vyhovuje Barabášov pohodový dokumentaristický štýl. Poznámka - videné v celovečernej kino verzii. 80% ()

Cedr

Zdaleka ne tak poutavé, ucelené a inspirativní jako podobně koncipované "České himalájské dobrodružství", ale jako portrét Ivana Gálfyho solidní. Jako svědectví o slovenském dobývání (nejen) osmitisícovek by to chtělo trochu víc rozvinout. Vyprávění "pamětníků" je však chytlavé a dává cenné svědectví o tom, že mnohdy nešlo "jen" o boj s horou a fyzickými schopnostmi, ale také mezi horolezci samotnými a v neposlední řadě pochopitelně i komunistickým aparátem. ()

Makky

Tento dokument je obrovská pocta československého himalájskeho horolezectva a jeho otca Ivana Gálfyho. Hodnotný, obsažný a miestami dokonca dramatický pohľad na rôzne expedície sedemdesiatych a osemdesiatych rokov. Osobne som o týchto výpravách doteraz nevedel a počúvať majstrov vo svojom remesle spomínať na svoje najlepšie roky bolo skvelým zážitkom. Najviac priestoru dostal pán Róbert Gálfy (syn Ivana Gálfyho), ktorý má neskutočne príjemný hlas a užil by som si to, hoci by čítal telefónny zoznam. ()

• Jarýk Stejskal: "Prvovýstup na Dhaulagiri expedičným štýlom a prvovýstup na Lhotse expedičným štýlom – to boli prvovýstupy obrovskými, neprelezenými stenami. To bola rarita, doteraz tieto obrovské steny neboli prelezené. Ale bolo to expedičným štýlom, čo nám už začalo vtedy vadiť. Mali sme predstavu, že sa v Himalájach dá liezť aj inak." (Zdroj K2 studio)
  • Ivan Fiala: "Na prvú expedíciu Makalu sme dali dohromady 10 ton materiálu. Pod horu Makalu sme šli s karavánou 360 nosičov 30 dní – jeden celý mesiac sme pochodovali. Vtedy to tak bolo. Z tých 360 nosičov nám na tú poslednú fázu ostalo 50. Každú etapu sme museli tri, štyri, päť krát opakovať s tými, čo boli ešte ochotní s nami ostať." (Zdroj K2 studio)
  • Róbert Gálfy: "Dodnes si spomínam, ako som sa zvalil do útočného stanu. A Mirek, s tým svojim kľudom, mi vyzul topánku. Typický Mirek Šmíd – „neboj sa, ja ti tie prsty rozohrejem." O chvíľu cítim spálené mäso. On mi ten prst zohrieval nad varičom až mi ho priškvaril." (Zdroj K2 studio)