Vábení výšek (festivalový název)

Vábenie výšok

Dokumentární

Slovensko, 2017, 105 min

Zvuk:

Martin Merc

Nádherný dokument o slovenskom výškovom horolezectve. Aj keď je to prezentované vo všeobecnosti, tak je jasne vidno, že je to skôr ako pocta pre Ivana Gálfyho. Čo je dobre, kedže ten človek dokázal niečo neskutočné a je veľká škoda, že sa o ňom už dnes moc nevie a mladý o ňom nevedia vôbec. Je smutné, že takýto výborný slovenský dokument je tak málo docenený. Bol som na tom v kine, kedže rád podporím slovenských tvorcov a bolo veľmi smutné, že som tam bol jediný s kamarátom a ešte jedným starším pánom. Takéto filmy majú málo pozornosti v kine a práveže na takéto filmy by mali chodiť mladý a podľa mňa by na to mali chodiť aj zo školy, aby sa o tom viac dozvedeli, kedže takéto veci sa ani NEVYUČUJÚ! Je to veľká škoda. Každopádne je to film výborný a výpovede horolezcov sú dychberúce a neuveriteľné. Taktiež aj zábery sú parádne. Odporúčam film všetkými desiatimi!(29.10.2017)

• nascendi

Vôbec neľutujem, že si nenechám ujsť žiaden film Pavla Barabáša. Sú to filmy, vrátane tohto, pri sledovaní ktorých vôbec nie je dôležitý vzťah diváka k horolezectvu, pretože sú to filmy o človeku a jeho snažení, o jeho súťaživej zložke zabudovanej do DNA. Okrem toho oceňujem, že sa Pavol Barabáš nevyhýba pohľadu do zákulisia, v ktorom je množstvo ľudí, ktorí v etape prípravy akcií hádžu polená pod nohy a v prípade úspechu nastavujú hruď na pripnutie vyznamenaní.(28.12.2019)

Ďalší spomedzi Barabášových vydarených vysokohorských dokumentov, tentoraz so zameraním na československé horolezectvo v rámci minulého režimu, sledujúc jeho vývoj od počiatočných fáz cez prvé zahraničné výpravy a s tým spojené príkoria až po najväčšie úspechy/zdolané vrcholy. Gró dokumentu je venované osobnosti Ivana Gálfyho a teda nazeraniu na tématiku skrz jeho činnosť, ktorú bezpochyby možno považovať v rámci onoho horolezectva daných rokov za najzásadnejšiu. Páčilo sa mi zakomponovanie pomerne slušnej porcie dobových záberov/fotiek, svedectvá zúčastnených a taktiež občasné vsunutia dobových novinových útržkov. Rozhodne prínosný a pekný dokument, ktorý odporúčam jednak zanieteným/rekreačným horolezcom resp. ľuďom ktorých daná tématika zaujíma, ale takisto laickej verejnosti, ktorej - podobne ako mne - skrátka vyhovuje Barabášov pohodový dokumentaristický štýl. Poznámka - videné v celovečernej kino verzii. 80%(2.12.2017)

Výborný dokument, najmä pre moju generáciu, ktorá bola v 80tch rokoch 20.storočia ešte mladá na to, aby si to pamätala. Ukazuje, že aj Československé horolezectvo sa nemuselo pred svetom kedysi hanbiť. Silné osobnosti horolezectva, s pútavými hlasmi, na ktoré sa dobre pozerá aj ich počúva. Jedna hviezda dole za menej detailnejšie spracovanie výstupov, resp. najmä tragických zostupov. EDIT: po zhliadnutí dokrútok a vystrihnutých scén je len škoda, že sa do filmu nevošli. Vytvorili by širší kontext.(31.3.2018)

Zdaleka ne tak poutavé, ucelené a inspirativní jako podobně koncipované "České himalájské dobrodružství", ale jako portrét Ivana Gálfyho solidní. Jako svědectví o slovenském dobývání (nejen) osmitisícovek by to chtělo trochu víc rozvinout. Vyprávění "pamětníků" je však chytlavé a dává cenné svědectví o tom, že mnohdy nešlo "jen" o boj s horou a fyzickými schopnostmi, ale také mezi horolezci samotnými a v neposlední řadě pochopitelně i komunistickým aparátem.(8.1.2021)

• - Zoltán Demján: "Stena, ktorú sme liezli – južná stena Lhotse – bola nedotknutá, nikto ju predtým nepreliezol. Ale Messner sa o to pokúšal. Vyhlásil, že je to problém roku 2000. Na jar 1984 mal Ivan toľko guráže, aj keď to Messner nazval problém roku 2000, on sa nezľakol." (Zdroj: K2 studio)

• - Jarýk Stejskal: "Prvovýstup na Dhaulagiri expedičným štýlom a prvovýstup na Lhotse expedičným štýlom – to boli prvovýstupy obrovskými, neprelezenými stenami. To bola rarita, doteraz tieto obrovské steny neboli prelezené. Ale bolo to expedičným štýlom, čo nám už začalo vtedy vadiť. Mali sme predstavu, že sa v Himalájach dá liezť aj inak." (Zdroj: K2 studio)

• - V roku 1965 pridelili československým horolezcom preskúmať Vachánsku oblasť – jednu z najmenej prebádaných častí Hindukúša. Čakal tu na nich rad panenských štítov nad 6000 metrov, na ktorých nestála ľudská noha. Medzi ne patril aj legendárny vrchol, ktorému mu domáci hovoria Hora kam nedoletí vták. (Zdroj: K2 studio)