CzechTek

Dokumentární / Hudební

Česko, 2017, 52 min

Zvuk:

Adam Levý

Třiadvacet členů Spiral Tribe zasazují v postkomunistické zemi semínko free party a snad trochu i celkové freečkařské kultury, která, bez ohledu na krajinu, vždy nakonec dosáhne statusu mainstreamu a je již předem odsouzena k zániku. Nicméně celkový zánik se nekoná a akce tohoto typu se organizují dodnes. Možná, že je to v současnosti i o něco lepší, i když tomu chybí ta spontánnost, návštěvníci freeček se za ta léta vytřídili a na akcích lze opět potkávat lidi, kteří jsou s touto kulturou spjatí trochu víc, než holky a kluci z diskoték, jež náhodně navštěvují louky plné repro beden. Osobně jsem zažil CzechTeky 03, 04 a 06, určitě akce, na které se nezapomíná, nicméně z mého pohledu, jako dje, šlo převážně o hudbu. Chápu, že dunivé rovné beaty, jež doprovází tento dokument, můžou běžnému divákovi připadat až primitivní, ale přesto vězte, že i tvrdá elektronická hudba umí být velmi rozmanitá a k míchání vinylů a lámaných beatů, je skutečné potřeba mít talent. Přiznávám, že chování některých návštěvníků mě odrazovalo již před patnácti lety, ale i tak mě tato kultura dost ovlivnila a posunula někam dál. Desky kupuji a míchám dodnes a stále mě to naplňuje dost velkou energií, určitě jedna z cest, jak tuto kulturu uchopit a pochopit. Přece jen, kdo z Vás by byl ochoten přivézt někam na louku aparáty za statisíce, postavit je a tři dny tam hrát komukoli bez nutnosti na tom vydělat? Nikdo? Ale jo, někdo přece jen ano :)(23.6.2018)

Pěkný přehled o vývoji této subkultury mladých od divokých devadesátek pomocí "mluvících hlav". Výhodou je bohatý filmový archiv. Pobavilo mě srovnání přístupu k technařům v devadesátkách u nás a ve fašistické Británii. Na mnoha technopárty jsem byl, ale nyní jsem tuto hudbu vypustil. Nikdo z přítomných si nevšiml, že hraje jedna písnička celou noc.Líbilo se mi mixování techna (a tekna) s melodickou hudbou.(12.7.2020)

Stý komentář k 15. letému výročí Paroubkova zásahu na CzechTeku. A když člověk čte názory našich vzorných spoluobčanů v diskuzích, nestačí se divit, jak jsme se obloukem vrátili zpět. Poctivě zpracovaný dokument o kontrakulturním hnutí druhé poloviny devadesátých let, které velmi výrazně oslovilo i mě. Věnuje se jeho filozofii, postojům, počátku. Formované pádem železné opony, hnané kulturně společenským rozpadem započatým v předchozí dekádě, a to nejen ve východním bloku. Mluvící hlavy nejsou hudební ikony, hvězdy, ale lidé z davu, stejně anonymní jako DJs a liveacty působící na freetek scéně. Tedy až na pár výjimek. Co mě velmi bavilo, byl odlišný přístup tehdejších top soundsytémů. Motivace, proč tohle všechno vlastně podstupovali. Otázkou ovšem je, zda daný materiál osloví i nějaké ty aktuální přispěvatele internetových diskuzních fór. Ale zase na druhou stranu, který příznivec technokultury o něco takového stojí. Hudba měla v historii lidstva různý účel, což se Homo Ordinarius těžko vysvětluje. A ano, obsazovat cizí pozemky není správné. Overground against Monoculture.(31.7.2020)

Obsáhlá sonda do freeparties v ČR. Mě se na teknu líbí, dle mého jedna zásadní věc, tohle si buď zamiluješ, nebo to zavrhneš, neexistuje nic mezi. Ač jsem občasný účastník těchhle akcí už dobrých 15 let, nehodnotím tu styl hudby apod, ale dokument jako takový, a fakt se mi to líbí, je to pěkně sestříhaný apod. Kdo o tom nic neví a chce se dozvědět, jak proč a podobně, tady to má. Ale, ideální bude, když si na takovou akci vyrazíte, ať by to bylo sebe líp zdokumentováno, tohle musíš zažít!(25.6.2018)

Taka mila mozaika pri ktorej sa spoko podupuje nohou a spomina na doby kedy to bolo este trve a free :D Nicmenej ziadna deep sonda sa nekona a drogy sa uplne opominuli (c'mon!).(14.7.2017)