Hora

Snímek je oslňující analýzou naší posedlosti horami. Ještě před 300 lety byly snahy zdolat horské vrcholy považovány za něco velmi blízkého šílenství. Nikdo tehdy nepředpokládal, že by divoká a opuštěná horská krajina mohla někoho zajímat. Vrcholy hor byly považovány za místa, kde sídlí nebezpečí, nikdo je nevnímal jako místa plná krásy. Proč jsou nyní horami přitahovány miliony lidí? Dokument Hora nám ukazuje okouzlující sílu výšin a jejich věčnou moc, se kterou formují naše životy i naše sny. (AČFK)

TMNT

V poslednej dobe som pozeral často filmy od Barabáša a preto som musel porovnávať Horu s jeho filmami po celý čas. Hora padá na hubu práve v tom čo si režisérka myslela, že bude asi na ňom to najlepšie. A to sú tie silené "nádherné" zábery, ktorými je film preplnený, a ktoré sa neustále menia a sú nasekané a nahustené do sedemdesiatich-štyroch minút. Je to ako keď sa prežeriete dobrého jedla, lenže v tomto prípade som bol vyžratý už od začiatku. Zhrnúť vizuál, musím povedať, že je to proste nepodarené. Čo sa týka hudby, spoznal som niektoré známe melódie a celkovo je film plný klasickej orchestrovej hudby. Ktorá vôbec nezapadá do filmu. Ďalší aspekt je rozprávač Willem Dafoe, neveril som mu ani slovo. Proste mám toho herca rád, ale nemám rád patronizujúce hlasy v dokumentoch, ktoré sa snažia natlačiť do nás určitý spirituálny presah. Je to tak protivné, že aj keď možno hovorí pravdu, odmietam to proste počúvať. V skratke, Hora má 3 aspekty, o ktorých by jeden mohol povedať, že sú predpokladom dobrého výsledku, ale jedna vec je mať základný materiál a druhá vec je správne ho skombinovať a dávkovať tak, aby bol výsledok dobrý. Scény, zábery a činnosti ľudí sa striedajú príliš rýchlo aby hlbšie zaujali a celé je to tak len plytký "try hard" dokument. ()

pushover

Souhlasím, že ten symfonický soundtrack se k tomu vůbec nehodil. Jinak super dokument s příjemným voiceoverem Willema Dafoe. ()

Equilita

Vizuálne krásny dokumentárny film, ktorý je ale obsahovo úplne prázdny. Williem Dafoe má síce celkom príjemný hlas, len je veľká škoda, že musel čítať tak slabý a nezaujímavý scenár. ()

elimS

40% - komentář 20ti slovy: Pěkné záběry a respekt všem lidem...ale jako dokument nicneříkající. Akorát zjistíte, že se dají hory popsat snad 6358 různými citacemi a frázemi. ()

Dzegr

"Adventurers sometimes liken fear to a rat. When you take risks you feed the rat with fear. But each time you feed that fear it grows fatter. So then you must feed it more fear to sate it. And yet more again and then still more. Until a madness bites." ()

Sssiksseilor odpad!

To zase byl výplach a Já se tak těšil na hory. Tohle žel není ani tolik o žádné specifické hoře, jako spíše o obsahu a tónu vět, které přednáší v po-o-omalém tempu vypravěč a než se k něčemu slovně dostane, tak rádoby graduje nějakou stupidní myšlenkou na závěr téhle k radosti krátké sračky. Do všeho hraje strašně zvolená hudba, která se vůbec nehodí a když už se rozhodli tvůrci zaplnit stopáž ze cirka 70% klasikou, tak měli alespoň zvolit trochu i od toho nejvyššího. První polovinu se zde sledují horolezci, pak zhruba 1/4 lyžaři a zbytek pokryjí extrémní sporty. Hor je zde hodně málo, přičemž vás občas v celkovém příšerném střihu vyleká ošklivý obličej nějakého z obyvatel nepálu a pravděpodobně i žen. Co by mi přišlo pohoršující, kdybych se pohoršoval, je horolezec, který si vyleze na vrchol a zapálí si cigáro, hned bych ho nejraději odtamtud zkopnul. Dále by mne pohoršoval náklad, co nosí/táhnou jaci; ať si to kurva nosí ti šplhací zmrdi sami. Nelze ani opomenout tu chaotickou režii, co by Mě u tohohle "skvostu" pohoršovala nejvíce. Tím pádem by Mne určitě nepohoršovaly touhy bytostí, co si chtějí z vrcholu skočit na kole s padákem, hrát si na batmany, šplhat bez jištění, či cokoliv jim podobné. Ať si každý dělá doprdele, co chce! Je to každého volba, stejně jako ve všem jiném. Také by Mě nepohoršoval zásah do krajin kvůli sjezdovkám, protože bych už rovnou mohl protestovat proti silnicím. Bohužel se také nedočkáme žádného umrlce, co si rozdrtil hlavu o skálu při dopadu, určitě jich muselo být spousty, ale v tomto případě ne, tady se hraje úplně na jinou notu. Divákům je zde totiž vnucována myšlenka o nadřazenosti hor a malém prťavém človíčkovi, co se odváží na některou z nich vykročit. V první třetině je smetena počas archaických a velmi nekvalitních zbytečných záběrech možnost draků a jiných mýtických stvoření obývající vrcholky hor. Tím je následně otevřen prostor oním odporným hlasem, jehož autora máte sto chutí udusit od prvních minut, pro volné cesty k vrcholu, ač bysme měli správně zůstat nejlépe dole a nijak hřebeny nenarušovat. Také je zde zmíněn strach a jak jej mnozí musí ukájet strachem dalším. Což rozhodně není můj problém a do ostatních mi je opět hovno; ať si třeba skákají bez padáků, pokud si myslí, že něco na tento způsob jejich životy potřebují. Co se ale nezmínilo, je velkolepost naše, hory jsou pravda krásné (a moc záběrů na ně tady nečekejte), ovšem žádný z aspektů hor by neměl v našich myslích podněcovat podřazenost. Zásadně nemluvím o respektu, který by měl být naopak přirozený, nikdy to ale nesmí být podřazenost, což je právě ten největší průser tohoto dokumentu, a tím si to kurví u Mne nejvíce. ()

shade000

Neskutočne silný dokument, kobúk dole, kamera, hudba, hlas Willema Dafoeho - jednoducho všetko dokonalé. Už teraz sa nesmierne teším na nepriame pokračovanie "River"... ()

DonBraso

Hrozně neučesaný dokument co jsem viděl za poslední roky.Váhal jsem normálně i nad jednou hvězdou,protože pět hvězd to bych musel leda zmrznout na ledovci.Tak příšerný orchestriální koncert v dokumentu, to byl pro mě normálně očistec.Ještě den po zhlédnutí dokumentu cítím to příšerný violoncello,který rvalo uši.Celkově zařadit operu do dokumentu je silně smolná,ale pro některý,kterým Vivaldi,Beethoven dělá radost,tak spíš než o hoře,si dá 74 minutový koncert.Ale přejdu k produktu jako celku.Jak jsem říkal na začátku,nechápu tvůrce co vůbec chtěl sdělit či ukázat.Pravda je,že je tu doopravdy pár pěkných scén a po půlce dokumentu,kdy jsem to chtěl už vypnout,přijde svěží vánek z hor.Sice jsou ty záběry k dohlédání všude na netu,což je další aspekt,že je to spíše slepenec stažených záběrů,což dokládají i závěrečný titulky a pár natočených kamerových nádher nad horou.Proč jsme jednu chvilku u všech možných adrealinových sportů nechápu?.Proč je tu neustále zimní čas nad stejnou horou,aby po chvilce keců se z toho stala Redbull či GoPro reklama? Sice to funguje,ale né jako celek.Nejlepší část je,když pět minut jsme konečně na Everestu,Dafoe má tři věty za sebou,což je nevídaný aspekt,hudba konečně hraje,co neskřípe a hlavně k obrazu sedí a ještě se člověk docela podiví,že na Everestu je fronta jak deset deka šunky.Samotný vypravování by nebylo špatné,ale je hrozně suché a hlavně nemá délku.Jedna věta,tři minuty záběry,neustále hudba kroutící můj ušní boltec,pak jedna či dvě věty a zas to stejný.Nebudu se rozepisovat,ale nejhorší dokument co jsem viděl fakt za roky.30% ()

papuchalk

Bohužel nějak nechápu co chtěl autor tím dokumentem říct. Ukáže nám překrásný záběry horských masivů v zapadajícím slunci, aby v následujícím záběru ukázal 500 lidí stojících frontu na Everestu. Chce ukázat krásu hor, ale přitom ukáže (a obhajuje!) totální vyprázdněnost této kultury, způsobenou komercí a rozmazleností lidí, kteří potřebují čím dál větší zážitky a čím dál víc selfíček, aby je ten život na fejsbuku vůbec bavil.. Do toho vypravěč Dafoe mele neuvěřitelně vyprázdněný pseudo-spirituální moudra. Záběry Za 5, obsah odpad jak prase. ()

solisoli

Pôsobivá kamera, slušne vypracovaný zámer a nápaditosť. Úžasný začiatok pri snímaní horolezca na vertikálne kolmej stene bez istenia. Už potom temer gýčový dojem. Príliš strohý prístup k scénam. Dosť úsečné dialógy, ale čo najviac, katastrofálna hudba, ktorá absolútne neladila obrazu a zmyslu scén. Lepšie bolo stlmiť zvuk a čítať titulky. Voči tým nákladom za výpravu malo byť, ako sa vraví viac muziky. ()

rigby

Úchvatné pohledy na přírodní horské scenérie střídají spíše děsivé záběry komerčního využití hor a hazardování s vlastním životem. Podkresleno bohužel mnohdy až nepříjemnou hudbou, navíc velmi výraznou a hlasitou. K tomu nicneříkající komentář, který tu skoro nemusel být, zejména v této podobě. Tak nevím, jestli z toho mám být nadšený, jsem spíše otrávený a zhnusený. Čekal jsem něco hlubšího. ()

Gregor_Samsa

Obrázky fakt krásný a hudba vybraná stylově, nicméně člověk si při tom všem uvědomí, že něco pro něj ještě je a něco už prostě ne. Vizuálně je to fakt pěkný, ale přišlo mi, že tomu chybí nějaký ucelenější příběh, který by film vyprávěl – vizuál a Vivaldi možná úplně nestačí... [60%; 2018-03-16 BioOKO] ()

emuska

Byla jsem naprosto uchvácena majestátností hor a přírody. Kazí to snímky z výstupu masy lidí na Mont Everest, které jsou, bohužel, pravdivé. Hudba Vivaldiho "zimy" seděla. Obdivuji výkony horolezců, ale ne adrenalinové sportovce uváděné ke konci filmu. Nemohu než hodnotit pěti hvězdičkami. ()