Hora

Austrálie, 2017, 74 min

Renan Ozturk

Willem Dafoe (vyp.)

Christian Gazal

Záběry jsou nádherné, o tom žádná, a všichni milovníci hor budou zajisté plesat. Mě osobně celý dojem z filmu bohužel neskutečně kazil soundtrack. Nic proti australskému komornímu orchestru, ale v tomto případě bych asi ocenil spíše naprosté ticho a pouze zvuky přírody, burácejícího sněhu při lavině a nebo silného větru na vrcholku hory.(22.4.2018)

Ultimátní porno vysokohorských masivů - artistická kronika vztahu člověka s přírodou posvátných vrcholů, která v mixu vypravěče, filharmonie a kamerových přeletů oslňuje, stejně jako dojme nad tím, co jsme jako lidstvo v honbě za dobrodružstvím ztratili. Skvěle komponovaný, gradovaný, rozjímavý, tady máte INTO THE MIND či THE FOURTH PHASE na druhou. Co by na to řekla Leni Riefenstahlová :)(16.2.2018)

• LeoH

Příliš mnoho příliš zběsile za sebe nasekaných příliš hezkých obrázků s podmanivě načteným zoufale plytkým komentářem a nešťastně zvolenou muzikou. Se skutečným majestátním půvabem hor to mělo společného pramálo a s hlubším zamyšlením nad vztahem člověka a přírody ještě míň. Koyaanisqatsi na vás, pacholci.(30.8.2018)

Musím souhlasit s lidmi, co daly dvě až tři hvězdy a napsali proč. Tak první vzpomenu soundtrack, který se v dokumentu objevil....taky mi to trochu kazil, ale šlo to přežít. Pak je pravda, že Dafoe toho moc nenakecal a když už jo, byly to většinou ty stejné fráze. Jak už tu někdo psal, dokument mohl být více ucelenější - krom nádherných hor, pár vět k horách a několik bláznů co lezou po horách bez jištění, co sjíždí hory na lyžích apod. (jinak k těm extrémistům velký respekt) dokument nic víc nenabízí, zkratka nebylo to podané dle mého vkusu, něco tomu chybělo. Jenže co?? Něco určitě. Krásu hor a přírody upřít nejde (píše to tu snad každý). Áááááá, asi v tom zbytku bude problém, a jsme doma. Mozek mi říká dvě hvězdy a srdce zase tři.(26.7.2018)

• poz3n

74 minut dlouhý videoklip bez jakékoliv vnitřní logiky a dramaturgické koncepce. Krásné dokumentární pohlednicové obrázky střídají záběry extrémních sportovců a aby toho nebylo málo, dočkáme se dokonce nějakých těch bloopers ze života hor milujících nadšenců. Celé to nevkusně doprovází soundtrack z nejprovařenějších hitů klasické hudby a aby toho ještě jednou nebylo málo, Willem Dafoe (nic proti němu) 74 minut stále dokola opakuje jedny a ty samé kecy o kráse, přitažlivosti a nebezpečnosti hor. Jednotlivé fragmenty filmu tak, ač samy o sobě třeba i kvalitní, dávají dohromady necitlivý a kýčovitý blábol, který jsem měl i při tak krátké stopáži problém vůbec dokoukat. No fuj. 3/10(9.3.2018)

• - Celosvětová premiéra proběhla 12. června 2017 na Mountain Live ACO event v Austrálii. (Stoka)