Hora

Renan Ozturk

Willem Dafoe (vyp.)

Christian Gazal
  • DonBraso

Hrozně neučesaný dokument co jsem viděl za poslední roky.Váhal jsem normálně i nad jednou hvězdou,protože pět hvězd to bych musel leda zmrznout na ledovci.Tak příšerný orchestriální koncert v dokumentu, to byl pro mě normálně očistec.Ještě den po zhlédnutí dokumentu cítím to příšerný violoncello,který rvalo uši.Celkově zařadit operu do dokumentu je silně smolná,ale pro některý,kterým Vivaldi,Beethoven dělá radost,tak spíš než o hoře,si dá 74 minutový koncert.Ale přejdu k produktu jako celku.Jak jsem říkal na začátku,nechápu tvůrce co vůbec chtěl sdělit či ukázat.Pravda je,že je tu doopravdy pár pěkných scén a po půlce dokumentu,kdy jsem to chtěl už vypnout,přijde svěží vánek z hor.Sice jsou ty záběry k dohlédání všude na netu,což je další aspekt,že je to spíše slepenec stažených záběrů,což dokládají i závěrečný titulky a pár natočených kamerových nádher nad horou.Proč jsme jednu chvilku u všech možných adrealinových sportů nechápu?.Proč je tu neustále zimní čas nad stejnou horou,aby po chvilce keců se z toho stala Redbull či GoPro reklama? Sice to funguje,ale né jako celek.Nejlepší část je,když pět minut jsme konečně na Everestu,Dafoe má tři věty za sebou,což je nevídaný aspekt,hudba konečně hraje,co neskřípe a hlavně k obrazu sedí a ještě se člověk docela podiví,že na Everestu je fronta jak deset deka šunky.Samotný vypravování by nebylo špatné,ale je hrozně suché a hlavně nemá délku.Jedna věta,tři minuty záběry,neustále hudba kroutící můj ušní boltec,pak jedna či dvě věty a zas to stejný.Nebudu se rozepisovat,ale nejhorší dokument co jsem viděl fakt za roky.30%(28.2.2018)

Ultimátní porno vysokohorských masivů - artistická kronika vztahu člověka s přírodou posvátných vrcholů, která v mixu vypravěče, filharmonie a kamerových přeletů oslňuje, stejně jako dojme nad tím, co jsme jako lidstvo v honbě za dobrodružstvím ztratili. Skvěle komponovaný, gradovaný, rozjímavý, tady máte INTO THE MIND či THE FOURTH PHASE na druhou. Co by na to řekla Leni Riefenstahlová :)(16.2.2018)

Záběry jsou nádherné, o tom žádná, a všichni milovníci hor budou zajisté plesat. Mě osobně celý dojem z filmu bohužel neskutečně kazil soundtrack. Nic proti australskému komornímu orchestru, ale v tomto případě bych asi ocenil spíše naprosté ticho a pouze zvuky přírody, burácejícího sněhu při lavině a nebo silného větru na vrcholku hory.(22.4.2018)

• TMNT

V poslednej dobe som pozeral často filmy od Barabáša a preto som musel porovnávať Horu s jeho filmami po celý čas. Hora padá na hubu práve v tom čo si režisérka myslela, že bude asi na ňom to najlepšie. A to sú tie silené "nádherné" zábery, ktorými je film preplnený, a ktoré sa neustále menia a sú nasekané a nahustené do sedemdesiatich-štyroch minút. Je to ako keď sa prežeriete dobrého jedla, lenže v tomto prípade som bol vyžratý už od začiatku. Zhrnúť vizuál, musím povedať, že je to proste nepodarené. Čo sa týka hudby, spoznal som niektoré známe melódie a celkovo je film plný klasickej orchestrovej hudby. Ktorá vôbec nezapadá do filmu. Ďalší aspekt je rozprávač Willem Dafoe, neveril som mu ani slovo. Proste mám toho herca rád, ale nemám rád patronizujúce hlasy v dokumentoch, ktoré sa snažia natlačiť do nás určitý spirituálny presah. Je to tak protivné, že aj keď možno hovorí pravdu, odmietam to proste počúvať. V skratke, Hora má 3 aspekty, o ktorých by jeden mohol povedať, že sú predpokladom dobrého výsledku, ale jedna vec je mať základný materiál a druhá vec je správne ho skombinovať a dávkovať tak, aby bol výsledok dobrý. Scény, zábery a činnosti ľudí sa striedajú príliš rýchlo aby hlbšie zaujali a celé je to tak len plytký "try hard" dokument.(23.2.2018)

Člověk by měl bezprostředně po zhlédnutí skoro až chuť si nějakou tu horu zdolat. Ze snímku je cítit velká láska k horstvu. Trošku mi ovšem vadilo, že Dafoe opakuje celou stopáž stále dokola to stejné. Velké štěstí, že to opakuje právě Dafoe, který by dokázal udělat zážitek i z četby návodu na obsluhu pisoáru. Dokument není přehnaně dlouhý, takže si ho člověk dokáže užít. Příjemná meditační výprava do bájné země božstva, obrů a monster. Krásné záběry a hudba. Myslím, že dokument dokáže pohnout se srdíčkem i nemilovníkům hor.(21.4.2018)