Hora

Austrálie, 2017, 74 min

Renan Ozturk

Willem Dafoe (vyp.)

Christian Gazal

Ultimátní porno vysokohorských masivů - artistická kronika vztahu člověka s přírodou posvátných vrcholů, která v mixu vypravěče, filharmonie a kamerových přeletů oslňuje, stejně jako dojme nad tím, co jsme jako lidstvo v honbě za dobrodružstvím ztratili. Skvěle komponovaný, gradovaný, rozjímavý, tady máte INTO THE MIND či THE FOURTH PHASE na druhou. Co by na to řekla Leni Riefenstahlová :)(16.2.2018)

• TMNT

V poslednej dobe som pozeral často filmy od Barabáša a preto som musel porovnávať Horu s jeho filmami po celý čas. Hora padá na hubu práve v tom čo si režisérka myslela, že bude asi na ňom to najlepšie. A to sú tie silené "nádherné" zábery, ktorými je film preplnený, a ktoré sa neustále menia a sú nasekané a nahustené do sedemdesiatich-štyroch minút. Je to ako keď sa prežeriete dobrého jedla, lenže v tomto prípade som bol vyžratý už od začiatku. Zhrnúť vizuál, musím povedať, že je to proste nepodarené. Čo sa týka hudby, spoznal som niektoré známe melódie a celkovo je film plný klasickej orchestrovej hudby. Ktorá vôbec nezapadá do filmu. Ďalší aspekt je rozprávač Willem Dafoe, neveril som mu ani slovo. Proste mám toho herca rád, ale nemám rád patronizujúce hlasy v dokumentoch, ktoré sa snažia natlačiť do nás určitý spirituálny presah. Je to tak protivné, že aj keď možno hovorí pravdu, odmietam to proste počúvať. V skratke, Hora má 3 aspekty, o ktorých by jeden mohol povedať, že sú predpokladom dobrého výsledku, ale jedna vec je mať základný materiál a druhá vec je správne ho skombinovať a dávkovať tak, aby bol výsledok dobrý. Scény, zábery a činnosti ľudí sa striedajú príliš rýchlo aby hlbšie zaujali a celé je to tak len plytký "try hard" dokument.(23.2.2018)

Přišlo mi to jakože koukám na Herzoga po mrtvici.. Krásné záběry v kombinací se silnou hudbou a do toho povídá charismatický vypravěč.. Jebat na to, že jakkoliv je Dafoe parádní tak vypravěčsky je Herzog prostě bezkonkurenční. S tím se holt nedá nic dělat... Problém je spíš v tom co Dafoe pronáší. Ne, že by kvákal úplné koniny, ale právě Herzogem odkojení diváci asi vycítí, že Mountain ve svém doprovodném komentáři klouže jaksi po povrchu. To, že zdoláváním vrcholů (tím spíš v komerční formě) člověk něco důležitého ztrácí je motiv sice pravdivý a silný, ale tak nějak se samozřejmě nabízí. Mountain tímto (v zásadě banálním) motivem vrcholí. Werner by zde pouze startoval pro hlubinné odkývání dalších a dalších vrstev absurdity, syrovosti, humoru atd..... Ale špatné to vůbec není.. Možná bych vynechal nebo zkrátil ty adrenalinové exhibice, ale to už je spíš subjektivní rejpanec.(17.2.2018)

Záběry jsou nádherné, o tom žádná, a všichni milovníci hor budou zajisté plesat. Mě osobně celý dojem z filmu bohužel neskutečně kazil soundtrack. Nic proti australskému komornímu orchestru, ale v tomto případě bych asi ocenil spíše naprosté ticho a pouze zvuky přírody, burácejícího sněhu při lavině a nebo silného větru na vrcholku hory.(22.4.2018)

V takových výšinách jsem se nikdy nepohyboval, ale jako milovník hor musím tomu nádhernému dokumentu dát za pět, ikdyž i mě ta hudba dost iritovala. Místy jsem sice u hazardování se životem, ať už to bylo na kole, lyžích, padáku či "Batmanově" křídle říkal, že člověk neví, jak se má zabít, ale je to jen jejich věc. Já je za to neobdivuju, ale nikdo je tam neposílá, tak co? Na druhou stranu efekt pro nezaujatého diváka to má a v tom je celá atraktivita filmu.(7.3.2018)