Rada nad zlato (studentský film)

Good advice is better than gold

(festivalový název)

Krátkometrážní / Dokumentární

Česko, 2015, 26 min

Jakub Charvát

Nemá cenu kritzovat formu, protože je to studentský film. Takže tady řečijako nelíbí se mi kamera neobstojí. Co stojí za vyzdvihnutí je obsah. Celý film bych přirovanl k šmejdům, protože tvůrci dost riskovali, když se odvážili píchnout do sršního hnízda. Takze abych to shrnul dokument má strukturu, děj a informační hodnotu. A děcka měli fakt štěstí, že měli ve filmu toho odborníka na finančnictví z Brna, který celý dokument posouval nejmíň o 2 třídy výš. Takže za odvahu a za téma jasné ****.(15.9.2016)

Takový Vlk z Wall Street po česku. Film sice nedosahuje kvalit našich nejuznávanějších dokumentaristů, nicméně jakožto studentský počin se mi zdá nadprůměrný. Musím hodnotit zejména volbu tématu, jelikož vhled mezi taková individua je veskrze užitečná věc, dále odvahu a podchycení několika zajímavých věcí, které jsem nevěděla. Téma si ale v budoucnu určitě zaslouží podrobnější rozpracování.(7.12.2016)

Námět jednoznačně za pět, ale zpracování je o poznání horší, sestříháno nic moc, namluveno je to lehce jalově, stejně jako tu chybí pár dost zásadních věcí, které by tam prostě měli být, například vyjádření nějakého NORMÁLNÍHO finančního poradce, který ideálně není zblblej devatenáctiletej kluk s iq 82., nebo vůbec jasný náhled do toho, co takový průměrný paznecht z OVB dělá. Prostě to chce víc informační hodnoty a méně moralizování, u takového tématu není potřeba, já, divák, si dokáži udělat vlastní názor. Každopádně dokumentární talent pan režisér je, o tom žádná.(23.8.2016)

• Ichabod

Pan Charvát bohužel měl poměrně málo materiálu, dokument vlastně nemá žádnou "message" ani rozřešení. V podstatě jen poukazuje na to, že lidé, kterým nebylo zhůry dáno moc zdravého úsudku a inteligence se nechají potopit kvůli vidině kokainu, rychlým autům a hlavně prachům. Samozřejmě 99,9 z nich nic takového nikdy mít nebude, jinak by systém nefungoval. To, že počínání je amorální a do pasti vlastní hlouposti se chytil i pan Charvát bohužel nic nedokazuje. Je třeba tlačit na stát, aby podobné věci eliminoval podobně jako prodejce předražených kastrolů od nichž se vlastně služby finančních poradců příliš neliší. Dokument je odvyprávěn strašně nudně a hlavní postava vypadá jako typická oběť, což sráží značně celkový dojem dolů.(24.8.2016)

Spíše, než analýza finančního proradenství (prodávající a nakupující) to lépe funguje v rovině psychologické. Stačí vidět ty tupé, rozežrané, chamtivé držky lačnící po okamžitém uspokojení svých primitivních přání. Filozofická otázka zní, kdo je větší pitomec. Jestli ti, co vlezou do pyramidy nebo ti, co si koupí "produkt". Samozřejmě stát by měl jasně vymezit pravidla, ale evidentně lobbing těchto firem je zatím silnější. 66%. /Právě zapojení mladých a nezkušených lidí do finančního poradenství je další z věcí, která je odborníky OVB vytýkána. „Firma funguje jako průtokový ohřívač. Nábory pořádají i na středních školách, takže se k nim dostanou opravdu mladí lidé. Rekruti vydrží třeba jen několik měsíců, vytěží rodinu a nejbližší okolí a pak končí. A často odchází s dluhy. Provize z uzavřených smluv jsou zálohové, pokud tedy klient přestane životní pojištění platit, provizi musí poradce vrátit,“ komentoval prezident Asociace finančních poradců Vladimír Švorba. (zdroj: echo24.cz)/(28.8.2016)