Do větru

• angličtina Into the Wind (festivalový název)

Příběh tří mladých lidí odehrávající se během letní plavby kolem řeckých ostrovů. Nespoutaní sourozenci Matyáš (Matyáš Řezníček) a Natálie (Jenovéfa Boková) se plaví jako posádka plachetnice, na jejíž palubu přistoupí syn majitele lodi dokumentarista Honza (Vladimír Polívka). Postupné sbližování Natálie s Honzou naruší dokonalé soužití sourozenců a na povrch začínají vyplouvat skutečnosti, které ukáží jejich bezstarostnou jízdu v docela jiném světle. Neobvyklý milostný trojúhelník odehrávající se v atraktivním jachtařském prostředí přibližuje prostřednictvím hlavních hrdinů touhy a obavy současné mladé generace. Debutující režisérka Sofie Šustková natočila s mladým štábem svou generační výpověď na omezeném prostoru plachetnice v širém moři a na malebných ostrůvcích Severních Sporád. (A-Company CZ)

JanPopojedem

Tři mladí lidé se nechají unášet větrem, občas jsou k sobě ohleduplní a jindy si dělají drobné naschvály. Chvilku se milují, a hned jsou zase lhostejní. Když si budete myslet, že jste se k někomu z nich přiblížili, v následující scéně se vám vzdálí. Možná skrývají velké tajemství a nebo jen vnitřní prázdnotu. A s touto nejednoznačností pracuje "Do větru" velice soustředěně. Mě baví filmy, které dávají prostor pro interpretaci, a tak se bavím přemýšlením, jak to Ti hrdinové vlastně mysleli, i teď. Trochu mi to připomnělo Bertolucciho Snílky. ()

paja38

Příběh je plynulý a celkem jednoduchý, což je vlastně super, nikam neuskakuje a neruší se tím celkový prožitek, kamera je krásná, barvy jsou uvěřitelné, věříte, že jste v létě v Řecku. ()

Beginek87

Na film jsem přišel s nulovým povědomím a se stejně tak velkým očekáváním. A to bylo asi dobře, jinak bych tam ani nepáchl. Dokonce ani to, že jsem byl na premiéře zadarmo mne neobměkčilo, asi bych potřeboval dostat plat, aby mi ten ztracený čas vynahradili. Film měl opravdu dobrou kameru ... a hotovo, tečka, výčet plusů jsem rozepsal tak jak to jen šlo. No a teď mínusy. Herci ... špatní, prkenní, zcepenělí a navíc nepřesvědčiví. Hudba ... to byl taky solidní přešlap, absolutní nesourodost a hlavně občasná znatelná nevhodnost podkresových melodií. Režie/scénář ... první film, takže přetěžko srovnávat, ale smysl to nedávalo, zbytečně dlouhé záběry byly nudné až trapné a dějová linie jaksi taky chyběla. No a počkejte si na děsně zajímavou zápletku s migranty, kteří se vešli do jedné scény a byli tam jen proto, aby se hlavní hrdinka mohla pokusit o sebevraždu. Dokonce i pasivně agresivní čištění zubů bylo fakt na prd, přestože nápad to mělo. Asi 3/4 filmu jsem přemýšlel, jak mám tomu filmu dát 12 %, když jedna hvězda znamená 20 .... no a nevymyslel jsem to, nicméně i tak považuji ten čas při přemýšlení za efektivněji využitý než při sledování filmu. ()

Lulugo

Debut jak režisérky, tak kameramana. Neobvyklý zážitek na plachetnici na moři, skvělá hudba, která doplňuje emoci. Polívka poprvé v hlavní roli sportovce a správňáka nakonec nevyhrál. Skvělý byl i debutujícím Řezníček a jeho sestra Boková jako jachtaři. Člověk šel domů zamyšlený, musel to zpracovat, ale bavilo mě to, a ani jsem nemusela brát ohled na to, že je to debut. ()

monkee

Hudba a zvuk jsou s filmem jakoby srostlé. Navzdory jednoduchosti příběhu jsem šla nakonec domů zamyšlená a nadšená. V českých filmových vodách je něco nového. ()

masek

Beru to jako slibný debut. Hezká kamera, hudba, dobří herci, příběhu mohlo být trochu víc, ale když se teď nad tím zamýšlím, bylo toho tak akorát, aby o filmu člověk přemýšlel. Pozor, není pro milovníky násilí a akčních filmů. ()

Benigni

Vzpomněla jsem si na film s A. Delonem - V plném slunci. Nechci říct, že by tohle byla kopie, vůbec - tenhle film na něj nemá ani v pár procentech. Možná, že jako prvotní výkop to nebylo úplně nejhorší, známe horší debuty, například Hany, Cesta do Říma. Laputa a pod. Jestli chce tvůrkyně režírovat dál, měla by si od někoho napsat pořádný scénář a ne těchto pár uplácaných situací na jachtě... Škoda, ale jako mladistvý experiment těch pár procent uhájí. Každý nějak začíná. Ruční kamera asi byla nevyhnutelná, ale měla mít alespoň nějaký řád a jednotu. Celkem dobrý byl zvuk a v pár místech i mladý Polívka. Škoda, že tu nemáme jiné houslistky - herečky. ()

stret odpad!

Z rozpočtu filmu sa rozhodli urobiť si pekný výlet do grécka, kde vyplodili niečo čo nikto netuší čo to malo znamenať. Urážlivo tupé. Pochopiteľne, režisérka si scenár vytiahla z .... ()

skorapky

Incestní vztah dvou sourozenců... a hlavně ženská co neví, co chce? Jestli vygumovaného záporáka bráchu nebo chrabrého charakterního Honzu. Ještě že, tam nebyl sedmihlavý drak a happy ending, kdy Honza odcválá s princeznou Natálií na bílém Boingu 777 ke slunci západu. Nuda v Řecku. A já od toho čekala něco jako - Kapitán Phillips s Tomem Hanksem. No, tak aspoň jeden bod za snahu, všech zúčastněných o nějaký výkon, včetně uprchlíků. ()

lineker

Bohužel zcela nenaplněný potenciál. Silné drama s thrillerovým nádechem o třech lidech na rozpáleném slunci u Řeckých ostrovů. Tak to mohlo vypadat. Dostali jsme ovšem nekomunikační film, který bohužel nejde divákovi vůbec vstříc. Dialogy psané nevýrazným perem, nulový dějový posun. Od začátku je tou nejtajemnější zápletkou to, zda dochází k incestu či nikoliv. ()

Jarek572

V našem českém rybníčku těch jachtařských filmů moc nemáme (snad jen polodokument Stroskotáme zajtra) a tohle je čestná výjimka. Takže pro jachtaře v podstatě "povinná četba". Film se snaží chytit uprchlické krize - nejsem toho fanoušek, ale jako rámec příběhu a důvod cesty, proč ne. Leitmotiv filmu jsou momenty klidu - zčeřené vlnky za zádí, zvuk trochu smutných houslí nad vodou, klidná hladina než se zvedne vítr... Za mě pěkné až poetické momenty na jachtě. Všechno se ale pochopitelně točí kolem ústřední trojice a jejich vzájemných vztahů. Žádné velké překvapení se nekoná, ale sledovat vývoj v čase mě tu baví. I dramatické momenty tu jsou hlavně proto, aby posunuly vzájemné vztahy, resp.abychom se podívali postavám hlouběji do duše. K maximu hvězdiček tomu ale chybí trochu šmrnc. Víc bych ocenil, kdyby film zůstal v té jachtařsko-poetické rovině nebo byl jachtařsky akční (když už to má být BOAT-movie) nebo jachting zcela upozadit (to by ale byla škoda). Jako by si tvůrci neuměli vybrat. Škoda, bílé plachty ve větru jsou super! ()

sasankinbrat odpad!

Naozaj som mal úprimnú snahu nájsť v tejto snímke zadosťučinenie za investovaný čas. Žiaľ, cítim sa doslova utýraný snahou dopozerať film až do jeho konca. Nie! “Tam kde nič nie je, ani smrť neberie.” ()

Korpy22

Sexy dvojice Polívka a Boková se prohánějí  na jachtě ještě s kapitánem bratrem a zažívají letní lásku. Film má nádhernou melancholii, je celý modrý (jako Polívkovi oči) a člověk, který už někdy byl na jachtě má pocit jako by byl zpět na jachtě. Modré vlny, vítr v plachtách, sluníčko. Přestože je film velmi hezký a estetický, samotný námět a scénář je celkem chatrný a o ničem. ()

Febiofest má letos Deneuve i stan na Václaváku

Febiofest má letos Deneuve i stan na Václaváku