David Gilmour v Pompejích

(koncert)
  • Velká Británie David Gilmour: Live at Pompeii
Hudební / Dokumentární
Velká Británie, 2017, 114 min (Alternativní 59 min)

Pětačtyřicet let od slavné show, ze které vznikl dokumentární film Pink Floyd v Pompejích, se David Gilmour vrací na místo činu. Skladatel, zpěvák a kytarista legendárních rockerů odehrál v červenci 2016 v kulisách ruin nejstaršího amfiteátru na světě dva spektakulární koncerty. Ze záznamu vznikl ohromující snímek, v němž zazní hity Gilmourovy sólové kariéry i klasiky z vrcholných let Pink Floyd. Zatímco koncert Pink Floyd v 70. letech byl kvůli natáčení bez diváků, tentokrát dvojité show pod Vesuvem přihlíželo na 3000 fanoušků Davida Gilmoura. Jednasedmdesátiletý bard psychedelického rocku si do kapely přizval hvězdné muzikanty jako baskytaristu Guye Pratta, který vystřídal v Pink Floyd Rogera Waterse, bubeníka Steva DiStanislao, klávesistu z Rolling Stones Chucka Leavella nebo dlouholetého spolupracovníka Michaela Jacksona, Grega Phillinganese. Skladby z Gilmourových sólových alb „Rattle That Lock“ a „On an Island“ doplňují chronicky známé skladby Pink Floyd včetně „One of These Days“, „Wish You Were Here“ nebo „Comfortably Numb“. Atmosféru koncertu dotváří dokonalá audiovizuální show plná laserových efektů, pyrotechniky a videoprojekcí na obrovské oválné obrazovce. „Ačkoli už nehraje do půli těla nahý, jinak jako by se David Gilmour vůbec nezměnil - má pořád tak krásný hlas i jeho kytara zní stále s tou stejnou hloubkou i ostrostí teskného blues," líčí v pětihvězdičkové recenzi list The Guardian. (Aerofilms)

hufnagel

Pokladám Pink Floyd za rozhodujúcu skupinu rockovej histórie a som ich veľkým fanúšikom.V lete som mal možnosť vidieť v Londýne aj úžasnú audio video výstavu histórie Pink Floyd. vo Victoriinom múzeu.Mindblowing.Náhodou som objavil bluray z koncertu a nemám slov.Nadčasová hudba. ()

PotatoCZ

Díky za možnost vidět svého oblíbeného umělce, ve svém oblíbeném kině! Skvěle jsem si zavzpomínal na září 2015, kdy jsem měl možnost vidět tuto show na vlastní oči v Royal Albert Hall. Jen škoda, že se do filmu nevešly písně Astronomy Domie či Us and Them. 95% ()

OtaPlk

Na stare Pompeje si pamatam, jak sem se z odpoledni šichty uvijal do dom, abych si je zapnul na polaku a bylo to maso! Potem eště někdy byli v televizi Flojdi z Benatek a šlus. Komouši se bali, aby im ti zarostli pěruni ze zapada nahodum nězebrali ten socialismus, tak sme akorat mohli slintať po Parplach, Zepelinach nebo Rašach, ale naživo-hovno. Tak sem chodil na naše machry. Katapult, Etc...,Visači, Plastyci, Efekti byli špica. A jak sem viděl Šelingera, tož sem čuměl s otevřenym pyskem. Aji to sladke dřevo se dalo posluchať. Kryl, Merta Hutka a jejich protestsongy. Potem se cynkalo klučama, sudruzi začli podnikať a mohli tu i klunkři z teho prašiveho zapada. Prubli to Rolini a devadesatymštvrtym na spartakyadnim staďasu Flojdi. Vyleza mi husy skura jak na to včil spominam. Po tem koncertu sem byl smutny, bo sem hned věděl, že už nic tak fajneho neuvidim. Ale zpatky k temu filmu. Na novych Pompejach to neni tak bombovni jak na PULZU, ale ani ospale, jak v tym Gdaňsku. Zvuk supr! Ze světlama se vyblbli v pisničce RUN LAJK HEL a že umi David skladat furt dobre songy ukazal na I ANY TONG. S tym zborem to byla pecka jak od Flojdu. A po KOMFORTABLE NAMB Džilmur všeckym ukazal, že furt patři do mladeho železa... ()

LukyKub

Ke komentáři uživatele Taffey bych rád dodal následující: Je vidět, že jste na tom koncertě nebyl, protože kdyby tomu tak bylo, nic z toho byste zřejmě nenapsal. V rámci tohoto Gilmourova turné jsem jel na jeho koncert na Vídně... a ad1) koncert trval bez cca 10 minut 3 hodiny, takže tento film je zkrácenou verzí koncertu minimálně hodinu, tzn. že ve filmu chybí některé písně.. možná proto vám skladba písní dává menší smysl. V rámci koncertu byl set-list naprosto dokonalý. ad2) uvědomte si, že v době turné bylo Gilmourovi 70!!!! let.... zamyslete se ještě jednou nad tím, jak v jeho věku zpívá a pak si řekněte, jestli je vůbec normální, aby v 70 letech člověk stále odzpíval to, co Gilmour stále zvládá. ke Guyi Prattovi bych podotkl, že má dle mého názoru prostě radost, jak všechno šlape/hraje a je plný pozitivních pocitu z pódia. Zkuste si pustit koncert Celebration od Led Zeppelin... tam se každou chvíli také někdo z členů kapely "zubí".. a je to myslím naprosto v pořádku. Stručně řečeno... rozumím víceméně vašim komentům (tedy až na poznámku na kvalitu Gilmourova zpěvu), ale naživo to bylo něco naprosto fantastického a nepopsatelného, Davidem počínaje a souborem zpěvaček (a zpěváka) konče... tento záznam je v porovnání s koncertem do značné míry sterilní a skutečně prožít a užít si ho opravdu asi může pouze ten, které na nějakém koncertu v rámci tohoto turné navštívil ()

Panel250

Z malé části musím, nechtěně, souhlasit s Taffeym. V čem? První dvě písně mi nesedly, od ostatních jako by je dělila pomyslná hranice. Pak už si vše sedlo tak jak má. Prakticky neustálé usmívání se jak bubeníka, tak Gilmoura mě při Wish You Were Here rušilo. Ta písnička si tohle prostě nezaslouží, velká procítěnost tam nebyla a stavte se třeba na hlavu :-) Ten samý pocit jsem měl při začátku druhého sóla v Comfortably Numb, nicméně po chvilce už tam bylo vše, co tam má být a ještě něco navíc. Samozřejmě písničky hrané po tisící nelze vždy zahrát tak, aby si z nich člověk sedl na zadek. Celkově to na mě působilo výborně a mimo několika málo věcí mě osobně nic neušilo. Mám shlédnuty snad všechny koncerty co vyšly, na několika jsem byl i živě (i Roger Waters) a mám s čím srovnávat. Každopádně krásný zážitek a už se těším na blu-ray do sbírky. ()

BigJohn02

Paráda - z blu-ray je to lepší než tam mezi těma jelitama s mobilama bejt. Ale je to marný - Great Gg in the Sky tak jako Clare Torry na originále nikdo nezazpívá. ()