Velká válka (TV seriál)

World War I: The Eastern Front

Dokumentární / Historický / Drama

Rusko, 2014, 8x54 min

Marina Bandilenko

Dobře zpracovaný seriál, poměrně sugestivní, ale nelze přehlédnout dost intenzivní masírku, ignorování porážek a průšvihů ruských vojsk, když ústup, tak plánovaný a vychytralý, když útok, tak jedině úspěšný, opakované líčení slabého a neschopného nepřítele, marginalizování jeho úspěchů, neustálé vyzdvihování hrdinství ruských vojáků i nevojáků, výčty jejich řádů a medailí. Nebýt toho, dostal by seriál snad 5*, ale ta neskrývaná a zbytečná propaganda ho v mých očích silně srazila. Je zřejmé, pro jaké obecenstvo byl seriál určen.(29.10.2017)

Výborně zpracovaná dokumentární série o stěžejních okamžicích první světové války. V dokumentu jsou zachyceny nejdůležitější události tohoto konfliktu, jsou zde taktéž zobrazeny nejvýznamnější osobnosti, které zasáhly do dění nejen této válečné mašinérie, ale které svou postatnou roli sehrály i v následujících etapách historie nedávno minulé, jmenovitě např. generál pěchoty a pozdější prezident Německa Hindenburg, dále např. vojín a později vůdce Třetí říše Adolf Hitler, nebo např. maršál Rodion Malinovskij. Své místo má v pořadu rovněž představení technických vymožeností, které v první světové válce našly své první významné uplatnění, kupř. vzducholodě nebo supertěžký moždíř nazývaný "Tlustá Berta" atd. Ačkoliv jsem viděl ze dvou epizod pouze jednu, konkrétně část Velká válka: První Vánoce, tak musím konstatovat, že mé dojmy jsou veskrze pozitivní a podoba tohoto pořadu mě velmi oslovila. Věřím, že i další epizody budou zrovna tak zajímavé, jako ty první dvě. Pořad hodnotím velmi pozitivně.(11.10.2017)

1. díl - PŘÍČINY: Přehledný a - pokud mohu soudit - výstižný obrázek předválečné Evropy, která - ač se tvářila převelice osvíceně a pokrokově - (ne)vědomě směřovala k válce, neboť se nedokázala vzepřít lokálním zájmům moci a kapitálu. Jedná se o pohled z východu, který se nebojí ukázat prstem na ambiciózní Německou říši jako na hlavního viníka prvního světového válečného konfliktu ... a kromě úlohy Rakousko-Uherska rozebírá kupříkaldu i postoje tradičních koloniálních mocností - Britského impéria a Francouzské republiky. Maličko mě rozladily hrané záběry, které v dokumentech obecně nemám příliš v lásce. Považuju je za nástroje, které víc než co jiného degradují diváka na přihloulé individuum neschopné porozumět doprovodnému slovu. Nicméně tady se přehnaně neprosazují a neubírají sílu sdělení, takže jsem se rozhodla je tolerovat. Naproti tomu jsem s povděkem uvítala mapky a názorné grafy porovnávající sílu armád. Velká válka započala ... a nikdo netušil, jakých ohromujících rozměrů dosáhne ... 4* ----- 2. díl - PRVNÍ VÁNOCE, 3. díl - POČÁTKY MODERNÍ GENOCIDY, 4. díl - ZÁSOBOVACÍ KRIZE, 5. díl - KONSOLIDACE, 6. díl - NOVÉ METODY, 7. díl - ZAČÁTEK KONCE: Spíš ke škodě nežli ku prospěchu věci jsou hned od druhého dílu hrané scénky zbytečně a trochu kontraproduktivně nadužívány na úkor dokumentárních záběrů, což (kromě jiného) "Velkou válku" poněkud nepatřičně uhlazuje - a troufám si říct i zlidšťuje, takže její výpověď bez ohledu na předložená fakta trochu ztrácí na autenticitě. Nicméně - z ruského pohledu se jedná o výpověď velice vlasteneckou - což je ostatně pro ruský pohled typické. Z čehož - kromě jiného - vyplývá, že se její autoři soustředí se především na události, které se přímo či nepřímo dotýkají Ruska a jeho blízkého okolí. Nemyslím to jako kritiku - každá země natáčí své dokumenty s důrazem na vlastní dějiny, a je na ní, jak se k nim postaví. Dle mého ryze soukromého názoru národ, který se odřízne od svých kořenů, protože neumí přijmout svou minulost, ztrácí identitu - včetně vztahu ke své vlasti ... a národ, který nemá minulost, zpravidla nemívá ani budoucnost ... 3,5* ----- 8. díl - PÁD IMPÉRIA: Poslední díl, jehož středobod představuje rok 1917, je bohužel odvyprávěn s trochu nemístným chvatem - a snad i studem ... za pád ohromné říše, která byla poražená zevnitř - rozervaná na kusy, uvržená do chaosu a dotlačená k potupným podmínkám mírové smlouvy. Na rozdíl od všech předchozích epizod neklade důraz na objasnění všech souvislostí - dokonce nezmiňuje ani tragický osud poněkud idealisticky vykreslované carské rodiny. Nicméně ... první světová válka pro Rusko po Říjnové revoluci skončila - a její poslední dějství je uváděné jen pro úplnost, s důrazem na ruské vojáky, kteří v té době působili ve Francii ... 3* ----- Celkový dojem je maličko nejednoznačný ... 3,5* ... P.S.: Víte ... čas pro revoluci dozrává s ohledem na vnitřní i vnější faktory ... a většinou ji lze jen oddálit - málokdy se jí podaří ZABRÁNIT. Je nesmírně těžké udržet si loajalitu svého národa v těžkých časech - a v každé době, za každých okolností ukočírovat státní zřízení tak, aby revolta nezačala doutnat kvůli příliš utaženým šroubům stejně jako kvůli přehnaně rozvolněným pořádkům.(5.10.2017)

• carl.oesch

Nevadí mně důraz na vlastní dějiny a na především vlastní účast v konfliktu, nicméně podobně neobjektivní a zkreslující jako Velká vlastenecká válka. Hrané sekvence jsou až příliš nakašírované a prkennost herců nad normal podobných pořadů a hraných dokumentů, nicméně to ruské náckovství tomu až příliš čouhá z bot. První díl ještě jakž takž, ve druhém to exsoudruzi rozbalili zcela naplno. Porážky se prostě musí co nejvíc marginalizovat a dávat na stejnou úroveň katastrofu u Tannebergu a nějakou lokální srážku s jezdeckým vítězstvím carské armády je zcela mimo realitu. Už v prvním dílu bylo několik hodně problematických tvrzení, například to o dobře vyzbrojené ruské armádě či její technické úrovni i o úloze "perfidního" Albionu, kdy Edward Grey je prezentován bezmála jako Chamberlain první světové války. Doba, kdy se v Rusku točily objektivní a kvalitní dokumenty je pryč (přelom tisíciletí a vynikající a přitom bohužel v Česku nikdy a nikde neuvedený mnohadílný dokument o dějinách Sovětského Svazu...) a nyní nastupuje skrytá propaganda. Sice hezky zabalená, barevná, ale hlavně propaganda. Zmínka třeba o faktu, že už v roce 1914 neměla ruská armáda dost pušek a část vojáků nastupovala beze zbraní a čekala, až si bude nějakou moct sebrat po padlém spolubojovníkovi se tady nekonala....nicméně právě z výše uvedeného důvodu bude zajímavé sledovat celý seriál, zejména jak budou Rusové vysvětlovat totální selhání zázemí a porážku. Protože Brestlitevský mír nic jiného než porážka nebyla. Uvidíme, ještě se k tomu vrátím.(11.10.2017)

Obstojný dokument, ktorý prináša plno zaujímavých informácií o tomto brutálnom konflikte. Väčšina západných dokumentov vo veľkej miere ignoruje dianie na východnom fronte a ponúka o ňom len čiastkové informácie. Preto ma podrobný opis udalostí z tohto bojiska potešil. Ale snáď by bolo lepšie, keby bol celý dokument len o tomto fronte, keďže vo vzťahu k ostatným bojiskám sa stavia pomerne striedmo a tiež prináša len čiastkové informácie. Ďalšia vec, ktorá mi trocha vadila sú hrané pasáže, ktoré síce občas zaujímavo dokreslia konkrétnu situáciu, ale zväčša sú doslova o ničom. A tiež by nezaškodilo viac objektívnosti než len takéto vlastenecké prihrievanie vlastnej polievočky. 70%.(27.11.2017)