Reklama

Reklama

Velká válka

(seriál)
  • Rusko Pervaya mirovaya voyna (více)

Obsahy(1)

V roce 1914 zaskočil Evropu konflikt, který neměl v historii obdoby. V Evropě se přelomu století – dlouhému období bez větších válek – říkalo Belle Epoque, Krásné časy. Časy rozvoje vědy, techniky a umění. Elektřina, rádio, kinematograf, rentgenové paprsky, automobily a fotbal. Vědci ale také objevili plyny – chlor, fosgen a hořčičný plyn, později známý jako yperit. Pokrok postupoval mílovými kroky. Seznámíme se s politickou situací v Evropě, která vyústila ve válku, kterou si skoro nikdo nepřál. Poznáme panovníky a vojevůdce jednotlivých stran konfliktu, i ty, kteří stáli na počátku svých hvězdných kariér. Rodion Malinovskij, baron Wrangel, konstruktér Sikorskij, budoucí maršál Rokossovskij a i kozácký hrdina Krjučkov měli v první světové válce sehrát důležité role. (Česká televize)

(více)

Recenze (14)

carl.oesch 

všechny recenze uživatele

Nevadí mně důraz na vlastní dějiny a na především vlastní účast v konfliktu, nicméně podobně neobjektivní a zkreslující jako Velká vlastenecká válka. Hrané sekvence jsou až příliš nakašírované a prkennost herců nad normal podobných pořadů a hraných dokumentů, nicméně to ruské náckovství tomu až příliš čouhá z bot. První díl ještě jakž takž, ve druhém to exsoudruzi rozbalili zcela naplno. Porážky se prostě musí co nejvíc marginalizovat a dávat na stejnou úroveň katastrofu u Tannebergu a nějakou lokální srážku s jezdeckým vítězstvím carské armády je zcela mimo realitu. Už v prvním dílu bylo několik hodně problematických tvrzení, například to o dobře vyzbrojené ruské armádě či její technické úrovni i o úloze "perfidního" Albionu, kdy Edward Grey je prezentován bezmála jako Chamberlain první světové války. Doba, kdy se v Rusku točily objektivní a kvalitní dokumenty je pryč (přelom tisíciletí a vynikající a přitom bohužel v Česku nikdy a nikde neuvedený mnohadílný dokument o dějinách Sovětského Svazu...) a nyní nastupuje skrytá propaganda. Sice hezky zabalená, barevná, ale hlavně propaganda. Zmínka třeba o faktu, že už v roce 1914 neměla ruská armáda dost pušek a část vojáků nastupovala beze zbraní a čekala, až si bude nějakou moct sebrat po padlém spolubojovníkovi se tady nekonala....nicméně právě z výše uvedeného důvodu bude zajímavé sledovat celý seriál, zejména jak budou Rusové vysvětlovat totální selhání zázemí a porážku. Protože Brestlitevský mír nic jiného než porážka nebyla. Uvidíme, ještě se k tomu vrátím. ()

helrohir 

všechny recenze uživatele

Obstojný dokument, ktorý prináša plno zaujímavých informácií o tomto brutálnom konflikte. Väčšina západných dokumentov vo veľkej miere ignoruje dianie na východnom fronte a ponúka o ňom len čiastkové informácie. Preto ma podrobný opis udalostí z tohto bojiska potešil. Ale snáď by bolo lepšie, keby bol celý dokument len o tomto fronte, keďže vo vzťahu k ostatným bojiskám sa stavia pomerne striedmo a tiež prináša len čiastkové informácie. Ďalšia vec, ktorá mi trocha vadila sú hrané pasáže, ktoré síce občas zaujímavo dokreslia konkrétnu situáciu, ale zväčša sú doslova o ničom. A tiež by nezaškodilo viac objektívnosti než len takéto vlastenecké prihrievanie vlastnej polievočky. 70%. ()

Reklama

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

Vynikajúce dielo. Tak podrobné ako sa len dá. Všetky čísla pokope, počet vojakov, dátumy, počet koní, počet zbraní všetkého druhu. A dokumentu nechýba ani odvaha. Na rozdiel od politicky korektného západu sa Rusi v tomto dokumente nebáli označiť vraždenie Arménov v Osmanskej ríši za genocídu a vlastne prvý nacizmus v 20. storočí. V úprimnosti šli ale aj do svojich vlastných radov a nebáli sa povedať, že Lenin bol zapredaný za nemecké peniaze, konkrétne 5 miliónov mariek, a že ho na svetlo priviedol pán zo židovskej obce. Áno, dokument je v mnohom proruský, najmä pri líčení hrdinstva budúcich maršálov druhej svetovej vojny. Ale prečo by sme mali čakať niečo iné, ani od Francúzov či Britov neočakávam, že budú pľuvať na svojich. Dokument dáva aj iný pohľad na vzťahy medzi Britmi, Nemcami a Francúzmi. Odhaľuje sa, do akej miere siahala propaganda, do akej miere zodpovedala realite. Ide o naozaj prínosné polohrané-poloarchívne spracovanie. Mrzí ma len, že ľudia čo zrejme ani nemajú páru o histórii tu bez príčiny a jasného definovania, čo im vadí, vykadia odpad. Pritom aj keby som bral seriál neviem ako proruský, je presný, trefný a vôbec sa nehrá na nejakú boľševickú propagandu. Práve naopak. ()

majky19 

všechny recenze uživatele

Výborně zpracovaná dokumentární série o stěžejních okamžicích první světové války. V dokumentu jsou zachyceny nejdůležitější události tohoto konfliktu, jsou zde taktéž zobrazeny nejvýznamnější osobnosti, které zasáhly do dění nejen této válečné mašinérie, ale které svou postatnou roli sehrály i v následujících etapách historie nedávno minulé, jmenovitě např. generál pěchoty a pozdější prezident Německa Hindenburg, dále např. vojín a později vůdce Třetí říše Adolf Hitler, nebo např. maršál Rodion Malinovskij. Své místo má v pořadu rovněž představení technických vymožeností, které v první světové válce našly své první významné uplatnění, kupř. vzducholodě nebo supertěžký moždíř nazývaný "Tlustá Berta" atd. Ačkoliv jsem viděl ze dvou epizod pouze jednu, konkrétně část Velká válka: První Vánoce, tak musím konstatovat, že mé dojmy jsou veskrze pozitivní a podoba tohoto pořadu mě velmi oslovila. Věřím, že i další epizody budou zrovna tak zajímavé, jako ty první dvě. Pořad hodnotím velmi pozitivně. ()

Muff 

všechny recenze uživatele

Dobře zpracovaný seriál, poměrně sugestivní, ale nelze přehlédnout dost intenzivní masírku, ignorování porážek a průšvihů ruských vojsk, když ústup, tak plánovaný a vychytralý, když útok, tak jedině úspěšný, opakované líčení slabého a neschopného nepřítele, marginalizování jeho úspěchů, neustálé vyzdvihování hrdinství ruských vojáků i nevojáků, výčty jejich řádů a medailí. Nebýt toho, dostal by seriál snad 5*, ale ta neskrývaná a zbytečná propaganda ho v mých očích silně srazila. Je zřejmé, pro jaké obecenstvo byl seriál určen. ()

Galerie (60)

Reklama

Reklama