Vzpomínáš na Dolly Bell?

• Jugoslávie Sjecas li se, Dolly Bell (více)

Šestnáctiletý Dino (Slavko Štimac) prožívá první lásku i zklamání prostřednictvím dívky Dolly Bell, ale i první střet s bolestnou životní realitou, kdy je svědkem nemoci a smrti otce alkoholika.

Nostalgický příběh o nelehkém dospívání mladíka v komunistické Jugoslávii je obrazem neutěšené reality sarajevského předměstí na počátku šedesátých let, v druhém plánu pak osobní režisérovou výpovědí: sám vyrůstal v multikulturním prostředí, ovlivňován otcem marxistou a religiozitou zbytku rodiny. (pm)

Tominecek

Cyklus Emir Kusturica v České Televizi - ocenění ELSA 2003 v kategorii "Zahraniční pořad dramatický (hraný)", udělená Českou filmovou a televizní akademií. ()

troxor

Těžké dospívání chlapce z rozpadající se rodiny v realitě komunistické Jugoslávie. Otec , vášnivý alkoholik, kuřák a komunista pomalu umírá na rakovinu. Jeho rodina už mnoho let čeká na přidělení lepšího bytu. Prostřední ze 3 bratrů poznává prostitutku Dolly Bell. Ta dočasně bydlí u něj ve stodole. Nejdříve se víc než o ní zajímá o hypnózu a autosugesci větou: "Každý den se v každém ohledu mírně zlepšuji". Později se do ní zamiluje... Smutný obraz periferie Sarajeva, myšlenkových pohnutek protagonistů, beroucí si hodně inspirace z české nové vlny. (Film mi připomíná Paskaljevičovu tvorbu - není divu, ten také studoval na pražské FaMu) Vtipné a zároveň moc smutné. Rozhodně velmi odlišné od pozdější Kusturicovy filmové tvorby. ()

Ippolito

Kusturicův film Vzpomínáš na Dolly Bell mi v mnohém připomínal Paskaljevičovo Klamné léto 68´; doba a místo děje, tématika, Slavko Štimac v hlavní roli... Co se mi ale vrylo do paměti, a dělá pro mě tedy film nezapomenutelným, je píseň Adriana Celentana 24000baci. ()

Denny

Kusturica vystudoval FAMU a jeho snímek se odehrává v periferii tehdy ještě jugoslávského Sarajeva.Šestnáctiletý chlapec zažívá lásku i zklamání s lehčí dívkou Dolly Bell.Česká škola šedesátých let se pozná. ()

Yahey

Kdysi jsem kustoricovy filmy tolik nemusel, přišly mi nařvane a bláznivé. Nyní mám z nich, nebo alespoň z tohoto, jiný pocit. Je v nich přirozenost života. Vsechno je akceptovane, všechny figurky milované, nikdo neni souzen; přesto je vse i humorným zrcadlem a karikaturou. Už tato prvotina je vyzrálou výpovědí, hotovou malbou. Kusturica znamená: všechny paradoxy a protiklady zivota těsně vedle sebe na malé ploše, až se to zdá absurdní, ale díky teto optice vidíme jaký život sam skutečně je: bolest mladicke lásky hned vedle pouhé pudovosti, komunistické fráze hned vedle otcovske moudrosti, marxistické diskuze zazvuku bosenské orientální balalajky. Cosi z této balkánské rozjarenosti zasahuje až k nám na Moravu a na pražský Zizkov. Vlastně to vsichni důvěrně známe: je to i o nás, o našem dospívání. Zname komunistické bezcasi, jihoslovanské řeči takřka rozumíme: jen je toho nějak o něco víc prevela, než jsme zvyklí z naší poklidné kotlinky. Ale stačí popojet kousek na Slovensko - a ono balkánské cudo začíná houstnout a kapalnet. ()

petisek

Tento celovečerný filmový debut Emira Kusturicu je spolu s "Otcom na služobnej ceste" úplne odlišný od jeho neskorších počinov. V oboch cítiť silný vplyv Kusturicových štúdií na FAMU a spolu tvoria silný základ pre jeho neskoršiu tvorbu inšpirovanú magickým realizmom. "Spomínaš na Dolly Bell?" je citlivo natočený príbeh dospievania mladého chlapca v 60. rokoch na periférií Sarajeva a je v ňom úžasne zobrazená vtedajšia doba a spoločenské problémy. Ja osobne nemám filmu čo vytknúť a musím iba Kusturicu pochváliť za zrelosť a zručnosť s ktorými svoj celovečerný debut natočil. ()

curil

Jakožto obdivovatel režisérů pocházejících   z bývalé SFRJ (Kusturica, Zafranovič,   Petrovič, Paskaljevič a další) nemohu jinak,   než i tento film pozvednout na piedestal. Jediní   Slované nezávislí na Moskvě se mohli podívat   na poválečnou komunistickou minulost svého   státu s humorem, i když někdy na pozadí   tragických osudů, což ale není případ tohoto   příběhu. Mladíček Dino mě vždy dovede   pobavit svým tápáním v počátku svého   sexuálního života, stejně jako na zkouškách   zábavného lidového orchestru. Balkánskou hudbu   totiž miluju. Jeho zklamání z první lásky,   když musí sledovat Šinkora a jeho partu, která   se celá s Dolly Bell vyspí, je adekvátní době   a jeho vyspělosti. ()

vancho

"Starý", dobrý Kusturica. V čase natočenia filmu samozrejme ešte mladý. Naturalizmus pripomína povojnové talianske filmy a trošku snáď aj ranného Formana (Lásky jedné plavovlásky). Prostým štýlom, ktorému nechýba typická poetika, vykreslený príbeh prvej lásky mladého chlapca, ktorému v rovnakom čase umiera otec. Otec je inteligentný, excentrický človek, ktorého náboženstvom je komunizmus. Kontrasty a paradoxy "socialistickej" Juhoslávie aj s jej všetkou biedou a primitivizmom, napriek ktorým si však niektorí dokázali zachovať svoju ľudskúú dôstojnosť a súdržnosť. ()

michalkop

Tento film mě příliš nezaujal. Příběh zajímavý, ale naplno nevyužitý. Divák se při jeho sledování často nudí. Občas je lehce předvídatelný, Naprosto nedořešené vyústění. Při filmu jsem se ani jednou nezasmál. Příliš romantický mi také nepřišel. Drama možná. Slabých 50%. ()

chemo

Jeden z mojich najobľúbenejších filmov, podľa mňa najlepší Kusturicov film. Niektoré scény (znásilnenie, vystúpenie kapely, sťahovanie) sú nezabudnuteľné ()

Evziiik

Celkem slušné, chvílemi vtipné, ironické pokoukání. Nadšení se nedostavilo, ale zklamání taky ne, tak je to dobrý. Dost mi vadila ta písnička, která ve filmu zazněla asi tisíckrát, hrůza! Ale jako celek byl tento film stravitelný, nenudící. ()