poster

Ewa Farna 10: Neznámá známá

 • Polsko

  Ewa Farna 10: Skazana na busa

Dokumentární / Hudební

Česko / Polsko, 2017, 72 min

Režie:

Martin Linhart

Scénář:

Ewa Farna, Jan Šamla

Kamera:

Martin Linhart

Producenti:

Ewa Farna

Střih:

Tomáš Lyga
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Handle
  *****

  Docela by mě zajímalo, jestli to ti hodnotící s odpadem vůbec viděli... Přiznám se, že já mám Ewu Farnou rád, ale zároveň si troufám říct, že určitě nepatřím ke skalním fanouškům, kteří by bez špetky objektivity zbožňovali jakoukoli podobu dokumentu jen proto, že "je to Ewa". Opravdu však mohu říct, že mě dokument mile překvapil. Řemeslně je zvládnutý naprosto na jedničku, je skvěle sestříhaný, vyvážený, svižný a nemá v podstatě žádné hluché místo, což se u dokumentů dost často stává. Velmi se mi líbilo i to srovnání Česka a Polska (no, trochu jsem se za nás zastyděl...), respektive i ta dvojjazyčnost celkově fungovala výborně. Osobně jsem si akorát představoval, že bude dokument spíše oslavovat těch 10 let na scéně a vyzní více pozitivně. Paradoxně na mě ke konci působil až zbytečně dramaticky, což je však jediné, co bych mohl trochu vytknout. Je to tak mezi 4 a 5*, ale protože si dokument rozhodně nezaslouží místní průměrné hodnocení, rád zaokrouhlím nahoru. PS. Vtípkující Ewa o bezlepkových sušenkách je TOP. :-) Jinak je to samozřejmě osobitá, pokorná a rozumná zpěvačka s obrovským potenciálem, ale tak to už vím dávno... :-)(13.3.2018)

 • Tomas_PO
  ****

  Točiť o sebe dokument v 25tom roku života a po 10tich rokoch kariéry je síce trošku ako vydať Best of po dvoch albumoch, no v prípade Ewy Farnej to zmysel má. Za krátkych 10 rokov toho totiž už zažila požehnane, časovo akurát na dokument. Stále fascinuje, ako sa jej podarilo preraziť okrem Čiech aj v Poľsku, no naopak na Slovensku nie. Udivuje aj úspešný prerod z detskej hviezdy na dospelú speváčku. Keďže Farna je už IT generácia, tak záberov z ciest, súkromia aj zákulisia má spústu. Divák sa však čo-to dozvie aj z produkčného zákulisia, zaujala najmä časť o Lešekovi Wronkovi, jej 'vynálezcovi', ktorý Farnu produkčne sprevádzal dlhé roky, no napokon mu povedala zbohom, čo on doteraz neprekusol. Dokument je dobre, dynamicky zostrihaný, aj show, aj biznis, ale aj súkromie, rodina... Pre fanúšikov je to samozrejme musím-vidieť, no subjektívne zaujme aj človeka z 'branžde', ktorý sa s ňou na pódiu viackrát stretol a pozná jej bezprostrednosť a prirodzený, sympatický prejav a to nielen pred kamerami, ktoré doslova 'zjedla'.(7.3.2021)

 • klukluka
  *****

  Ty vole, tuhle holku baštím. Jako osobnost. Hudebně se s ní prakticky (rozuměj- až na malé výjimky) míjím. Ale padám do kolen před její vnitřní sílou, před jejím intelektem, před její skromností a pokorou. Jsem z ní regulérně vydřenej, protože tahle holka/ paní/ žena/ dáma je nejpopulárnější hudebnicí ovládající český jazyk na světě! A tenhle dokument to dokázal zachytit a dokázal zachytit tu tíhu, která by 90 procent lidí dohnala k tvrdým drogám. Z celého srdce přeji vážené paní Ewě, aby se jí to nikdy nestalo. Považoval bych to za zázrak, ale zázraky se občas dějí.(9.12.2020)

 • Zagros
  ****

  Občas si filmy proložím dokumentem se zajímavým tématem či postavou. Ewa Farná mě zaujala, když jsem ji náhodou viděl v několika talk-show a říkal jsem si, že na její slávu a úspěch je vcelku pokorná, má to v hlavě srovnané a ví přesně, co od života chce. To se u tak mladé holky vidí málokdy. Ač nejsem její fanoušek a vlastně neznám žádnou její píseň, na dokument jsem se rád podíval. Musím říct, že se jen potvrdil můj první dojem. Vzhledem ke svému věku je Ewa neuvěřitelně vyzrálá, pracovitá a její úspěch (ve dvou různých zemích!) jí hlavu rozhodně nezamotal. Fanouškem se sice ani v budoucnu nestanu, ale přesto jí budu držet palce, ať zvládne vše, co si předsevzala. Podobných osobností u nás mnoho není. Formální zpracování je průměrné, ale jako celkové hodnocení dám rád čtyři hvězdy. Docela by mě zajímaly komentáře od lidí, kteří dali odpad. Není tady ani jeden.(27.2.2020)

 • Teringer
  *****

  Ewa Farna 10 je velmi milý a příjemný dokument, který se točí převážně kolem výročního koncertu, který se odehrál loni v listopadu v pražském Foru Karlín. Nejedná se tak o hlubokou sondu do zpěvaččina života jako spíš o náhled do zákulisí profese zpěvačky v mezinárodním evropském měřítku. Snímek obsahuje i několik témat ze zpěvaččina užšího soukromí, která jsou však většinou brána celkem obecně a povrchně, což je možná trochu škoda. Celkově se však jedná o pěkný, dynamický dokument, který nenudí, a který, ačkoliv je určen spíše příznivcům Farné, má šanci zaujmout i neutrální publikum. Jediné, pro mne vcelku veliké mínus, dostávají archivní záběry z televizních pořadů, které byly zřejmě stažené z internetu, protože jejich obrazová kvalita je otřesná. Dokument tedy doporučím všem, které 1) zajímá osoba Ewy, nebo 2) zajímá, jak vypadá příprava velkého koncertu v chvílemi až absurdních podmínkách, nebo 3) kteří chtějí vidět, jak Farna chodí ulicemi Londýna a křičí "do prdele", či si před předáváním cen v šatně zpívá "Nafrněnou". Čtyři hvězdy za dokument jako takový, pátá za přidanou citovou hodnotu.(20.11.2017)

 • - Dokument měl původně mapovat pouze přípravy na výroční koncert ve Foru Karlín, čímž měl vrcholit. Kvůli neočekávaným událostem, jako rozvázání smlouvy s tehdejším managementem a nečekanému zasnoubení se natáčení prodloužilo o jeden rok. (Teringer)

 • - Polský název Skazana na busa je slovní hříčkou odkazující na polský dokument Skazany na bluesa (2005), v překladu „Odkázaný na blues“. Skazana na busa tak znamená „Odkázaná na dodávku“. (Teringer)

 • - Jelikož je snímek určen pro český i polský trh, je dvojjazyčný s českými a polskými titulky. (Teringer)