DEATH by MetaL

Dokumentární / Hudební

Kanada, 2016, 109 min

Popravdě, Death jsem vždycky poslouchal "jen" jako jednu z mnoha death metalových kapel, i když jsem věděl, že stáli u zrodu a jejich (v té době tuším š-4 desky) se mi docela líbily. Chuck však šel zcela mimo mě, nijak mě nezajímal a nijak jsem ho neřešil. Plus tohoto dokumentu tedy vidím hlavně v tom, že mi osvětlil, kdo to vlastně byl a jak fungovala kapela.(15.11.2020)

Viz recenze(12.2.2019)

Jak jinak???(28.4.2019)

Téměř s 20letým odstupem dokument sesbíraný primárně z výpovědí bývalých parťáků jednoho z největších metalových muzikantů a vizionářů, kde vlastní génius, jak to bývá, byl vykoupen komplikovanou osobností. Na začátku je sbírka lehce chaotická, ale pak se forma vyprávění ustálí. Ač mám pocit, že některé věci v dokumentu nezazněly a také vzhledem k době, kdy byl Chuck produktivní, s ním asi není až toliko materiálu dochováno, nebo jej tvůrci nezískali, jsem rád, že se jeho životu, byť primárně hudebnímu, někdo věnoval a přinesl za ním ohlédnutí. A protože Chuck je král, hvězdu přidávám.(15.11.2020)

Je absolútne jedno že Death neprišli s názvom death metal prví, je absolútne jedno že Chuck bol narcis a tak trochu sebec čo svedčí o tom že nikto s ním nevydržal v kapele jedno je isté kapela Death má nezmazateľľnú stopu v hudobnom svete metalu a Chuck bol hudobný génius. Death metalové kapely čo nečerpajú z jeho odkazu za moc dnes nestoja, jeho vplyv na hudonú scénu je nenahraditeľný. Všetko ako to bolo a čo tomu predchádzalo sa dozviete z tohto dokumentu. Pre fanúšikov Death povinnosť, pre fanúšikov metalu tí neznalci kašlite na to.(8.12.2020)

Oceňujem, že tvorcovia sa zamerali okrem vykreslenia Schuldinerovho génia i na charakteristiku doby v ktorej tvoril a na oprávnenú kritiku žánru. Celé to fičalo vo svižnom, death metalovom tempe. Záver bez zbytočného pátosu ma takmer dojal k slzám.(13.12.2020)

Každý genius je tak trochu magor.(3.3.2019)

Srdcová záležitost....(16.11.2019)

Pre fanúšikov Chucka, ktorý bol tak trošku podivín a mal vysoké nároky na muziku, mal veľa problémov a správal sa ako ten "pán kapelma(j)ster" a preto málokto s ním vydržal pracovať a hrať. Neznášal škatuľkovanie a snažil sa stále prekonať sám seba. Pre mňa bol hudobný génius a kôli nemu som sa dostal k Death a aj k metalu. 🤘🤘🤘. Škoda , že sa stalo čo sa stalo lebo by som rád videl ako by sa v dnešnej dobe uberal smerom a ako by vyzerala jeho muzika. Teda ak by sa jej vôbec venoval. Povinnosť vidieť pre všetkých fandov metalu.(10.2.2019)

Pecka, skvelá hudba a gitarista. RIP(20.2.2019)

Death jsem viděl naživo, bohužel tenkrát nepřijel, jinak hudba to je dobrá a dodnes si je rád pustím, když jsem v sentimentální death only metalové náladě. Dneska je to už takový metálový popík, stejně jako Sepultura, Cannibal Corpse a jiné grupy. Takže dál hledám hranice brutality.. <3(3.3.2019)

Film poskytující hlubší náhled do historie nejspíš nejoslavovanější kapely žánru. Hlavním zaměřením filmu je život leadera kapely - Chucka Schuldinera, přezdívaného "otec death metalu," s čímž úplně tak nesouhlasím, protože název, i zvuk žánru dala kapela Possessed, i když by se dalo říct, že Death ten zvuk vypilovali k dokonalosti. Dost o hudbě. Na filmu neskutečně oceňuji rozhovory s lidmi, kteří v té době žili, znali kapelu jako své boty, nebo v ní i dokonce hráli, všichni opravdu barvitě popisují, co se v určitou dobu dělo tak skvěle, že jsem se celou stopáž nedokázal od filmu odtrhnout. Doporučuji všem džískařům ve výslužbě, ale i nováčkům žánru, kteří teprve objevují krásy hnusu. Jedním slovem: "Famózní"(7.2.2021)