Já, Maria Callas

• Austrálie

Dokumentární

Francie, 2017, 113 min

Tom Volf

Fanny Ardant (vyp.), Maria Callas (a.z.), Aristotle Onassis (a.z.), Vittorio De Sica (a.z.), Pier Paolo Pasolini (a.z.), Luchino Visconti (a.z.), Omar Sharif (a.z.), José Antonio (a.z.)

Tom Volf, Emmanuel Chain

Janice Jones

Skvelý dokument o vynikajúcej sopranistke Marii Callas. Chodím pravidelne na operu a obdivujem mnohé skvelé divy v našom "česko-slovenskom" prostredí ako Česky Magdalénu Koženú, Evu Urbanovú alebo Slovenky Evu Hornyakovú, Jolanu Fogašovú. Všetky tieto speváčky sú skvelé speváčky klasickej hudby, ktoré majú výborný hlas a dokážu vyvolať emóciu. Ale tento dokument, hlavne hudobné čísla dokazujú, že Maria Callas bola výnimočná speváčka aká sa rodí možno raz za storočie. Mala nielen vynikajúci hlas, krásnu farbu, ale precítený prejav a bola výborná operná herečka. Proste ako sa dnes hovorí "full package" - celý balík. Na druhej strane to bola citlivá žena, pre ktorú bola láska veľmi dôležitá a kvôli láske dokázala obetovať aj umenie. A krátko potom ako ju opustil jej životný partner Aristotle Onassis nedokázala už žiť na svete sama a zomrela vo veku len 54 rokov. Škoda, že takýto talent odišiel tak skoro. Som rada, že som tento dokument videla. Bol to skutočne hudobný zážitok, aj keď hudba v tomto dokumente nehrala úplne prím, skôr to bolo vyznanie citlivej umelkyne, ktorej výnimočnosť si tiež vybrala daň na zdraví a možno to bola jedna z prvých obetí paparazzi....(11.12.2018)

Maria Callas vysoko inteligentná, pompézna, veľmi prezieravá osobnosť s kvalitným hlasom a svojim intelektom , ako stvorená pre aristokratický svet. Tomuto špinavému svetu zazobaných darebákov sa sama z vlastnej vôle stala obeťou, ako to sama potvrdila, že svoj život darovala im. Detstvo jej zobrala matka. Život ženy, špinavá aristokracia a ako inak , médiá. Ospravedlňujem sa priaznivcom tohto jednostranného dokumentu, ale o čom bol ? Čo bola jeho podstata. Ospravedlnenie? Neverím, že by Maria Callas toto strávila.(29.6.2019)

I pro znalce této bohyně belcanta je tu dost nových zajímavých informací a dohromady tvoří fascinující portrét silné ženy.(7.12.2018)

Pro mě divácky málo vstřícné sledování. Ta ženská je divná a operu, které je v dokumentu nadúroda neposlouchám.(22.5.2020)

Nádherný dokument o nádherné ženě. Její talent tu bude navždy s námi. PS: Pokud nemáte rádi dokumenty, tak vám tento film určitě sedne, neboť to jsou spíše rozhovory, záznamy a čtení dopisů poskládané dohromady.(29.10.2018)

• - Celosvětová premiéra proběhla 9. listopadu 2017 v La Baule Film a Score Festival v Saint Nazaire. (Varan)

• - Ke 40. výročí Mariina úmrtí byl vytvořen tento dokument, sestříhaný z rozhovorů, koncertních záznamů, příprav na vystoupení, archivních fotografiíí a vlastních názorů na citlivá témata. (Stoka)

• - Natáčelo se v Německu, Itálii, Anglii, USA, Francii a Řecku. (Varan)