Reklama

Reklama

Fantazie

Trailer

Obsahy(1)

Nadčasové veledílo z dílny Walta Disneyho je báječnou směsí zvuku a obrazu, dnes navíc ve skvělé digitální úpravě! Na disku navíc naleznete objevné kometáře a zajímavé bonusy. Zážitek z filmu Fantazie tak pro vás dostane nový rozměr a generace diváků budou mít příležitost si tento hudební skvost užít jako nikdy dřív! Bez filmu Fantazie nemůže být žádná domácí kolekce Disneyho filmů úplná. Na vlastní oči spatříte hudbu, která ožije, na vlastní uši uslyšíte obrazy, které začnou zpívat, a srdce si tuto směs bude žádat znovu a znovu! (oficiální text distributora)

(více)

Zajímavosti (28)

 • Film vyšel na 2 280 000 amerických dolarů, z čehož 400 000 dolarů stála hudba a nahrávací technika. (M.B)
 • Celé dílo uvádí a postupně komentuje Ceremoniář, jehož úlohy se zhostil hudební kritik a skladatel Deems Taylor, ovšem neméně důležitou osobností je dirigent Leopold Stokowski, věhlasný britský dirigent s polskými kořeny. (Epistemolog)
 • Základní linkou Fantazie je osm melodií velkých mistrů klasického světa hudby. Nejdřív vyslechneme "Toccatu" a "D moll" Johanna Sebastiana Bacha, poté nastoupí suita z "Louskáčka" od  Petra Iljiče Čajkovského, tu vystřídá melodie Paula Dukase "Čarodějův Učeň", inspirována Goetheovou stejnomenou poemou z roku 1797. Následuje "Svěcení jara" od Igora Stravinského a originálně pojatá přestávka "Meet the Introduction", v níž si pod vedením klarinetisty užijeme krátký jam session. Poté patří prostor van Beethovenově "Šesté symfonii", zvané "Pastorální", dále nám ve čtyřdílném "Tanci hodin", v originále "Dance of The Hours" skladatel Amilcare Ponchielli představí postupně "Ráno", "Odpoledne", "Večer" a "Noc". Závěr patří "Lysé hoře" od Modesty Petroviče Musorgského a Schubertově "Ave Marii". (Epistemolog)
 • Nahrávání hudby ve Philadelphia Academy of Music trvalo sedm měsíců, přesněji 42 pracovních dnů. Ona délka měla svůj důvod, protože Walter Disney chtěl uvést ve filmu zcela nový způsob hudebního zpracování. Orchestr snímalo 33 mikrofonů na 8 oddělených zvukových kanálech. (Epistemolog)
 • Jediná skladba, kterou nenahrál Philadelphský orchestr, je "The Sorcerer's Apprentice" s Mickey Mousem. Tuto skladbu zahrál orchestr složený z různých hudebníků ve studiích Pathé v Culver City v Kalifornii někdy v letech 1938-1939. (HellFire)
 • Orchestr, který vidíme v meziscénách, není skutečným orchestrem. Jeho členové jsou poskládáni z hollywoodských bavičů, hudebníků a zaměstnanců studia Disney. (HellFire)
 • Premiéru si film odbil v divadle Broadway v New Yorku. (HellFire)
 • Pro film dokonce vytvořil několik ilustrací malíř Salvador Dalí, ale žádná se do filmu nedostala. (HellFire)
 • Pro ztvárnění pohybů démona Chernaboga byl vybrán Bela Lugosi. Strávil několik dní ve studiích Disney, kde se snažil vytvořit "ďábelské" pohyby a pózy. Jeho snaha se však nelíbila hlavnímu animátorovy Chernaboga Billu Tyltovi a Lugosu tak nahradil režisér Wilfred Jackson. (HellFire)
 • Základní tvary čaroděje v sekci "The Sorcerer's Apprentice" vytvořili animátoři dle Walta Disneyho. Postavu nazvali Yen Sid, což je pozpátku Disney. (HellFire)
 • K roku 2014 jde o jediný animovaný celovečerní film Walta Disneyho s dvouhodinovou stopáží. (HellFire)
 • V roce 2012 vyhodnotil Americký filmový institut snímek 5. nejlepším animovaným filmem v historii. [Zdroj: afi.com] (vyfuk)
 • Film je zařazen na seznamu "nejvýznamnějších filmů", který vydal Vatikán v roce 1995 na přání papeže Jana Pavla II. Nachází se v kategorii filmů, které jsou významné svou uměleckou hodnotou. (gjjm)
 • Fantasia je prvním komerčním filmem na světe, který měl stereofonní zvukovou stopu. (Carodej_pes)
 • Časopis Premiere zaradil snímku medzi 20 najpreceňovanejších filmov všetkých čias. (shimik77)
 • V roku 1956 sa v rámci obnovenej premiéry remastroval pôvodný stereofónny záznam hudobného podkladu. Keďže prepisové zariadenie na Fantasound stopu sa nachádzalo v inom meste, ako štúdio s trojstopovým magnetofónom, zvuk sa prenášal cez novovybudované vysokokvalitné telefónne linky. (BlueNeon81)
 • Postupom času sa film skracoval a prišiel tak napríklad o sprievodné hovorené slovo v hraných sekvenciách. Tie v roku 1990 opätovne vrátili počas reštaurovania filmu, avšak zvukový záznam sa nezachoval, tak museli tieto scény nanovo ozvučiť a pôvodného herca predaboval imitátor. (BlueNeon81)
 • Špeciálne pre tento film vyrobili unikátny stereofónny zvukový formát Fantasound, ktorý mal trojkanálový zvuk oddelený od obrazu na inom páse a upravila sa len jedna kinosála na tieto účely. V ostatných kinách bežala štandardná kópia s mono zvukom. (BlueNeon81)

Reklama

Reklama