poster

Fantazie

 • USA

  Fantasia

Animovaný / Rodinný / Fantasy / Hudební

USA, 1940, 120 min

Kamera:

James Wong Howe

Hudba:

Ludwig van Beethoven (nepůvodní), Petr Iljič Čajkovskij (nepůvodní), Igor Stravinsky (nepůvodní), Franz Schubert (nepůvodní), Johann Sebastian Bach (nepůvodní)

Producenti:

Walt Disney
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • MikO_NR_1909
  ****

  Jedinečné, originálne (a to nielen v medziach WD), pôsobivé. Recept ako zhmotniť umelecký zážitok do pohyblivého obrazu v protichodnosti obmedzených možností svojej doby. Úžasné aj z pohľadu producentského rizika, keď viete, že Snehulienka a jej podobný sú overeným návodom úspechu. A naraz tu máme "rozprávača-dirigenta", Čajkovského kompozície, zmes audio-vizuálnych pocitov, nekonvenčný dej... Samozrejme, nie každý fragment vás rovnako pohltí a v súlade celku tvorí nesúlad, aj tak ide o nespochybniteľný art-brain pleasure.(26.9.2014)

 • mortak
  ***

  Rozhodně velkolepé a propracované dílo, které bohužel zkoumá "slepou uličku". Disney totiž k hudbě NIC nepřidává, pouze ji ilustruje, takže se nakonec z Fantasie vyklube didaktická pomůcka podobná výchovným koncertům pro základky ve filharmonii, které jsem jako malý absolvoval. To je ještě zdůrazněno vševysvětlujícím komentářem. A hlavně: chybí tu jedna podstatná složka hudby - erotika a vášeň. U Stravinského se ji podařilo obejít, ale u ilustrace Pastorální zoufale chybí a její absence nenávratně degraduje Beethovenovu hudbu.(25.1.2011)

 • angloumene
  ****

  Fantasia opravdu nenabízí nic navíc, než vážnou hudbu doprovázenou obrazem, který často nemá děj a i když ho má, nebývá zrovna strhující. Přesto jsou jednotlivé "příběhy" z vizuálního hlediska opravdu zajímavé, i když velice dětinské. Na druhou stranu mě tohle osobní ztělesnění hudby baví. Takže celkově, pokud člověku nevadí čistě jen poslouchat klasiku, Fantasie přináší dokonce i něco navíc. Za mě 71 %.(22.9.2014)

 • LeoH
  ***

  Kýček jak býček – naplácat za sebe dvě hodiny nesourodého výběru té nejprovařenější vážné muziky, doprovodit to infantilní animací doslovně reagující na každý hudební záchvěv (viz též mikymauzování) a proložit výchovně-koncertním průvodním slovem, toť vskutku nápad hodný génia ne šíleného, ale jednoduše nesoudného, dnes jako v roce 1940. Jedna hvězdička je za dotažení praštěného konceptu k maniakální dokonalosti, druhá za popkulturní význam (že právě tady najdu předobraz ještěřího souboje z Cesty do pravěku, McLarenových vizualizací zvukové stopy, Scarfova válečného Molocha ze Zdi nebo Mijazakiho fantaskních krajinek, to bych se byl vážně nenadál) a třetí za mého mladšího puberťáka, který to se mnou ve svých necelých dvanácti proseděl s otevřenou pusou, ať už to o filmu nebo o něm říká cokoli.(14.3.2015)

 • lamps
  ***

  Klobouk dolů před tak odvážným experimentem, jakým převedení pocitů z hudební do obrazové formy jistě je. Fantazii se nedá v žádném případě upřít notná dávka originality a novátorství, které na diváka po celou dobu tryskají vysloveně ze všech částí obrazovky, a je otázkou pro každého, nakolik nechá dvířka svého vnímaní pootevřená. A byť jsem tímto na svoje vnímání dost navztekanej, musím říct, že jsem výsledným dojmem částečně zklamán. Pasáže o Mickeym a čarodějovi nebo o vzniku a vývoji života byly dokonalé--přesně tak, jak jsem u Disneyho zvyklý--, stejně jako netradiční a skloubením krásné hudby s obrazovými hrátkami vskutku podmanivá úvodní část. Ovšem ostatní epizodky už mě nechaly úplně chladným a dokoukal jsem je vždy jen s nadějí, že ta další bude zase lepší. Opilý Dionýsos byl holt nejlepší v Simpsonových (i když jen na chviličku) a pokud chci vidět srandovní taneční čísla zdánlivě nemotorných zvířat, vždy pochodím lépe u Madagaskaru nebo Lvího krále. Někde prostě zub času hlodat musí.. 70%(14.8.2013)

 • - V roku 1956 sa v rámci obnovenej premiéry remastroval pôvodný stereofónny záznam hudobného podkladu. Keďže prepisové zariadenie na Fantasound stopu sa nachádzalo v inom meste, ako štúdio s trojstopovým magnetofónom, zvuk sa prenášal cez novovybudované vysokokvalitné telefónne linky. (BlueNeon81)

 • - Premiéru si film odbil v divadle Broadway v New Yorku. (HellFire)

 • - Základní tvary čaroděje v sekci "The Sorcerer's Apprentice" vytvořili animátoři dle Walta Disneyho. Postavu nazvali Yen Sid, což je pozpátku Disney. (HellFire)