Vlak smrti (TV film)

• Německo

Geschichte im Ersten: Todeszug in die Freiheit

Dokumentární / Historický

Německo, 2018, 45 min

Komentáře uživatelů k TV filmu (1)

Zdá se, že dochází na Benešova slova a Němci se postupně propracovávají k skutečné sebereflexi historie hitlerovské diktatury. Film je nadto živým svědectvím skutečné (tj. většinově určující) tváře našeho národa a mravních tradic První republiky. Sám osud onoho tragického vlaku je strhující právě tak jako nápaditá česká rezistence a ochrana trpících vězňů. Po řemeslné, ale i emotivní stránce není tomuto dílu co vytknout. Záchrana 3 800 lidských životů stejně tak jako odbojové vystoupení Čechů z Velešínska kontrastují s německou úporností. Německé dílo také vyznívá jako obžaloba křivé poválečné německé justice. To samo o sobě není málo. Ale ještě povzbudivější je závěr filmu. Němečtí historici mapující historii pohraničního koncentračního tábora Flossenbürg uvádějí a fakticky potvrzují pozorování našich memoárových předků druhoválečné současnosti. Taková míra nápadité, nikým neřízené solidárnosti v německých poměrech neměla a nemá obdoby. Na tyto věci není možné zapomínat. Jsou jakousi mravní kompasovou střelkou naší současnosti i budoucnosti. Doufejme společné opravdu evropské budoucnosti.(5.5.2019)