poster

Hale County ráno i večer (festivalový název)

 • USA

  Hale County This Morning, This Evening

Dokumentární

USA, 2018, 76 min

Režie:

RaMell Ross

Scénář:

RaMell Ross
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • boogieman
  ****

  Poetický náhľad do života komunity v Hale County, ktorý mi neraz dal spomenúť na Khalika Allaha (je ako prvý uvedený aj v Special Thanks v titulkoch, naviac RaMell Ross je tiež pôvodne fotograf). Selekcia a usporiadanie záberov je intuitívne, v každom sa dá nájsť niečo zaujímavé. Ak by to bolo natočené na film miesto digitálu, zvažoval by som 5 hviezd, ale to je osobná preferencia. Zaujímavosť: Apichatpong Weerasethakul je v titulkoch uvedený ako kreatívny poradca.(15.2.2019)

 • xxmartinxx
  ****

  Moonlight meets Tree of Life, jen teda vtěsnáno do rozumných 76 minut. Působivé a s citem představené záběry, do kterých se jde ponořit, aniž by to začala být nuda. Ideální.(8.1.2019)

 • Matty
  ****

  Hale County This Morning, This Evening je zřejmě nejlepší antiteze Zelené knihy, která vloni vznikla. Vizuálně podmanivé hledání alternativních způsobů reprezentace černých těl, potažmo afroamerické menšiny. S velmi volnou strukturou, asociativní montáží a hudebním rytmem. Žádné konflikty, žádné drama, žádní běloši. Nic, co byste očekávali od filmu s rasovým podtextem. Prostě jen život tak, jak běží. Jak RaMell Ross vysvětlil po projekci, americkému bílému publiku připadal film nudný, protože se v něm nic nestane, protože jde jen o pásmo každodenních výjevů. Afroameričané naopak oceňovali, že je někdo sleduje primárně jako lidi, ne jako příslušníky určitého etnika, definované barvou pleti a zatížené mnoha stereotypy. Je dobré uvědomovat si, s jakými myšlenkovými vzorci a očekáváními přistupujeme k narativům příslušníků nějaké kultury. Hale County k tomu svým pojetím (mýty oproti Zelené knize nestvrzuje, ale rozkládá, k ničemu konkrétnímu nesměřuje, nic definitivního netvrdí, nikoho nesoudí) poskytuje výborné východisko.(15.3.2019)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace