Hledač min

Dokumentární

Švédsko, 2017, 82 min

Hogir Hirori

Fakhir Berwari

Viděl jsem na ČT2, kde to uvedli v nějaké zkrácené ani ne hodinové verzi. Pohled na Irák po roce 2000 očima jednoho muže a jeho blízkých. Major a potom plukovník Fakhir Berwari asi neměl moc pud sebezáchovy, vrhal se do práce doslova po hlavě, přitom nejvyšší opatrnost by měla být pyrotechnikům vlastní. Hrncových bomb tu taky není zrovna málo. Přitom Diana už aspoň morálně bojovala o 20 let dřív o nepoužívání nášlapných bomb. Dát si to 2x po sobě je docela masáž. Důležité taky je, že proti tomu tzv. Islámskému státu bojují Kurdské jednotky... a Kurdové by si určitě zasloužili vyšší autonomii nebo lépe i svůj stát.(5.5.2019)

Dobrosrdečná zarputilost dotažená do trpkého konce.(25.3.2019)

Jsou zbraně a pak zákeřné zbraně ...děs nastražování i odstraňování...(25.3.2019)

• nascendi

Použitie mín vo vojenských operáciách je ako-tak odôvodniteľné. Ale ich použitie proti civilnému obyvateľstvu je číre zlo. Veď míny nie sú určené pre konkrétny cieľ. Odpáli ich náhodná obeť. Dokument o človeku, ktorý svoj život zasvätil vyhľadávaniu a zneškodňovaniu mín. Prišiel o polovicu nohy a ani to ho neodradilo. Skončil tak, ako skončiť musel. Ale jeho spoluobčania na neho nezabudli. Obzvlášť ma rozčúlilo, že ho tá čvarga, ktorá míny pokladala považovala za nepriateľa a snažila sa ho zabiť. Film bol sledom autentických záberov, takže mu nemožno nič vyčítať. Svoju informačnú i emočnú úlohu splnil a zvyšok je už na divákovi.(21.3.2020)

Takhle by to nenapsal ani nejlepší hollywoodský scénárista. Strašně silný film.(10.3.2018)