Věž. Jasný den.

Tower. A Bright Day.

Veža. Jasný deň.

Drama / Thriller / Psychologický

Polsko, 2017, 106 min

Film Věž. Jasný den hezky balancuje na hraně filmu o rodinných tajemstvích (a drobných peklech domácího krbu) a hororem. Atmosféra plíživého zla je tady opravdu hodně povedená, problém jenom je, že těch náznaků, které by divákovi daly do ruky interpretační klíč k roli postavy Kaji, je velmi málo. Oproti tomu oceňuji drobné narážky, které režisérka divákovi podsouvá (povšimněte si např. že Kajina dcera dostává jako dárek k přijímání knihu s titulem Trickster). Konec filmu je natolik zvláštní, až mě napadá, jestli to vlastně není míněno jako alegorie současného stavu polské společnosti, která (většinově) následuje slepě silného vůdce. Celkově jde o poněkud nevybalancovaný snímek, ale jako debut (v žánru, který je pro střední Evropu netypický) je to velmi slibné.(6.8.2018)

• kolemjdouc

rozuměla jsem pokusu o mysteriozno.Ovšem scénář mě celkově naštval .přišlo mi to jako slátanina všeho možného.Od akcí v kostele po rozbourání komína k matce která byla mimo a ten "otrušík"v likéru měl všem vyhnat ďábla(dávná tajemství) z těla a hlavy???(31.8.2020)

• - Celosvětová premiéra proběhla 18. září 2017 na filmovém festivalu Gdynia Polish v Polsku. (Stoka)