Jednotky SS

(TV film)
  • Česko SS: Hitlerova zločinná elita (více)
všechny plakáty
Dokumentární / Historický
Francie, 2018, 106 min (Alternativní 2x52 min, Televizní verze: 45 min)

Adolf Hitler (a.z.), Heinrich Himmler (a.z.)

Pamětníci vzpomínají na své působení v černých uniformách a krutosti, kterých se dopouštěli... Byli přesvědčení, že jsou rasovou elitou Třetí říše, lidé nadřazení ostatním. Pro nacistickou stranu připravení udělat cokoliv. Tažení teroru spustili nejprve v Německu a pak ve zbytku Evropy. Likvidovali jakýkoliv odpor, decimovali Židy a masakrovali civilní obyvatelstvo. I po více než sedmdesáti letech žijí někteří stále mezi námi. Toto je příběh příslušníků SS viděný zevnitř. V tomto dokumentu se filmaři vydali za žijícími příslušníky SS. Snažili se pochopit, jak se z nich staly vraždící stroje nacistické strany. Po několikaměsíčním pátrání objevili dvacítku veteránů SS žijících v různých zemích napříč Evropou. Jejich slova často šokují. Někteří se s nacismem rozešli. Jiní ne. (Česká televize)

Hammond

Dokument o jednotkách SS, který je unikátní tím, že je proložený rozhovory se skutečnými bývalými příslušníky SS. Jak záhy zjistíme, jejich ideologie a pohled na svět se ani za ta léta takřka nezměnil - ba naopak, stále vzpomínají na "staré dobré časy," na představitele tehdejšího režimu jako na vůdce, kteří chtěli pro svůj lid jen to nejlepší, a jako památku si schovávají předměty se symbolikou té doby. Existují dvě verze dokumentů - jedna verze je televizní, která má jeden díl, a která celkem odsýpá, druhá verze má díly dva, a jde více do hloubky, ovšem je někdy trochu zdlouhavá... dozvíme se z ní ale více. Celkově vzato hodnotím dokument kladně, jelikož interview s bývalými příslušníky SS se zas tak často nevidí... ()

Gmisiycs

Opět propaganda. Není to dokument. Je to skoro odpad. Ta jedna hvězda je za to, že je ve filmu zmíněno několik údajů, které jsem ještě neznal. Dokument je dokument. Předkládá fakta. Tento film se jen hemží výplody typu: "Cynický Himler". Tohle ale v dokumentech nemá co dělat. Dokument se má rovnat pravdě. Páni tvůrcové, upozorňuji znovu, že i já mám mozek který umí myslet a jestli je někdo cynik, vrah, hajzl atd., to dokáži posoudit sám. Na vymývání mozku jsem si zvolil svou vládu. Nepotřebuji k tomu ještě rádobydokumentaristy. Jinak ale určitě doporučuji skouknout. To, že jde o nekvalitní dokument ještě neznamená, že pro Vás nemusí být přínosný. ()

classic

Hŕstka bývalých príslušníkov SS, sa tentokrát ocitla na opačnej strane barikády, keďže práve teraz spomínajú priamo pred kamerou o "Zlatých časoch" za čias Führera, pričom niekoľkých zapálených fanatikov to zrejme drží až dodnes, čo je obzvlášť desivé skonštatovanie konkrétnej situácie, zatiaľ čo iní veteráni (starí dedovia) - takpovediac viacej zmúdreli, čo ale absolútne nemení nič na tom, že francúzskym tvorcom sa podarilo sprístupniť - mimoriadne znepokojivý dokument, určený najmä silnejším povahám, ktoré si skrátka nikdy nebudú chcieť zatvárať oči pred naprosto šokujúcimi zábermi, alebo povedzme zapchávať uší pred výpoveďami jednotlivých aktérov, ktorí si nekladú servítku pred ústa, čo ešte viacej umocňuje a zároveň k tomu i podtrhuje, už tak do extrémov vybičovanú atmosféru, ktorá by sa tým pádom mohla doslova (po)krájať na úplné márne kúsky ! ()

Marze

Pro mě velmi poučné co se vůbec mohlo dít. Psychologové říkají, že do takovýchto násilných organizací jako byl třeba Islámský stát vstupují lidé, které láká násilí. Jak zaznělo v dokumentu , šlo asi největší "výplach mozků" v dějinách a Němci jsou na toto zdá více náchylní. Dnes je u žen spíš poptávka po manažerech než po "elitních" mužích SS. ()

ArthasKarfa

Dokument velmi dobře líčí důvody a podmínky, jak SS a všechny přidružené jednotky vznikaly. S tím spojenou i jejich oddanost Hitlerovi a Říši. Oceňuji i část, která mluví o jejich činnost před samotnou válkou a jejich zásluhách na vzestupu nacionalismu a nacismu. Druhá část, která komentuje válečné zapojení, nasazení a vliv na Wehrmacht. Komentáře bývalých členů - bych hodnotil spíše neutrálně, odpovědi vystřižené z kontextu a velká míra stylizace. Komentáře samotných tvůrců - jak již píše Winman byly spíš a škodu. Jinak ale celkově velmi dobré. ()