Epizody(6)

Přátelé, kteří se sejdou na odlehlé chatě ve francouzských Alpách, se dostávají do smrtící pasti, když vyjde najevo temné tajemství z minulosti. (Netflix)

Recenze uživatele Anderton k tomuto seriálu (7)

Horská chata (2017)

Detektívka podaná ako premyslené puzzle je určite viac snahou tvorcov trochu pofilozofovať nad existenciálnymi otázkami, než priamočiarou zábavou s otázkou wúdanit. Násilie plodí násilie, to nás učia už v školách, ale presnejšia poučka by mala znieť nespravodlivosť plodí nespravodlivosť, čo je myslím presnejšie. Niežeby v tomto seriáli nebolo násilie, nebojte sa, o kruté vraždenie ukradnutí nebudete. Niektoré postavy sú tak extrémne odporné, až sa vo výkonoch ich postáv budete vyžívať. Čo tam po tom, že sme zrovna čírou náhodou na mieste vo vyspelom svete, kde vedie jedna cesta, nie je tu signál a polícia tu nezavítala zrejme ani v časoch odboja počas druhej svetovej vojny. Vážne to má niečo hlbšie do seba je to výborne vystavané, len v tých postavách mám po prvom pozretí predsa len trošku zmätok. ()

Epizoda 1 (2017) (E01)

Pilot nám ponúka kombináciu vzťahových drám množstva postáv a detektívky a aby tvorcovia divákov nalákali, tak nám ponúkajú viacero dejových línií v nechronologickom rozprávaní, ak som to dobre pochopil. Bohužiaľ takto je v tom dosť bordel a divák si asi až časom poriadne utriedi, čo sa odohráva kedy a kto je kto. Ono ten rozdiel medzi deväťdesiatkami a súčasnosťou na francúzskom vidieku nie je až tak markantný. To najzaujímavejšie sa samozrejme stane až na konci. ()

Epizoda 2 (2017) (E02)

V druhej epizóde sa už dej v oboch časových líniách "usadil", divák sa začína orientovať, kto je kto a kto má maslo na hlave kvôli hriechom minulosti. Ale príjemne sa to zamotáva, postavy totiž nie sú kladné či záporné, ale vzťahy sa vyvíjajú a proste sú to všetci "len" ľudia. Osobne ma baví viac príbeh zo súčasnosti, ono možno stačilo všetko vyrozprávať len prostredníctvom dialógov a nie priamo obsiahlou retrospektívou, ale zase by sme sa v tom potom nemuseli vyznať. ()

Epizoda 3 (2017) (E03)

Seriál sa naplno rozbehol, čo v tomto prípade znamená, že pribúdajú mŕtvoly. Po tretej časti sú už na konte vraha, či vrahov, tri. Len mi príliš nesedí spôsob, akým sú odpravovaní zo sveta. Kto za všetkým stojí a prečo, nie je doposiaľ vôbec jasné, i keď je zrejmé, že tvorcovia nám predkladajú zrejme falošné nápovedy. Záverečná blbosť troch chlapíkov v mrazáku je do neba volajúca, ale teším sa na to, ako sa z tejto šlamastiky dostanú. ()

Epizoda 4 (2017) (E04)

Epizóda má vyššie tempo než tá predchádzajúca a je fajn, že vrah sa už s ničím nemaže, nekladie pasce, ale už doslova strieľa. Odkrývame jeho napojenie na jednu z dôležitých postáv, ktorá síce všetko pozoruje, ale ide skôr o tragického pozorovateľa, ktorý skrátka iba chápe súvislosti. Pribúda samozrejme jedna obeť a teraz už je každému jasné, že nejde iba o zhody náhod a nehôd. ()

Epizoda 5 (2017) (E05)

Piata epizóda odkrýva motivácie, rozumej explicitne ukazuje zločiny minulosti a popravde ich krutosť je dosť šokujúca aj na pomerne depresívny doterajší priebeh deja. Ide o ten typ pomsty, kedy nakoniec držíte palce páchateľovi a to stále nevieme, kto ním v skutočnosti je. Prečo je jeho terčom viac zdanlivo náhodných osôb a nie iba konkrétni aktéri zločinu, je zatiaľ záhadou, ale nepochybujem, že finále zodpovedá všetky položené otázky. ()

Epizoda 6 (2017) (E06)

Finále mohlo mať lepšiu atmosféru, keď už sme v takmer opustenej chate niekde v lese v Alpách, finálne zúčtovanie prebieha cez deň a asi by tomu viac slušala nejaká tá naháňačka v lese či po horách s kamzíkmi za chrbtom. Ale netreba sa báť, všetko sa uspokojivo uzavrie, všetky otázky sú zodpovedané, samozrejme logické lapsusy vysvetlené nie sú. Detailne sa dozvieme, čo sa presne stalo pred 20 rokmi a na záver nás čaká aj nejaká tá morálna dilema, čo je určite lepšie, ako by sme mali všetky názory tvorcov na morálku podané na zlatom podnose. ()