Národní očista (TV film)

Dokumentární / Historický

Česko, 2018, 53 min

Ilona Malá

Komentáře uživatelů k TV filmu (10)

Krátké zmapování faktů a plno čísel, za kterými jsou opět schováni lidé. Český národ se dere z háchovské ulity, kde pevnou rukou vládla politika pasivního přežívání v okupaci, a chce se mstít, na poli právním, ale žel i na ulici a vesnicích. Tvrdě, nejlépe stejně, jako jeho okupant a trýznitel. Zde nejde o Čechoslováky, kteří nebyli v Evropě jediní mstitelé a samozvaní zastánci spravedlnosti, tady jde o člověka samotného, kterého kupředu žene, místo radosti a naděje po novém začátku, převážně zloba a nenávist, jak je vidět i v dnešních dnech, kdy se tento jinak poučný dokument o různorodosti lidských povah a nebezpečnosti davového jednání, mění v kontroverzní záležitost. A je skutečně i v roce 2018 nutné připomínat, jaké zrůdnosti páchal nacistický režim v Evropě? Zřejmě ano.(7.6.2018)

Rozhodně velmi kvalitní dokument o stále ještě dosti neznámém / nepřijatém tématu našich dějin. Za normálních okolností bych jej hodnotil čtyři hvězdami, protože ale jde o tuzemskou produkci, rád "přihodím" hvězdu navíc. Jen houšť a větší kapky... Mimochodem velmi zajímavé je to, jak někteří zdejší komentátoři dokumentu předhazují manipulaci, neobjektivitu či protičeskost. Právě to velmi ilustrativně ukazuje, jak moc se mnozí Češi doposud nevyrovnal s vlastní historií... Zajímavé komentáře: mchnk, Hwaelos.(18.7.2018)

Velice chytře prokomponovaný dokument, který hovoří o palčivém tématu, jež dodnes rozděluje společnost. Už název napovídá, že režisér pracuje s určitým zorným úhlem, ale domnívám se, že to nevadí. Kontext je v tomto případě dobře známý, proto mi nepřijde nutné pořád znova podotýkat, že retribuce se dotkly rovněž skutečných kolaborantů a válečných zločinců nebo že nasrání obyvatelstva mělo logické důvody. Namísto toho se Kratochvíl věnuje spíš oněm sporným případům, kde bylo jednoznačné provinění prokázáno spíš na podkladě plošného uplatnění Benešových dekretů, než na základě faktů. Kromě informační hodnoty si ale cením i toho, jak režisér film vystavěl. Sevřenost celku buduje za pomoci několika složek, které se opakovaně vracejí (mluvící hlavy, útržky z dobových filmových týdeníků a Werichova satira, z níž imho opravdu hodně mrazí). Zároveň se talking heads velmi dobře doplňují tím, že v jednotlivých segmentech hovoří vždy o stejném tématu, jen vnášejí různé úhly pohledu.(15.5.2018)

• fragre

Nakonec mi nejpřínosnější připadaly příspěvky etologa Jana Zrzavého. Jinak je to další z těch "objevných dokumentů" dokazující, že největší peklo se rozpoutalo až po II. světové válce v ČSR. Zaujalo mne, že i tak známý případ Herty Kašparové zde byl zmíněn jen jakoby mimochodem a v zjednodušené až zkreslené podobě.(9.5.2018)

Některá čísla a činy jsou strašidelné....(8.5.2018)

Velmi poučný dokument, který by se měl promítat ve školách.(7.5.2018)

• MartinX.

Dokument poučný v mnoha směrech. Jednak ukazuje, že největší "hrdinové", bažící po spravedlnosti, se vyrojí pravidelně, až jim nic nehrozí. To konečně vidíme i u současných bojovníků proti komunismu, třicet let po něm. Ostatně, ta spousta chytrých, kteří soudí sedmdesát let po válce, je taky docela smutná. Věci jsou obvykle složité, a tento dokument se moc nesnaží onu složitost ukázat. A tak je tento film poučný také v tom, jak lze malou manipulací dosáhnout velké manipulace. Ani se nenamáhá vyložit, že tomu všemu něco předcházelo. Peklo, jaké v tomto rozsahu nemá v lidských dějinách obdobu. Strach a deformace lidských povah, které ta hrůza vykonala, dokument zcela pomíjí. Že mnohé excesy, které se děly po válce, mají svůj základ v tom, co se dělo během války, autora moc nezajímá. V dokumentu jsou kromě toho zcela nechutným způsobem použity úryvky z válečného vysílání V+W. Pane Kratochvíle, řečeno právě s tím Werichem, ve válce se bojuje jakýmikoliv prostředky, ve válce se nadává, ve válce se vyhrožuje. V té válce se, opakuji, bojovalo se zlem, které v této mase nemá obdoby. Koho udivuje, že se tomu zlu nadávalo a vyhrožovalo, má něco s hlavou.(8.5.2018)

Velmi zajímavé, ale málo objektivní. Od začátku to na mě působilo účelově "protičesky"...(7.5.2018)

• Kakho-oto

Tento dokument je výsměch elementární objektivitě. Jak tady někteří zmiňují: v dokumentu vůbec nic nepadne o hrůzách, které předcházely mimořádným lidovým soudům (a Národnímu soudu v Praze) - pouze naznačeno je to u stvůry Kašparové. Mimořádné lidové soudy odsoudily na smrt většinu gestapáků, kteří se českým úřadům dostali po válce do rukou. Většina českých kolaborantů, kteří byli odsouzeni k smrti, si to rovněž zasloužila (stačí si prostudovat seriózní odbornou literaturu, sám znám regionální případy). Prohřešky proti malému retribučnímu dekretu byly řešeny trestními nalézacími komisemi ONV, které neudělovaly drakonické tresty (navíc velká část případů skončila omilostněním či očištěním). O kvalitě dokumentu vypovídá též obsazení, poněvadž z vystupujících historiků ani jeden nepatří k renomovaným a obecně známým (osobně znám pouze Machalu, jenž byl jako jediný poměrně solidní a seriózní). Stačí si to porovnat s historiky, kteří vystupují v dokumentu Apoštol národní zrady.(9.5.2018)

Námět opravdu výtečný, ale výsledek nějak nenaplnil má očekávání. Demonstrovat nespravedlnost procesů na dvou děvčatech , která randila s gestapáky a šli si sednout na pár měsíců asi není fér, ale ve srovnání s případy během vystěhování sudetských Němců, kde docházelo i k vraždám nevinných, se mi to zdá trochu nepřiměřené. To nemluvím o tom, že případy jako prezident Hácha ( do kterýho se chudáka trefovali všichni chytráci co emigrovali včetně V+W) nebo nezmiňované známé osobnosti typu Burian tady mají minimální ne-li nulový prostor. PS: Trochu cimprlich rozmazávat postavu dobytka Franka při popravě ne? To je nějaká pseudokorektnost nebo co, jako?(9.5.2018)