Yomeddine

Trailer 1
Dobrodružný / Komedie / Drama
Egypt / USA / Rakousko, 2018, 97 min

Bešaj žije v koptské kolonii pro leprotiky, kam ho jako dítě umístila jeho rodina. Má tu manželku a práci, která spočívá ve sbírání věcí na smetišti. Když manželka umírá, zbývá stárnoucímu muži v srdci jen velké prázdno a naléhavá nutnost něco změnit. Rozhodne se k riskantnímu podniku – se svým oslem a rozhrkanou károu se vydává na cestu, na jejímž konci, jak Bešaj doufá, se setká s otcem. Pro muže se zohaveným tělem představuje podobný podnik životní výzvu, kterou mu ulehčí společník, malý kluk s nezapomenutelným jménem Obama. Yomeddine je road movie o důstojnosti a odvaze přijmout jinakost, která se na první pohled může zdát ohyzdná. (Film Europe)

Trailer 1

blondboss

Taká nevýrazná africká road movie, ktorá má za sebou síce emočne silný príbeh, ale tie emócie sa v konečnom dôsledku nedostanú k divákovi kvôli tomu, že je to natočené až moc profesorsky a nepútavo. Divák si aspoň užije kus africkej prírody a načrie do obrazov reálnej chudoby, avšak nič iné si z tohto snímku nezapamätá. A podľa mňa je to proste málo. Každopádne klobúk dole pred hlavnými protagonistami filmu, ktorí to ako neherci zvládli v pohodičke. Mňa to ale celkovo nezaujalo. 45 % ()

kolemjdouc

Tenhle film musíte sledovat v absolutním klidu abyste pochopili příběh člověka který si svůj krutý osud nevybral.O tom že vám spíš pomůže chudý člověk.Podobenství o lásce k bližnímu a o tom, že i v znetvořeném těle se ukrývá čistá duše. ()

angel74

Nečekala jsem skoro nic, a dostalo se mi takové nálože emocí, že nemohu jinak a musím tento film po zásluze potrestat pěti hvězdičkami. Yomeddine vypráví dojemný příběh, v němž putuje leprou znetvořený muž se svým desetiletým kamarádem napříč rozpálenou krajinou Egypta za rodinou, která ho v dětství opustila. Cestou zažívají spoustu strastiplných okamžiků, ale z každé šlamastyky se jim podaří s notnou dávkou štěstí uniknout, až se nakonec doberou k vytouženému cíli nebo spíše prozření. Zajímavé je, že se nejedná o vyloženě depresivní snímek, najdou se zde i úsměvné pasáže, které jsou mnohdy provázené těmi nejčistšími projevy lidskosti. V průběhu děje jsem si občas řádně poplakala, což vzápětí přecházelo v ulehčené oddechnutí při nějaké humorné situaci. Pomyslnou třešinkou na dortu pro mě byla velmi příjemná hudba, jež trampoty ústřední dvojice provázela, a vlastně i ten moc hezky vypointovaný konec. ()

Upiri kralik

Váhám mezi 4 a 5 hvězdami....no, asi 75-80% za mě. Pozitiva: nádherné, úžasné záběry přírody - řeka Nil, poušť až za horizont, semtam smaragdová zeleň a všudypřítomné pálící Slunce. Přijde mi, že právě Slunce je hlavní postavou tohoto filmu, protože svítí všem, dokonce i leprou zkoušenému muži, který vyrazí na oslíkovi (taky skvělý charakter) hledat svou rodinu, o které ví jen město, kde žije, jež leží přes půl Egypta, a čtvrť. V kolonii pro nemocné se cítí doma, ale mezi ostatními lidmi se za svou tvář stydí. Dojemný je vztah mezi Bešajem a Obamou, dvou osamělých duší, které k sobě přilnou a dávají jeden druhému podporu. Je tu i dost vtipných hlášek ("Ty spisy jsou tady léta...Bůh žehnej egyptské byrokracii!"), zajímavých postav, s kterými se dva hrdinové setkávají na své cestě, a pár podnětů k přemýšlení ("Kdybys žil mezi zdravými, nikdy by ses neoženil, lidi by tě nebrali..."). Moc se mi líbila taky hudba, přesně mi pasovala do děje. Negativa: spousta dějových linek pro mě vyzněla do prázdna, třeba scény ve vlaku (to, že jedou bez jízdenky, nemá žádné rozřešení - nechápu pointu) nebo úplný závěr včetně setkání s příbuznými. Moc nerozumím všudypřítomné myšlence, že každý má své místo a měl by se s ním srovnat a čekat na soudný den - možná to vychází z místní kultury nebo islámu, každopádně mi nebyla moc sympatická. Celkově pěkný zážitek, a na to, že je to režisérova prvotina, podle mě velmi povedený. ()

• Oba hlavní protagonisté jsou neherci. (Stoka)
  • Název filmu Yomeddine znamená v arabštině „Soudný den“. (Stoka)
  • Celosvětová premiéra proběhla 9. května 2018 na filmovém festivalu v Cannes. (Varan)