Infiltrace: Obchod se zdravím

(TV film)
  • angličtina Infiltration: The Health Business (festivalový název) (více)
všechny plakáty
TV spot

Jsme naštvaní na lékaře a hledáme, kdo by se nám v nemoci věnoval. Alternativu. Jak ale může vypadat alternativní léčba v praxi? Se skrytou kamerou jsme rok mapovali skandální léčebné praktiky v jednom pražském zařízení. Česká televize natočila po patnácti letech pokračování úspěšného cyklu Infiltrace. Po odvysílání dílu Já, ošetřovatelka z roku 2004, kdy došlo k nápravě poměrů v mnoha ústavech sociální péče, se tentokrát autoři zaměřili na psychosomatickou léčbu po česku. Řada pacientů je nespokojená se zdravotnickou péčí, s nedostatkem empatie a času mnoha lékařů. Spousta z nich se pak rozhodne pro „alternativní“ léčbu. Pokud ale „alternativní“ léčbu provozují lékaři a psychologové, jsou pak svými akademickými tituly odpovědní v nelékařských zařízeních stejně jako ti v ordinacích a nemocnicích? Dokument odhaluje skandální léčebné praktiky jednoho pražského zařízení, které se podařilo natočit v průběhu jednoho roku skrytou kamerou. (Česká televize)

Anubiska

Až se mi obracel žaludek nad nestoudností těch "terapeutů". Ano, když člověku diagnostikují vážnou nemoc a medicína selhává, nedivím se, že pacient hledá pomoc, kde se dá a upíná se i k té sebenesmyslnější naději. Ale přece jen by mě asi zarazilo, že pan terapeut má na stole vedle sebe hezky úhledně položenou peněženku. Nehledě na ty bláboly, které se jim všem hrnuly z úst. Nevěřícný výraz paní onkoložky, které reportáž autorka pustila, ostatně mluví za vše. Je moc dobře, že podobné pořady vznikají. Kdybych to na vlastní oči neviděla, neuvěřím. Musím ty lidi až obdivovat. Chce to skutečně silný žaludek, vědomě ubližovat nemocným, zoufalým s cílem vytřískat z nich co nejvíce peněz. Ty lékaře, kteří tam pracují, by měli co nejdříve zbavit diplomu. Těm totiž Hippokratova přísaha neříká absolutně nic. ()

eplunie

5. * především za to, že dokument vůbec vznikl, podává téma autenticky, vzbudil širokou diskusi a hlavně - za formát, ve kterém se k němu vyjadřují jednotliví odborníci. Zvlášť komentáře pana doktora Honzáka byly úžasnou změnou oproti celé té trapnosti. ()