Infiltrace: Obchod se zdravím (TV film)

Infiltration: The Health Business

(festivalový název)

Obchod so zdravím

Dokumentární

Česko, 2018, 62 min

Šárka Maixnerová

Když chcete zemřít, nejdete k doktorovi. Když chcete zemřít chudý, ale v duševní rovnováze, jdete za šamany ovládající alternativní léčbu. Jasně, psychosomatika má jisté zastoupení v medicíně, ale nějakými kapkami rakovinu nevyléčíte. Jedině by to byl jed, pak se vyléčíte nadobro. Nedávno jsem se díval na jejich stránky, obvyklá cena za spirituální sezení je v rozmezí 1500-3500. Když si vezmu, že mají plnou hubu keců, a až po třech hodinách vytáhnou nějaký přístroj připomínající závěrečnou práci žáka slaboproudaře z chráněné dílny, tak to musí být poměrně drahé. Místo dvou sezení bych se raději sjel nebo odletěl na Maledivy, což by mi prokazatelně udělalo lépe. Jsem velmi rád za tento dokument, ačkoliv ve výsledku se toho moc nezměnilo. Lidé budou stejně podporovat takové šarlatány, protože... naděje, ta umírá jako poslední, společně s pacientem podstupující alternativní léčbu.(10.12.2018)

Fííííha. Po relácii som si zadefinovala desatoro: 1. Ak máte problém, boli ste zneužívaný/á. 2. Ak má problém vaše dieťa, zneužívali ste ho. K bodom 1 a 2 dospejete ľubovoľnou diagnostikou. 3. Máte niečo zablokované (prúdenie energie, kranium, čakry, podvedomie, bioelektrinu, ...). Isté je, že máte zablokovaný zdravý úsudok. Inak by ste tam nešli viac než raz. 4. Potrebujete niečo nejasné + nemerateľné + nekontrolovateľné (mentálne odblokovanie, sebapoznanie, detoxikáciu, harmonizáciu, ...). 5. Potrebujete niečo tajomné, starobylé, mystické (ekvilibrium, živú vodu, archebaktérie, auru, vesmírnu energiu ...). 6. Šermuje sa aspoň jedným „vedeckým“ pojmom ( enzým, vitamín, minerál, informovaná voda, odtlačok molekuly vo vode, MMS, ... energia je úplne super, hlavne nemerateľná ). 7. Položky 4,5,6, vám predá A) terapeut v zariadení typu Aktip B) poradca (rozumej predajca produktov) na nete - anonymný a bezohľadný C) lekárnik - prakticky anonymný ale aspoň kontrolovateľný predavač. Väčšinou neopodstatnene využíva psychologický efekt bielej uniformy. Pri liekoch na predpis podávač krabičiek tlmočiaci pokyny lekára (oproti ktorému má až absurdne neprimerane vysoký profit - maržu z celkovej ceny lieku). často je smelý až drzý, úmerne k marži a percentám z ceny liekov, ktoré vydá D) lekár v zariadení typu Aktip - chudák neschopný normálne pracovať. 8. Platíte A) za pozornosť, ktorá Vám chýba od príbuzných, známych, priateľov a od lekárov obvykle preťažených nadbytkom pacientov B) za svoju hlúposť ev. nadutosť, pocit výnimočnosti. 9. V lepšom prípade platíte peniazmi a časom. V horšom prípade stratou šancí na vyliečenie, priamym poškodením zdravia, deptaním a neslobodou. 10. Počítajte so zastrašovaním. Postreh autorky o nenápadnej arogancii prednášajúcej je správny. V podstate ide o zastrašovanie. Je to slovne-agresívna prevencia pochybovania a nepríjemných otázok od publika. Bože. Ako k nim môže niekto ísť viac než razkrát ?! Sori, ale s ľudskou hlúposťou je najlepší biznis.(21.5.2018)

Ísť si liečiť zdravotné problémy k niekomu s titulom mgr. je niečo podobné, ako si ísť nechať navrhnúť barák k niekomu s titulom mudr. Film v prvom rade kritizuje samotnú inštitúciu, avšak v tom druhom vyvoláva skôr otázku zákonov, ktoré podobným ľuďom dovolia prevádzať v krajine takúto "prax". V tej vile by mohla radšej bývať nejaká šťastná rodinka. No a ono je to zároveň aj skvelá komédia, občas som mal pocit, že nahraté rady týchto špiritistov sú výtvorom "Pytónov"... "Stlačte lavou nosní dírku, vydechnete pravou...bude to dvanáctset korun"...(28.11.2019)

Mám ve svém okolí člověka (je to dívka nebo muž, to neřešte), který mi vždy s ohromným nadšením a s ohněm v očích vyprávěl o tom, jak dal dva, pět, tři, čtyři tisíce a další jiné částky úžasnému člověku a úžasné paní a nové kamarádce, která mu dokázala úžasně poradit jak dál v životě. Že toho člověka dva roky vidím na stále stejném začátku, ne-li o pár schodů k peklu blíže, to už ten člověk nevnímá, protože pak dá přece dva litry té nové "kamarádce" a ta ji zase vyšle do říše divů a poví jí jak je úžasná. Nevidím jediný rozdíl mezi tím, když si člověk za několik tisíc měsíčně kupuje drogy, nebo si kupuje společnost těchto parazitů lidských duší. Obojí je závislost, kterou za peníze ukojíte falešným štěstím.(21.5.2018)

Palec hore všetkým, ktorí nejakým spôsobom priložili k tomuto dielu ruku. Ich pričinením sa odhaľujú nekalé praktiky nezdravotníckeho zariadenia, kde by zdravý človek sa otočil na päte. Zneužívajú bezradnosť a bezmocnosť chorých ľudí, ktorí často pri limite terapie ich ochorenia západnou medicínou, navštívia týchto šarlatánov. Nech sa na mňa nik nehnevá, ale toto podvod proste je. Ohrozujú ich na živote klamlivými, neoverenými a nefunkčnými praktikami, berú si za to nehorázne peniaze a mali by za to niesť zodpovednosť. "Pani Magistra" Krutilová by aspoň postih za falošné používanie titulu dostať mohla. Všetci, ktorí v AKTIPE pracovali nemajú svedomie a pre mňa ostanú medicínskymi šmejdami na večné veky.(26.6.2018)