Infiltrace: Obchod se zdravím

(TV film)
  • angličtina Infiltration: The Health Business (festivalový název) (více)

Jsme naštvaní na lékaře a hledáme, kdo by se nám v nemoci věnoval. Alternativu. Jak ale může vypadat alternativní léčba v praxi? Se skrytou kamerou jsme rok mapovali skandální léčebné praktiky v jednom pražském zařízení. Česká televize natočila po patnácti letech pokračování úspěšného cyklu Infiltrace. Po odvysílání dílu Já, ošetřovatelka z roku 2004, kdy došlo k nápravě poměrů v mnoha ústavech sociální péče, se tentokrát autoři zaměřili na psychosomatickou léčbu po česku. Řada pacientů je nespokojená se zdravotnickou péčí, s nedostatkem empatie a času mnoha lékařů. Spousta z nich se pak rozhodne pro „alternativní“ léčbu. Pokud ale „alternativní“ léčbu provozují lékaři a psychologové, jsou pak svými akademickými tituly odpovědní v nelékařských zařízeních stejně jako ti v ordinacích a nemocnicích? Dokument odhaluje skandální léčebné praktiky jednoho pražského zařízení, které se podařilo natočit v průběhu jednoho roku skrytou kamerou. (Česká televize)

blackrain

Fandím paní režisérce a "figurantce". Chtělo se mi při sledování dokumentu zvracet. Nejsem proti alternativní medicíně a nejsem ani proti psychosomatice, ale to, co je v tomhle dokumentu ukázáno je hnus. Je to za hranou. Je mi smutno z toho, že takový dobytek dokáže bez skrupulí rejžovat na vážně nemocných lidech. Ti lidé věří v naději, že se dostaví zázrak a oni budou moct žít dál.Pro MajkHany - mám vedle sebe taky jednu takovou blízkou osobu. Už se mě taky několikrát pokusila zatáhnout k podobným léčitelům. ()

Anderton

Ísť si liečiť zdravotné problémy k niekomu s titulom mgr. je niečo podobné, ako si ísť nechať navrhnúť barák k niekomu s titulom mudr. Film v prvom rade kritizuje samotnú inštitúciu, avšak v tom druhom vyvoláva skôr otázku zákonov, ktoré podobným ľuďom dovolia prevádzať v krajine takúto "prax". V tej vile by mohla radšej bývať nejaká šťastná rodinka. No a ono je to zároveň aj skvelá komédia, občas som mal pocit, že nahraté rady týchto špiritistov sú výtvorom "Pytónov"... "Stlačte lavou nosní dírku, vydechnete pravou...bude to dvanáctset korun"... ()

slunicko2

Film není o obchodu se zdravím. Je o obchodu s lidskou hloupostí. 1) Aby bylo jasno - podvodníci patří za mříže. Mnohé jednání pracovníků Aktipu, tak jak bylo představeno ve filmu, vykazuje jasné znaky podvodu. Přesto však mám pochybnosti o tom, jak moc je přístup autorů filmu k věci poctivý a nezaujatý._____ 2) Nechat totiž hodnotit postupy alternativní léčby pouze těmi, kteří ji a priori odmítají, je jako požádat řezníka, aby posoudil, jak moc je prospěšné vegetariánství. Film nenápadně, ale velmi důrazně, podsouvá názor, že alternativou ke klasické medicíně je podvod nebo šarlatánství._____ 3) A jsme u jádra věci. Jak od sebe odlišit léčitele, šarlatána a podvodníka? No stejně, jako to uděláme u kohokoli, kdo nám radí, zvláště když je to za peníze. Odpovědnost za naši volbu, zdraví, konání, totiž nemá lékař, léčitel, poctivec či podvodník. Odpovědnost máme my sami a nikdo jiný. Každá volba je náročná. Potřebujeme relevantní informace a jejich získání vyžaduje značné úsilí._____ 4) Vzdělávací systém garantuje určitou míru odbornosti v předem daném rámci. Lékař léčí podle aktuálních vědeckých poznatků. Komu to stačí, nechť nechodí za léčiteli. Komu to nestačí, kdo nepovažuje vědu za jediný zdroj poznání, musí si věci nastudovat sám. Až pak může relevantně vyhledat pomoc alternativců._____ 4) Výstižný koment: wocicko, DareDeer. ()

Fretakata

Fííííha. Po relácii som si zadefinovala desatoro: 1. Ak máte problém, boli ste zneužívaný/á. 2. Ak má problém vaše dieťa, zneužívali ste ho. K bodom 1 a 2 dospejete ľubovoľnou diagnostikou. 3. Máte niečo zablokované (prúdenie energie, kranium, čakry, podvedomie, bioelektrinu, ...). Isté je, že máte zablokovaný zdravý úsudok. Inak by ste tam nešli viac než raz. 4. Potrebujete niečo nejasné + nemerateľné + nekontrolovateľné (mentálne odblokovanie, sebapoznanie, detoxikáciu, harmonizáciu, ...). 5. Potrebujete niečo tajomné, starobylé, mystické (ekvilibrium, živú vodu, archebaktérie, auru, vesmírnu energiu ...). 6. Šermuje sa aspoň jedným „vedeckým“ pojmom ( enzým, vitamín, minerál, informovaná voda, odtlačok molekuly vo vode, MMS, ... energia je úplne super, hlavne nemerateľná ). 7. Položky 4,5,6, vám predá predajca A) v zariadení typu Aktip, chudák neschopný normálne pracovať B) na nete - anonymný a bezohľadný C) lekárnik - prakticky anonymný ale aspoň ako-tak kontrolovateľný predavač. Hanebne využíva psychologický efekt bielej uniformy. 8. Platíte A) za pozornosť, ktorá Vám chýba od príbuzných, známych a od lekárov obvykle preťažených B) za svoju hlúposť ev. nadutosť, pocit výnimočnosti. 9. V lepšom prípade platíte len peniazmi a časom. V horšom prípade stratou šancí na vyliečenie, priamym poškodením zdravia, deptaním a neslobodou. 10. Počítajte so zastrašovaním. Postreh autorky o nenápadnej arogancii prednášajúcej je správny. V podstate ide o zastrašovanie. Je to slovne-agresívna prevencia pochybovania a nepríjemných otázok od publika. Sori, ale s ľudskou hlúposťou je najlepší biznis. ()

DaViD´82

"Nechce se mi řikat, ale už se tomu přiklanim, že v podstatě za všim je jenom byznys." Lidské hyeny hláškují o sto šest. Bylo by to třeskutě vtipné ochotnickou směšností, nebýt tedy toho, jak moc z toho mrazí. Mohlo to snad jen být aspoň trochu proaktivní v osvětě nešarlatánské psychosomatiky. Každopádně i bez toho to máte za dvanáct set. ()