Reklama

Reklama

Infiltrace: Obchod se zdravím

(TV film)
  • angličtina Infiltration: The Health Business (festivalový název) (více)
všechny plakáty
TV spot

Obsahy(1)

Jsme naštvaní na lékaře a hledáme, kdo by se nám v nemoci věnoval. Alternativu. Jak ale může vypadat alternativní léčba v praxi? Se skrytou kamerou jsme rok mapovali skandální léčebné praktiky v jednom pražském zařízení. Česká televize natočila po patnácti letech pokračování úspěšného cyklu Infiltrace. Po odvysílání dílu Já, ošetřovatelka z roku 2004, kdy došlo k nápravě poměrů v mnoha ústavech sociální péče, se tentokrát autoři zaměřili na psychosomatickou léčbu po česku. Řada pacientů je nespokojená se zdravotnickou péčí, s nedostatkem empatie a času mnoha lékařů. Spousta z nich se pak rozhodne pro „alternativní“ léčbu. Pokud ale „alternativní“ léčbu provozují lékaři a psychologové, jsou pak svými akademickými tituly odpovědní v nelékařských zařízeních stejně jako ti v ordinacích a nemocnicích? Dokument odhaluje skandální léčebné praktiky jednoho pražského zařízení, které se podařilo natočit v průběhu jednoho roku skrytou kamerou. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (43)

Marze 

všechny recenze uživatele

Je to tragikomické. Účinné na lehce manipulativní lidi. Ale když dnes vidím jakým konspiračním teoriím ohledně očkování lidé věří, tak se nedivím. Když psychiatr Radkin Honzák po shlédnutí záznamu se šarlatánkou řekl "ještě že se do neděje ve zdravotnickém zařízení", vyprskl jsem nad tou představou smíchy. Ale téma obchod s poslední nadějí je samozřejmě vážné. ()

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Film není o obchodu se zdravím. Je o obchodu s lidskou hloupostí. 1) Aby bylo jasno - podvodníci patří za mříže. Mnohé jednání pracovníků Aktipu, tak jak bylo představeno ve filmu, vykazuje jasné znaky podvodu. Přesto však mám pochybnosti o tom, jak moc je přístup autorů filmu k věci poctivý a nezaujatý._____ 2) Nechat totiž hodnotit postupy alternativní léčby pouze těmi, kteří ji a priori odmítají, je jako požádat řezníka, aby posoudil, jak moc je prospěšné vegetariánství. Film nenápadně, ale velmi důrazně, podsouvá názor, že alternativou ke klasické medicíně je podvod nebo šarlatánství._____ 3) A jsme u jádra věci. Jak od sebe odlišit léčitele, šarlatána a podvodníka? No stejně, jako to uděláme u kohokoli, kdo nám radí, zvláště když je to za peníze. Odpovědnost za naši volbu, zdraví, konání, totiž nemá lékař, léčitel, poctivec či podvodník. Odpovědnost máme my sami a nikdo jiný. Každá volba je náročná. Potřebujeme relevantní informace a jejich získání vyžaduje značné úsilí._____ 4) Vzdělávací systém garantuje určitou míru odbornosti v předem daném rámci. Lékař léčí podle aktuálních vědeckých poznatků. Komu to stačí, nechť nechodí za léčiteli. Komu to nestačí, kdo nepovažuje vědu za jediný zdroj poznání, musí si věci nastudovat sám. Až pak může relevantně vyhledat pomoc alternativců._____ 4) Výstižný koment: wocicko, DareDeer. ()

Reklama

DaViD´82 

všechny recenze uživatele

"Nechce se mi řikat, ale už se tomu přiklanim, že v podstatě za všim je jenom byznys." Lidské hyeny hláškují o sto šest. Bylo by to třeskutě vtipné ochotnickou směšností, nebýt tedy toho, jak moc z toho mrazí. Mohlo to snad jen být aspoň trochu proaktivní v osvětě nešarlatánské psychosomatiky. Každopádně i bez toho to máte za dvanáct set. ()

blackrain 

všechny recenze uživatele

Fandím paní režisérce a "figurantce". Chtělo se mi při sledování dokumentu zvracet. Nejsem proti alternativní medicíně a nejsem ani proti psychosomatice, ale to, co je v tomhle dokumentu ukázáno je hnus. Je to za hranou. Je mi smutno z toho, že takový dobytek dokáže bez skrupulí rejžovat na vážně nemocných lidech. Ti lidé věří v naději, že se dostaví zázrak a oni budou moct žít dál.Pro MajkHany - mám vedle sebe taky jednu takovou blízkou osobu. Už se mě taky několikrát pokusila zatáhnout k podobným léčitelům. ()

Anderton 

všechny recenze uživatele

Ísť si liečiť zdravotné problémy k niekomu s titulom mgr. je niečo podobné, ako si ísť nechať navrhnúť barák k niekomu s titulom mudr. Film v prvom rade kritizuje samotnú inštitúciu, avšak v tom druhom vyvoláva skôr otázku zákonov, ktoré podobným ľuďom dovolia prevádzať v krajine takúto "prax". V tej vile by mohla radšej bývať nejaká šťastná rodinka. No a ono je to zároveň aj skvelá komédia, občas som mal pocit, že nahraté rady týchto špiritistov sú výtvorom "Pytónov"... "Stlačte lavou nosní dírku, vydechnete pravou...bude to dvanáctset korun"... ()

Galerie (16)

Reklama

Reklama