Infiltrace: Obchod se zdravím

(TV film)
  • angličtina Infiltration: The Health Business (festivalový název) (více)
všechny plakáty
TV spot

Jsme naštvaní na lékaře a hledáme, kdo by se nám v nemoci věnoval. Alternativu. Jak ale může vypadat alternativní léčba v praxi? Se skrytou kamerou jsme rok mapovali skandální léčebné praktiky v jednom pražském zařízení. Česká televize natočila po patnácti letech pokračování úspěšného cyklu Infiltrace. Po odvysílání dílu Já, ošetřovatelka z roku 2004, kdy došlo k nápravě poměrů v mnoha ústavech sociální péče, se tentokrát autoři zaměřili na psychosomatickou léčbu po česku. Řada pacientů je nespokojená se zdravotnickou péčí, s nedostatkem empatie a času mnoha lékařů. Spousta z nich se pak rozhodne pro „alternativní“ léčbu. Pokud ale „alternativní“ léčbu provozují lékaři a psychologové, jsou pak svými akademickými tituly odpovědní v nelékařských zařízeních stejně jako ti v ordinacích a nemocnicích? Dokument odhaluje skandální léčebné praktiky jednoho pražského zařízení, které se podařilo natočit v průběhu jednoho roku skrytou kamerou. (Česká televize)

TV spot

chelseaman22

Dokument o tom, kterak lze s titulem Mgr. vyléčit rýmu či rakovinu metastazovanou do kostní dřeně. Pokud chcete vyléčit, tak zaplaťte! Pokud se vaše tělo nebude chtít jako na potvoru vyléčit - tak zaplatíte. A až když už nebudete moci platit, tak konečně navštívíte někoho s titulem MUDr., který definitivně nebude takový šmejd, že vám naslibuje hor doly. 77 % ()

slunicko2

Film není o obchodu se zdravím. Je o obchodu s lidskou hloupostí. 1) Aby bylo jasno - podvodníci patří za mříže. Mnohé jednání pracovníků Aktipu, tak jak bylo představeno ve filmu, vykazuje jasné znaky podvodu. Přesto však mám pochybnosti o tom, jak moc je přístup autorů filmu k věci poctivý a nezaujatý._____ 2) Nechat totiž hodnotit postupy alternativní léčby pouze těmi, kteří ji a priori odmítají, je jako požádat řezníka, aby posoudil, jak moc je prospěšné vegetariánství. Film nenápadně, ale velmi důrazně, podsouvá názor, že alternativou ke klasické medicíně je podvod nebo šarlatánství._____ 3) A jsme u jádra věci. Jak od sebe odlišit léčitele, šarlatána a podvodníka? No stejně, jako to uděláme u kohokoli, kdo nám radí, zvláště když je to za peníze. Odpovědnost za naši volbu, zdraví, konání, totiž nemá lékař, léčitel, poctivec či podvodník. Odpovědnost máme my sami a nikdo jiný. Každá volba je náročná. Potřebujeme relevantní informace a jejich získání vyžaduje značné úsilí._____ 4) Vzdělávací systém garantuje určitou míru odbornosti v předem daném rámci. Lékař léčí podle aktuálních vědeckých poznatků. Komu to stačí, nechť nechodí za léčiteli. Komu to nestačí, kdo nepovažuje vědu za jediný zdroj poznání, musí si věci nastudovat sám. Až pak může relevantně vyhledat pomoc alternativců._____ 4) Výstižný koment: wocicko, DareDeer. ()

Psycho.R

Kdybych měl hodnotit obsah dokumentu, pak bych šel výše, protože si myslím, že dobře ukáže způsoby fungování šarlatánských společností. Je mi také jasné, že z kamer v brýlích apod. se nedalo udělat nic zajímavějšího. Ale ocenil bych nějakou konfrontaci skutečných odborníků právě s paní Klímovou a jejím prohnaným týmem. Na každý pád doporučuji. ()

Barbarica

Popri tom, akú záslužnú prácu dokument preukázal nielen ľuďom s ťažkými ochoreniami, ale i širšej spoločnosti si zaslúži zmienku strihová montáž, dávajúca do protikladu výroky zamestnancov Aktipu a reakcie certifikovaných lekárov. Niektoré tieto strety stoja za to a pozrela by som si seriál, kde by v každej časti odborníci na istú oblasť ironicky glosovali názory a postupy podobných šarlatánov (ponúka sa napríklad battle členov Klubu Sisyfos vs. ním oceňovaných pavedcov). ()

blackrain

Fandím paní režisérce a "figurantce". Chtělo se mi při sledování dokumentu zvracet. Nejsem proti alternativní medicíně a nejsem ani proti psychosomatice, ale to, co je v tomhle dokumentu ukázáno je hnus. Je to za hranou. Je mi smutno z toho, že takový dobytek dokáže bez skrupulí rejžovat na vážně nemocných lidech. Ti lidé věří v naději, že se dostaví zázrak a oni budou moct žít dál.Pro MajkHany - mám vedle sebe taky jednu takovou blízkou osobu. Už se mě taky několikrát pokusila zatáhnout k podobným léčitelům. ()