Infiltrace: Obchod se zdravím (TV film)

Infiltration: The Health Business

(festivalový název)

Dokumentární

Česko, 2018, 62 min

Šárka Maixnerová

Ivana Lokajová

Když chcete zemřít, nejdete k doktorovi. Když chcete zemřít chudý, ale v duševní rovnováze, jdete za šamany ovládající alternativní léčbu. Jasně, psychosomatika má jisté zastoupení v medicíně, ale nějakými kapkami rakovinu nevyléčíte. Jedině by to byl jed, pak se vyléčíte nadobro. Nedávno jsem se díval na jejich stránky, obvyklá cena za spirituální sezení je v rozmezí 1500-3500. Když si vezmu, že mají plnou hubu keců, a až po třech hodinách vytáhnou nějaký přístroj připomínající závěrečnou práci žáka slaboproudaře z chráněné dílny, tak to musí být poměrně drahé. Místo dvou sezení bych se raději sjel nebo odletěl na Maledivy, což by mi prokazatelně udělalo lépe. Jsem velmi rád za tento dokument, ačkoliv ve výsledku se toho moc nezměnilo. Lidé budou stejně podporovat takové šarlatány, protože... naděje, ta umírá jako poslední, společně s pacientem podstupující alternativní léčbu.(10.12.2018)

Fandím paní režisérce a "figurantce". Chtělo se mi při sledování dokumentu zvracet. Nejsem proti alternativní medicíně a nejsem ani proti psychosomatice, ale to, co je v tomhle dokumentu ukázáno je hnus. Je to za hranou. Je mi smutno z toho, že takový dobytek dokáže bez skrupulí rejžovat na vážně nemocných lidech. Ti lidé věří v naději, že se dostaví zázrak a oni budou moct žít dál.Pro MajkHany - mám vedle sebe taky jednu takovou blízkou osobu. Už se mě taky několikrát pokusila zatáhnout k podobným léčitelům.(30.5.2018)

Popri tom, akú záslužnú prácu dokument preukázal nielen ľuďom s ťažkými ochoreniami, ale i širšej spoločnosti si zaslúži zmienku strihová montáž, dávajúca do protikladu výroky zamestnancov Aktipu a reakcie certifikovaných lekárov. Niektoré tieto strety stoja za to a pozrela by som si seriál, kde by v každej časti odborníci na istú oblasť ironicky glosovali názory a postupy podobných šarlatánov (ponúka sa napríklad battle členov Klubu Sisyfos vs. ním oceňovaných pavedcov).(27.5.2018)

"Nechce se mi řikat, ale už se tomu přiklanim, že v podstatě za všim je jenom byznys." Lidské hyeny hláškují o sto šest. Bylo by to třeskutě vtipné ochotnickou směšností, nebýt tedy toho, jak moc z toho mrazí. Mohlo to snad jen být aspoň trochu proaktivní v osvětě nešarlatánské psychosomatiky. Každopádně i bez toho to máte za dvanáct set.(22.5.2018)

Mám ve svém okolí člověka (je to dívka nebo muž, to neřešte), který mi vždy s ohromným nadšením a s ohněm v očích vyprávěl o tom, jak dal dva, pět, tři, čtyři tisíce a další jiné částky úžasnému člověku a úžasné paní a nové kamarádce, která mu dokázala úžasně poradit jak dál v životě. Že toho člověka dva roky vidím na stále stejném začátku, ne-li o pár schodů k peklu blíže, to už ten člověk nevnímá, protože pak dá přece dva litry té nové "kamarádce" a ta ji zase vyšle do říše divů a poví jí jak je úžasná. Nevidím jediný rozdíl mezi tím, když si člověk za několik tisíc měsíčně kupuje drogy, nebo si kupuje společnost těchto parazitů lidských duší. Obojí je závislost, kterou za peníze ukojíte falešným štěstím.(21.5.2018)