Reklama

Reklama

Černé zlato

(TV film)
  • angličtina Black Diamonds (festivalový název)

Obsahy(1)

V návaznosti na dvoudílný hraný film Davida Ondříčka o tragédii na dole Dukla v roce 1961 Česká televize uvádí dvoudílný dokumentární cyklus s názvem Černé zlato. První díl s názvem „Ja sem haviř, kdo je vic“ vypráví na pozadí širších politických, ekonomických a sociálních okolností o životě havířů v ostravsko-karvinském revíru v letech předcházejících právě neštěstí na dole Dukla. Od tvrdé práce v dolech, poháněné snahou totalitního státu o překonání těžebních rekordů, přes rodinný život v nově vybudovaném Havířově až po početné oběti na životech, zaviněných zanedbáváním bezpečnostních předpisů i nekompetencí dosazených funkcionářů. Druhý díl s názvem Nehody a procesy vypráví o tragédiích v uhelných dolech na Ostravsku – na pozadí politického a ekonomického kontextu sleduje nehody od jejich příčin až po následky, které zpravidla nesli kádrově nevyhovující inženýři. Jádrem vyprávění jsou právě silné osobní příběhy neprávem obviněných inženýrů, které kádrově žádoucí, leč profesně nekompetentní funkcionáři střídavě využívali pro řešení vlastních problémů a střídavě z vlastních selhání obviňovali. Dokument v režii Jakuba Režného a Báry Kopecké konfrontuje výpovědi pamětníků s dobovými archivy a vstupy historiků. (Česká televize)

(více)

Recenze (33)

Maynard. 

všechny recenze uživatele

BuĎ se mi to zdá, nebo fakt prožívám "havířskej tejden" :o). Sice sem nemohl koukat uplně na celý, páč tady vedle mě někdo nemá zrovna rád havířský dokumenty (a Amálka ani Elišák to nejsou), ale i tak sem viděl skoro tři čtvrtiny tohodle dokumentu. Dokument taková ta klasika, sem tam rozhovor, sem tam černobílej záběr. Trochu mi tady va, že se zabíhalo i do soudních procesů, že to nebylo jen o těch katastrofách. Každopádně skvělý doplnění skvělýho filmu. Akorát teda ne moc pro holky :o)) Zdař Bůh! ()

Lukin413 

všechny recenze uživatele

DÍL PRVNÍ: Další dílek do skládačky naprosté neúcty minulého režimu k člověku. Dokument samotný je klasickou směsicí archivních záběrů a mluvících hlav, vykresluje běžný život horníků, období masového nárůstu těžby i běžný pracovní den. Mluvící hlavy jsou však vybrány velmi dobře, od bývalých horníků (včetně těch "lidovějších" a prostších) k současným odborníkům, množství zajímavých informací je opravdu obrovské. Archivní záběry pak zase vyvolávají tu správnou klaustrofobóbní náladu. PS: Zaujalo mě konejšivé vyjádření jedné paní o ubytovně brigádníků z měst a škol v tom smyslu, že dělali bordel, ale že to se dá pochopit, když jsou daleko od domova a bez rodin. Zajímalo by mě, zda by takto konejšivě mluvila třeba o ubytovně s uprchlíky. DÍL DRUHÝ: V podstatě to stejně, těžba a těžký průmysl na pozadí politických událostí období po válce k současnosti. Hutné, mrazivé. ()

Reklama

easaque 

všechny recenze uživatele

4* nalákán mými známými i zdejším hodnocením jsem si pustil toto dvoudílné televizní dílko, a nebyl jsem zklamán. Hlavně mě potěšilo, že nejede na vlně sentimentu a přehnaných citových vydíraček. Navíc se postavy chovají docela přirozeně a ostravská hantýrka ve spojení s tou havířskou je sice občas těžká k pochopení, ale sedí tam. Proto dávám palec nahoru a doporučuji dál. Ve spojení s dokumentem Černé zlato, s kterým je s tímto filmem hodně svázán a vysvětluje souvislosti a okolnosti kolem jsou to čisté 4 hvězdy. Poučné. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 2 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

cpt.Lynch 

všechny recenze uživatele

Havířiny za komančů vyzdvihované do nebes, po revoluci spíše vysmívané, se dnes, v době útlumu a konce těžby v OKR chytla ČT a v dokumentu černé zlato a filmu Dukla 61 ji vzdala hold, který si stoprocentně zaslouží. Havířina není jen těžké a nebezpečné řemeslo, ale doslova životní styl. Havířina od 50. Let formovala nejen severní Moravu, ale s trochou nadsázky i celou českou republiku (chlapi občas vyjeli propít výplatu i mimo revír :). Dokument perfektní. Škoda že se autoři nepustili do delší stopáže, šlo by udělat klidně 5 – 10 dílů. Tak zdař bůh! ()

otík 

všechny recenze uživatele

Plnohodnotný dokument bez zbytečných hraných scén, ale pěkně s mnoha původními snímky nebo fotografiemi, rozhovory s pozůstalými nebo se syny dvou pánů, kteří byli zavlečeni do politických procesů. Výživné, k dojetí i poučení a také s připomínkou nesmyslného československého zaměření na těžký průmysl, který nám nakázala "spojenecká" síla z východu. Viděn pouze druhý díl! Hudební režie: Lukáš Tvrdoň ()

Galerie (2)

Reklama

Reklama