Černé zlato

(TV film)
  • angličtina Black Diamonds (festivalový název)

V návaznosti na dvoudílný hraný film Davida Ondříčka o tragédii na dole Dukla v roce 1961 Česká televize uvádí dvoudílný dokumentární cyklus s názvem Černé zlato. První díl s názvem „Ja sem haviř, kdo je vic“ vypráví na pozadí širších politických, ekonomických a sociálních okolností o životě havířů v ostravsko-karvinském revíru v letech předcházejících právě neštěstí na dole Dukla. Od tvrdé práce v dolech, poháněné snahou totalitního státu o překonání těžebních rekordů, přes rodinný život v nově vybudovaném Havířově až po početné oběti na životech, zaviněných zanedbáváním bezpečnostních předpisů i nekompetencí dosazených funkcionářů. Druhý díl s názvem Nehody a procesy vypráví o tragédiích v uhelných dolech na Ostravsku – na pozadí politického a ekonomického kontextu sleduje nehody od jejich příčin až po následky, které zpravidla nesli kádrově nevyhovující inženýři. Jádrem vyprávění jsou právě silné osobní příběhy neprávem obviněných inženýrů, které kádrově žádoucí, leč profesně nekompetentní funkcionáři střídavě využívali pro řešení vlastních problémů a střídavě z vlastních selhání obviňovali. Dokument v režii Jakuba Režného a Báry Kopecké konfrontuje výpovědi pamětníků s dobovými archivy a vstupy historiků. (Česká televize)

brasek

Dokument, ktorý výborne dopĺňa snímok Dukla 61. Chýba mi však schopnosť "rozprávania" udalostí, celé mi to príde ako na silu podané. ()

Monyfik odpad!

Sázka, kdo rozbije manželce držku? Propít za víkend celou výplatu? Chrlit sprosté slova, jak na běžícím pásu a občas do toho hodit normální slovo? WTF? Ano, stále stejná Ostrava!!! ()

Berseg

Nejraději bych oba díly, pro svojí naprostou odlišnost, hodnotil odděleně. Díl „Ja sem haviř, kdo je vic“ je naprostá pecka a moc mě bavil. Krásně ukazuje jak se havířův žilo. Tady bych dal 5*. Bohužel díl "Nehody a procesy" není ani tak o těch nehodách jak jsem očekával, ale od začátku do konce je to jen o bývalém režimu a politice. Pro mě těžká nuda a hodně slabé 3* . Celkem hodnotím za 4 hvězdy, ale to jen díky prvnímu dílu. ()

Cesty timem

Vynikající dokument. Oba díly. Za 4*, ale jednu hvězdu přidávám za tu pravdu, že si snad každý uvědomí, jak horníci žili a jaká to byla dřina. Můj děda byl švec a musel nakonec po zabavení živnosti komančema fárat. Dožil se 72 let a to je na horníka celkem dost také proto, že tím horníkem nebyl až tak dlouho. Ani bohužel nevím, ale odhaduju, že 10-15 let. Ale na zdraví se to podepsalo. ()

Ruda.neck

Skvělý doplněk skvělého dvoudílného filmu Davida Ondříčka Dukla 61 o tom, jak to tenkrát opravdu bylo. Dokument mě opět utvrdil v názoru, že komouši a jim podobní extrémisti, byli, jsou a budou svině, a je mi na blití, když vidím, jaký prostor se jim v naší politice zase dává. ()

borboleta

Dukla 61 a Černé zlato (doporučuji vidět v tomto pořadí) shlédnuté v jednom týdnu ve člověku zanechají skutečně silné pocity. Mám teď o čem přemýšlet. ()

Sroty15

Skvělý dokument, který se snažil ukázat, jak to kdysi fungovalo. Jak mohly být ovlivňovány životy druhých lidí. ()

Indio

První část-práce síla ojeb čest a přežití. Druhá- svinstvo podrazáctví házení zotpovědnosti na neviný, hnus. na blití. Podívejte se na tento dokument plus film Dukla 61 Davida Ondříčka a máte munstr toho jak fungoval Komunismus. ()

bonsetti

Chce to vidět nejdříve dvoudílný film Dukla 61, a pak tento dokument. Nebo klidně i naopak. Obojí je velmi dobré. ()