Hluboké řeky (festivalový název)

• Rusko

(festivalový název)

Rusko, 2018, 75 min

Vladimir Bitokov

Anna Mass

Zdar chlapáctví! Zjednodušeně by se dalo říct, že je to film o chlapáctví. Jak se během filmu dozvíme, život v kavkazských lesích není pro slečinky. Film působí velice realisticky. Nebyl bych překvapený, kdyby kopíroval skutečný případ, nebo vlastní režisérovu zkušenost. Je to první a tedy jediný film natočený v tomto unikátním velmi starém ruském dialektu, kterým už se jinde nemluví. Je to živelný, syrový a svým způsobem krásný film. Měl jsem se vskutku filmově. Woo.(5.7.2018)

Film presvedčí, že na Kaukaze žiť nie je med lízať. Je to pekná reklama na panenskosť prírody, no i ukážka drsných, pravých chlapov, ktorí žijú v zapadákove a zarábajú si na chlebík ako drevorubači a drevní magnáti :) no to je trošku silný pojem. Snímok je aj humorný hlavne vďaka príchodu mladého brata z mesta, ktorý skrátka nemá grif do namáhavej roboty. Sledovať jeho prácu so sekerou a podpichovačky s bratmi bol príjemný kontrast s ináč ťaživým životom, ktorý snímok predstavuje. Scenár nie je žiadna výhra a naplno sa o tom dá presvedčiť pri dialógu bratov, ktorí si vyjdú na kopček porečniť o čom je vlastne život v priestore, v ktorom sa nachádzajú. Režisér sa rozhodol ukončiť svoje dielo tak, že hlavní hrdinovia zahynú a mladý brat utečie, čiže Kaukaz nám neodporúča, lebo je to druhý Balkán.(29.7.2018)