Tak pravila Pauline Kael (festivalový název)

What She Said: The Art of Pauline Kael

Dokumentární

USA, 2018, 96 min

Rob Garver, Glen Zipper

• SpaceOdyseus

kviff54 Prvni film ve varech a hned dokument o filmove kriticce? Premisa me rozhodne nadsenim nenaplnuje. Mluvici hlavy ok, co jineho, ze? Zabery z kritizovanych filmu jsou super a alespon na chvili narusi nudu. Kdyz ale vypravi, jak potopila Blade Runnera, zacinam na dobro ztracet o film zajem. Nejsem cilovka, nekdo si What She Said muze uzit, ja ne.(1.7.2019)

Myslím, že můj postoj k tomuto snímku nejvíce vystihuje moje věta "nevím, jestli pláču, protože se mi to tak líbilo nebo proto, že mám už unavené oči". Snímek je to každopádně zajímavý. Jsem ochotna odpustit mluvící hlavy, protože pro mě byly dostačujícím oživením scény z filmů, které Pauline kritizovala. O to víc mě bavily ty scény, které dokázaly i vtipně reagovat na to, co účastníci dokumentu říkali. Snímek podle mě formu uzpůsobuje díky koláži scén tomu - o kom je. A i když jde o konvenční zpracování dokumentárního filmu, tak mně se ten film - prostě - líbil. Ale myslím, že se bude líbit převážně někomu, kdo se o filmovou kritiku zajímá. Nebo o kinematografii. Je to možná jeden z důvodu - proč si kladu otázku: Líbil se mi proto, že je dobrým filmem nebo proto, že je o zajímavé ženě, kterou obdivuji? A dotkl se mě její příběh?(19.7.2019)

Psala jízlivě a vtipně. Dostávala obdivné dopisy i výhrůžky smrtí. Ukončila kariéry, jiné nastartovala. Dokumentární snímek Tak pravila Pauline Kael mě zajímal z osobních důvodů - jako člověka, který co týden přemítá, jestli má jeho práce nějaký smysl a jestli se jí dá uživit. Prostřednictvím jedné z předních amerických postav oboru vysvětluje, k čemu jsou na světě filmoví kritici. A je příjemné, že o tom nemluví jen další kritici, ale i herci a režiséři, kteří s nimi nemusí vždy souhlasit, ale rozumí jejich práci a chápou, jak se obě profese vzájemně doplňují. (KVIFF)(6.7.2019)