Snímek Před mrazem, odehrávající se v 19. století na dánském venkově, vypráví srdceryvný příběh živořícího farmáře, který musí jít proti vlastním morálním zásadám a uzavřít dohodu s bohatým sousedem, aby zachránil svou rodinu během kruté zimy. Po celá léta Jens (Jesper Christensen) bojoval o přežití na příkrém a nepoddajném kousku půdy. Ostatní venkované úpadek jeho rodiny hluboce prožívají a způsobí kolem něj hotové pozdvižení. Farář rodinu poníží tím, že ji přesune do zadní části kostela. Na Jense se navíc zaměří bohatý Švéd Gustav, který chce rozšířit své hospodářství. Přicházející zima však Jense staví před neodkladné rozhodnutí, zda provdá svou milovanou dceru, nebo ztratí jediný způsob, jak zajistit přežití celé rodiny. (Cinemax)

solisoli

Ťažká doba v odľahlých končinách chladného severu, keď každá maličkosť poznačí zmysel pre boj o prežitie. Farmár, ktorý stráca vládu nad sebou, keď obetuje svoj charakter a dôstojnosť pre budúcnosť svojej dcéry. Fádny dej neponúka toho moc, čo by aspoň trochu nadchlo. Stereotypný, zadubený a dehonestujúci prierez strohými scénami nemal toho veľa čo ponúknuť mimo sterilného pohľadu na svet. ()

jopal

Zvlastny film, ktory nevynika ziadnymi bombastickymi scenami, plynie pomaly, rozvazne ako sam zivot. Velmi dobre zachyteny tazky zivot hospodarov a ich vysoka zavislost od externych podmienok. Verim, ze nemusi oslovit kazdu skupinu ludi (zvlast nie tu, co si mysli, ze mlieko ci chlieb sa "vyraba" v Tescu.) Po pozreti som mu dal zasluzene 3*, avsak kedze mi ani na druhy den neschadza z mysle, zvysujem na poctive 4. ()

lineker

Nevím, ale od seveřanů jsem očekával větší a nepříjemnější depko film. Jistě. I tak je to slušná síla, při představě jak se to vše v 19. století v Dánsku na venkově pytlíkovalo. I to řazení v kostelních lavicích dle majetku bylo celkem odporné. Každý měl svoji roli, svoje společenské postavení. Váš život byl doslova závislí na úrodě či neúrodě. A pokud jste chtěl mít alespoň nějaký život, musel jste tomu něco obětovat a ještě se stát neskutečnou sviní. ()