Diego Maradona

• Velká Británie Diego Maradona (více)
Dokumentární / Sportovní
Velká Británie, 2019, 130 min

Diego je usměvavý kluk z předměstí, který miluje fotbal a svou velkou rodinu. Díky obrovskému talentu plní sny sobě, svým blízkým i stovkám milionů fanoušků po celém světě. V Neapoli, kde by i ďábel potřeboval bodyguarda, se Diego stává Bohem. Fanatický obdiv a slávu je těžké ustát a Diego skrývá svou lidskou tvář čím dál víc pod masku Maradony. Tomu nejsou cizí divoké večírky, nevěry, podvody, kokain ani pletky s mafií. Zničující spirála se roztáčí. Strhující portrét jedné z nejslavnějších a nejvíce kontroverzních osobností vůbec poskládal držitel Oscara Asif Kapadia (Senna, Amy) z více než 500 hodin záběrů z Maradonova soukromého archivu. (Aerofilms)

Dogfish

Pro některé to byl feťák, simulant atd., ale pro mě to byl fotbalový kouzelník a borec, který dokázal s balonem skvělé věci. Viděl jsem ho poprvé v 82 ve Španělsku, v 86 jsem viděl jeho "boží ruku" i jeho úžasné sólo zakončené gólem v jednom zápasu. Uměl nejen dávat góly, ale skvěle na ně přihrával. Zemřel fotbalový bůh, který svým fotbalovým uměním a hlavně fotbalovým myšlením předčil spoustu fotbalistů. Film je natočený nezávisle, ukazuje hlavně Maradonu v té horší stránce, nebo spíše, jak se dostal na šikmou plochu. Proto jen 4 *, protože pro mě to byl prostě BOREC. ()

gazogazo

Nezáživný, starodávně vytvořený dokument bez špetky napětí. Pelé mockrát lepší a to bych řekl že právě Diego je zajímavější postava. ()

pirulka

Páči sa mi a vyhovuje mi štýl režiséra, akým spôsobom vie uchopiť nejaký zaujímavý životný príbeh. Podobne ako pri snímke Amy (2015) aj príbeh Maradony ma celkom stiahol a vžila som sa do sveta futbalu, teda respektíve skôr do toho šialenstva, čo v 80. a 90. rokoch tento šport predstavoval- akési náboženstvo až fanatizmus (čo možno trvá aj dodnes). So zatajeným dychom som sledovala odvrátenú i pozlátenú stránku tohto skvelého futbalistu, a keďže životopisné snímky preferujem prišla som si na svoje. Hoci by som nepohrdla aj trošku skrátenou minutážou. Za mňa ale určite 5*. ()

Likan7

Pokud si pustím film Diego Maradona, tak nějak očekávám, co dostanu. Diego je nenáviděný i milovaný jako nikdo v historii sportu, takže dokument byl pro mě nejdříve nesmírně zajímavý. Přiznávám, že jsem si to pouštěl jen kvůli problémům, které kolem Maradony vždycky byly a chtěl jsem je vidět více do hloubky. Jenže celá první polovina je o jeho cestě za slávou. Je až neuvěřitelné, jakého šílenství se mu v Neapoli dostalo. Každopádně to opravdu zajímavé jsem dostal až ve druhé poloviny, kdy začala Diegova sláva pomalu upadat. Ke konci se film stočí do hodně emocionální roviny a člověku je až toho kluka prostě líto. Ten tlak byl nepředstavitelný. Film dobrý, nebyl skvělý a spoustu věcí bych vypustil, nebo naopak probral víc do hloubky. ()

m4xp4yn3

Tohle je skvělý příklad toho jak se z jednoho bloku kamene (Maradonova životního příběhu) dají vytvořit navzájem si nepodobné sochy, i toho, že portrét je zpravidla více podobiznou zobrazujícího než zobrazovaného. Zatímco Kapadia svého Maradonu vidí jako příběh Jekylla a Hyda (do kterého nezapadá Maradonova pro leckoho těžko zkousnutelná politická orientace), Emir Kusturica tuhle zamlčovanou vlastnost ve svém portrétu staví doprostřed a vydává za největší klad. ()

MoriM

D. A. Maradona, neobyčejný člověk, kterého zničilo vlastní město. S.S.C Napoli 🔵 #DiegoMaradonaEterno ()

alldo.raine

Perfektní vybalancované zpracování. Dobové záběry parádní a to včetně původního komentáře u jeho nejlepších gólů. Jako člověka jsem ho nikdy neměl rád, ale fotbalově to byl opravdu Bůh. ()

šakal007

Míra mého fotbalového fandovství? Asi tak 13 %. Přesto mi film o Maradonovi přišel tak skvělej postavením story na dobových dokumentech, že se zadrženým dechem dávám 100 %. Jižní emoce a nejpopulárnější sport všech dob jsou ďábelsky silná droga! Až mi ukáplo pár slz. ()

Sebastianek1

Třetí Asifův dokument, ze kterého jsem nadšený. To už nemůže být náhoda. Fotbal je zábava, které ostentativně neholduji, ale dokument o Maradonovi jsem shlédl s chutí. Beru to jako povinnost. ()

celticek

Jsem fanoušek. Hlavně po sportovní stránce teda:) Nikdo nikdy nevytáhl provinční klub ani repre jak Diego. Perfektní je sociální podtext (nuzný Maradonův původ, Neapolská mafie, bitva o Falklandy,..). Neustál to. Vůbec se nedivím, že z něho udělali poloboha, sport a fotbal zvlášť má obrovskou sílu a pokud Neapolští neměli nic jiného než ten nechutný stadion každou neděli, tak museli při prvním titulu zažít stav podobný nirváně. Obrovská vášeň se Italům nedá upřít, ale všeho moc škodí. Shrnu to jedním sloganem ze zdi v Belfastu. Maradona good, Pelé better, George Best! :) Update : Ani po dalším zhlédnutí nemůžu jít pod 5 hvězd. Nádhera. Diego = fotbal. ()

vozralec

Grande. Geniální Maradona a šílené davy. Chybělo snad jen vyjádření k dopingu na MS 94 a více záběrů z posledních let. ()

Jan.Cada1

Nečekal jsem, že film bude dokument. Původně jsem si myslel, že je hraný. Popisuje vzestup a pád Diega v italské lize, jeho účast na MS a problémy v osobním životě. Za skvělou hudbu, komentáře a zpracování dávám 4*. ()

Mahowny

Obrovsky silnej příběh jednoho malého bojovníka. Skvělý dokument od kterého jsem neodtrhl oči ač nejsem fanda Maradony ani fotbalu obecně. Celý příběh je velmi detailní psychologickou mozaikou, která je ale zároveň vsazena do širokého sociolo-politicko-sportovního zázemí. Dostal se k nám tak vskutku prvotřídní dokument. Délka mi přišla akorát, krásně to gradovalo. Přízeň plebsu je vrtkavá, žádného hrdinu si nezaslouží a vlastně si ho nakonec ani nedopřeje. ()

dkas

Velmi povedený dokument o této osobnosti, kterou jsem asi nikdy neměl rád. Jeho cesta na vrchol, dokonce až za něj, kde už se pohyboval velmi, ale velmi na hraně, aby z ní vzápětí velmi strmě spadl. Film dává do souvislosti i fotbal s politikou a dalším děním a to nejen v Itálii. ()

syphoon

O jeho talentu není třeba slov. O jeho drogových aférách a výstelkách mimo hřiště rovněž není třeba nějak diskutovat. Možná se mi to zdá, možná to byl režisérův záměr, či ti byl holyt fakt, ale přišlo mi, že režisér z něj udělal obětního beránka zkonajiciho pod neustálym mediálním tlakem. Tak trochu jako v případě Ammy... Dokument je ale úžasný a jaký opravdu Diego či Maradona opravdu byl, to ať si udělá obrázek každý sám. Jen škoda, že dokument nezachycuje jeho upadající kariéru v Seville, či následně na MS94. No nic třeba bude dvojka 😉 Na Sennu to nemá, ale i tak 80%. ()

J.e.r.e.c

Je to lepší než Senna, ale víc než Kapadia se o to zasloužil sám Maradona. Jeho životní příběh patří do kategorie „to nevymyslíš“ a nejvíc ho asi docení ti, kteří vzestupy a pády božského volejbalisty příliš neznají. Pozitivem je spousta záběrů z tehdejších zápasů, člověk krásně vidí, jak moc se fotbal od těch dob změnil a třeba gólmani vypadají v porovnání s dneškem jako hrozní lojzové. Klidně bych tam toho dal ještě víc, ale vzhledem k omezené stopáži jde tentokrát o přijatelný kompromis. Výborným nápadem je i občasný Maradonův komentář ve voiceoveru, kde mluví zcela otevřeně a bez zástěrky, zejména o své drogové závislosti. Leitmotivem dokumentu je příchod mesiáše, kterého trpící neapolský lid vyzvedne na božský piedestal a přitom si ho zcela bezohledně a proti jeho vůli přivlastní. Není divu, že Diego chtěl z toho miliónového blázince svých fanatických uctívačů prchnout už po prvním titulu, ale nakonec si ho tam hýčkali a dusili další 3 roky. Na druhou stranu, celou tu pečlivě vystavenou fabulaci o hodném Diegovi a zlém Maradonovi Kapadiovi nežeru. Je to pouze falešná zástěrka, průhledný pokus zakrýt a ospravedlnit veškeré nevhodné Maradonovo chování. Třeba hned v prvním roce v Neapoli to bylo jak? Věrný Diego si s děvčaty jen romanticky povídal a píchal je promiskuitní Maradona? To, že celebrity a obecně známé tváře žijí „dvojí život“ a chovají se jinak navenek a jinak za zavřenými dveřmi, je přece běžná věc. Oni se tak koneckonců dost často chovají i „normální“ lidi. 75 % ()

wege

Po Sennovi to bylo pro mě velké zklamání, možná to bylo tím, že oba byli naprosto odlišné povahy a osobnosti. Senna byl vždy kladný hrdina, který skončil tragicky. Maradona nebyl nikdy moc kladný hrdina, který skončil možná ještě hůře. I celé to pojetí dokumentu bylo úplně jiné, podle mě tomu moc uškodilo, že se to soustředilo pouze na jednu část života, mě osobně by třeba daleko více zajímalo, proč třeba nevyšla ta Barcelona. Jinak je to krásná ukázka toho, že když vám celý svět leží u nohou neznamená to, že i vy jste spokojení, protože tu slávu prostě neumíte ustát. Maradona prostě neměl hlavu na to, aby dokázal ukočírovat svůj zcela nepopíratelný talent. Zároveň je naprosto fascinující to, že i přes všechny ty problémy a závislost co měl, dokázal pořád na sobě pracovat a dřít. Dnešní fotbal je úplně jiný, z mého pohledu náročnější, jsou těžší zápasy, je Liga mistrů, která je fakt taky dřina, o to více musíte ocenit hráče jako CR7, který to všechno zvládá dlouhodobě na nejvyšší úrovni, je to asketa (avokádo s rýží k večeři a žádný dezert), pořád na sobě dře. V dnešní době fotbalu by Diego podle mě neměl šanci, prostě by to nevydržel. Kdyby on měl lepší hlavu, jsem ochoten říct, že možná byl i nejlepší fotbalista všech dob. Tu jeho sólo proti Anglii je pořád neskutečný gól, i když ta ruka o tři minuty dříve je pro mě ta největší fotbalová prasárna v dějinách. ()