Dangal

• Indie দঙ্গল (více)

Mahavir Singh Phogat (Aamir Khan) býval vynikající zápasník, ale musel nechat sportu, aby si našel práci, která ho uživí. Doufá, že jednou aspoň jeho syn vyhraje pro Indii medaili. Jenomže se mu narodí samé dcery, a tak zklamaný Mahavir na svůj sen pomalu zapomíná. Pak si ale přijdou rodiče dvou chlapců stěžovat, že Mahavirovy dcery zbily jejich syny. Dívky se k tomu přiznají a Mahavir si uvědomí, že i když má dcery, ještě to neznamená, že z nich nemůže vychovat zápasníky. K překvapení a nelibosti celé vesnice je začne trénovat k zápasení. Film je inspirován skutečností. (rikitiki)

Evander

Dangal je velice příjemným filmem, který člověk i přes jeho dlouhou stopáž zhltne jedním dechem a ještě od něj odchází příjemně naladěn. Neříkám, že nemá chyby, protože má, ale není jich mnoho a nejsou nijak zásadní. U tohoto typu filmu přijde vhod i absence typických, indických tanečků. Aamir Khan je opět perfekní. Opravdu zvláštní herec, který mě nikdy nepřestane překvapovat tím, co všechno dokáže důvěryhodně zahrát. 82% ()

ozeki

Takhle citově rozebrat člověka dokáží jedině v Indii. Když už i chlapovi se chce v některých momentech nahlas brečet, museli tvůrci odvést setsakramentsky dobrou práci. Film ale funguje i ve všech dalších aspektech, které vás napadnou. Já bych vypíchnul zápasení. Jeden by myslel, že to bude podobná blbost jako třeba Rocky, ale ono se to tak neskutečně blíží realitě, že jsem byl fakt dost zaskočen. To je hlavní ozdoba celého filmu. Co se týká samotného Bollywoodu, tak pro tentokrát ani nejsme svědky typických bollywoodských tanečků. Filmem pouze prostupuje pár songů, u kterých nikdo se nemůže cítit trapně. Jediný, co mi vrtá hlavou: Proč Aamir Khan podstupoval to martyrium se změnou své tělesné schránky kvůli třem minutám ve filmu, pokud nechtěl vydat příručku "Z McDonalda Mistrem Olympia"? Připomínám, že články uvádějí, že během 25 týdnů ztratil 25 kg tuků a nahradil je svaly... Ale to je jedno, podstatné je, že Dangal bude určitě patřit mezi mnou doporučované filmy. 179 hodnocení? Lidi!!! Přestaňte koukat na srance a pusťte si kvalitu. ()

Torpid

Řemeslně dokonalé. Jestli je to pro vás, zjistíte velmi jednoduše. Jak moc máte rádi Bollywood /tentokrát bez tanečků/ a jak moc máte rádi sportovní dramata ve stylu: vysmívaný loser, sportovní dřina, překážky na cestě, drobné porážky a konečné vítězství? Tohle je špička výše zmíněných dvou žánrů. ()

NorseSword24

Ak toto je najlepší Bollywoodsky film, tak to je smutné. Teda, film je dobrý, ale určite nie je veľkým vrcholom kinematografie. Po technickej, scenáristickej a v podstate takmer po všetkých stránkach to je dobre urobené dielo. Ale mňa osobne to celom nudilo. Možno aj preto, že som dávnejšie videl King Richard (obidva filmy sú podľa skutočnosti) čo síce je o iných osobách, ale dalo by so to zobrať ako taký reboot. Lenže na rozdiel od tohto, King Richard ma nenudil a zaujímal ma a to aj keď som o hlavných postavách nič nevedel. Väčšinou sa na Americké remaky a rebooty len nadáva. A aj keď King Richard nie je reboot, tak aj tak to je dosť podobné a mne osobne to prišlo lepšie. Nie o moc, ale lepšie. Dangal mal pár dobrých scén čo ale všetky to sú len bojové/zápasové. Okrem toho to je zdĺhavé a nudné. Takže priemer. Dobrý film ale škoda že je jeden z najlepších čo India vyprodukovala. ()

deLaFere

Tak tohle bylo opravdu výborné, jestli někoho odrazuje stopáž, tak naprosto zbytečně, ani chvíli jsem se nenudil. Opravdu výborný casting a skvělý scénář, co chtít více. Začínám vážně uvažovat, že se indické kinematografii podívám více "na zoubek" ()

junxi91

Dangal, Dangal...tato melodie mi bude znít v hlavě ještě hodně dlouho. Dlouhou dobu jsem se také nutil do zhlédnutí tohoto Bollywoodského sportovního dramatu a nakonec jsem nebyl zklamán. Ze začátku vidíme bývalého indického wreslera v době, kdy byl v plné formě a svaly na něm hrály. Poté však zestárnul, narostl mu pupek a bylo třeba předat štafetu potomkům, ale na potvoru se mu rodily samé holky. V Indii mají dcery poměrně jasný osud - ve 14ti se provdají za dohodnutého manžela. Ne v tomto případě! Táta se rozhodne, že z nich udělá zápasnice a místo otce se z něj stává despotický trenér se vším potřebným - vstávání v 5 ráno, běhání, šílené diety a dokonce ostříhání vlasů na chlapa. Ono se to ale i přes posměch a nepřízeň osudu vyplatí, Geeta se dostane do Národní sportovní asociace a odteď ji bude trénovat někdo, kdo je k tomu vyškolen. Přesto se do toho táta snaží zasahovat a je to jenom k prospěchu věci. Při sledování západů na národní a mezinárodní úrovni jsem držel pěsti, tleskal a na konci jsem brečel, takže nakonec jsem s filmem spokojen. ()

TornadoETA

Další z pecek Bollywoodu ... souboje byli naprosto parádní. Někdo si dal sakra záležet, aby to vypadalo velmi realisticky. Velké + tady je, že příběh je prostý stejně jako jeho podstata. Holky se opravdu vytáhly a musím říct, že jsem se opravdu bavil ;) ()

elimS

80% - komentář 20ti slovy: Příběh, "napětí" a obsazení super, Aamir Khan a jeho přeměna super...a oni to musí posrat zbytečným natahováním a písničkama jak je zvykem! Škoda. ()

Maniik88

Wau. Tak ak točí Bollywood aj takéto filmy, musím sa mu ospravedlniť. Toto je totiž masterpiece, jeden z najlepších športových filmov čo som videl a navyše inšpirovaný skutočnými postavami. Bol tak pútavo natočený, že dokonca celá dospelá časť rodiny prežila titulky a bavili sme sa všetci. Herci, herečky, scenár, perfektne natočené a zostrihané súboje. Tie boli spravené doslova perfektne a herci museli ovládať nejaké tie chmaty. Ako klobúk dole. Od tréningu, cez posmešky, cez prerod dievčenských duší, cez intermezzo v škole, kde staršia zmäkla a začala prehrávať, cez bitku s otcom a až po samotný záver. Proste aj keď to má 160min, ani chvíľu som sa nenudil a nič z toho vo filme mi neprišlo zbytočné. Film môžeme vnímať aj ako osvetu pre indky, aby rodili menej detí a viac sa venovali sebe. Či pokus o zmenenie zabehnutých koľají. Jedine otec ostal trochu nafučaný a neomylný a cez decká chcel dosiahnuť predovšetkým svoje sny, ale aj tak za mňa 95% ()

celticek

Mám rád Bollywood. Je to sice většinou všechno jak přes kopírák, ale vždy je to zábavné. Tohle jsem dlouho odkládal, hlavně kvůli délce filmu. Nenudil jsem se ani minutu. I ty sportovní zápasy byly dobře zvládnuté a to o wrestlingu nevím nic. ()

Meeryan

Amir Khan během natáčení shodil cca 25 kg, ve filmu hraje protivného, neústupného, zamindrákovaného chlapa... Tento film si budou užívat spíše slabomyslní muži.... některým to dokonce nedojde, o čem vlastně tento je... jaké má poselství... Je to velmi silný příběh dcer, které to dokážou dotáhnout daleko... jejich otec se tím zbaví svých mindráků.... tady je vidět jaká je v přístupu k ženám Indie, nemilosrdná a surová... ()

sniperjozef

Jeden z mála indických filmů kde nehraje každých 20minut hudba a neukazují nám přitom záběry na zamyšlené obličeje, nebo tancující někde na indické párty. Film i přes svojí délku opravdu rychle utíká, člověk se nenudí a užívá si cestu na olympiádu pro Indii v zápase. Pro Indii i skvěle vybraný casting. Taky bych chtěl ještě dodat pro ty, co nemají zkušenosti s Indickou kinematografií, tak začněte s tímto filmem. ()

Blazis34

Hezký příběh otce a jeho dcer. Zápasení je velká taktická bitva, kde nerozhoduje pouze síla. Otec to dokázal své dcery naučit, dal jim mnoha rad do života, nasměroval je správnou cestou a ty mu to zplatili. Příběh byl zrežírován velice hezky, některé zápasy byly natočeny až moc "hoolywodsky", ale napětí to přidalo. I když se dalo tušit, jak to vše dopadne. Jen více takovýchto zfilmovaných životních příkladů o touze, nasazení a obětování se. Film hodnotím velice kladně, lepší čtyři hvězdy - 85%. ()

blazma

Hodně dlouhý film, opravdu hodně dlouhý a občas jsem měl pocit, že ztrácím pozornost v né moc záživných pasážích. Na druhou stranu jsem rád, že nudnéch pasáží tady moc nebylo. Celý ten příběh od první minuty je opravdu zajímavý a eskaluje víc a víc. Musím říct, že se mi na to velmi dobře koukalo. ()

Víteček

Dobře natočené, to tomu nemůžu upřít, jenže nemám moc rád sportovní film a to je automatický mínus. Mnohem víc nemám rád sportovní rodiče a rodiče, kteří si plní skrze děti své sny a celý tenhle film je o tom, jak sportovní rodiče dělají jen to nejlepší. Celkově je to hodně velká oslava patriarchátu ve které je ústředním poselstvím, že děvčata by měla bez odmlouvání poslouchat své tatínky, ti vždy ví, co je pro ně nejlepší. Vůbec žádný náznak kompromisu nebo dvojznačnosti. když poslouchají tatínka je vše dokonalé, když ne, jde vše do kopru. Přitom otec jeví o dcery zájem jen a pouze ze sportovního hlediska. Ani trochu ho nezajímají jako osoby a nemít sportovní talent nebo jeho dril odmítnout, tak o ně neprojeví sebemenší špetku zájmu a zbaví se jich při první příležitosti. Není tam žádný náznak bezpodmínečné rodičovské lásky či alespoň pochopení pro ně jako lidi, jsou pro něj jen příležitostí ke splnění vlastního snu. Jen tak mají hodnotu. Takže je vlastně jen trenér. To že je i rodičem se nedá nijak poznat. Film rámuje jejich sport jako dar od otce a alternativu k mladému provdání a rození dětí a ač je to pravda, je to jen vedlejší produkt, rozhodně ne otcův úmysl.  Zároveň byl film v mnoha situacích zbytečně návodný. U toho nevím, zda to není pro indické filmy zvykem, ale nepůsobilo to na mě dobře. ()

wick

Skvělý bollywoodský film... a pravdivý příběh o otci, který trénuje dcery na zápasy. Hodně humoru.Již není výjimkou, že indické filmy osloví diváka i jinde, i pro mě ještě donedávna to byla filmová exotika jen pro Indy, a to do Indie jezdím každý rok. ()

haack

Chvilku mi trvalo, než mě film přesvědčil a vtáhnul do sebe, ale povedlo se a já se těšil scénu od scény na další.. Nikdy bych neřekl, že mě zaujme film z Indie, ale tady se vše povedlo.. Herci, scénář a nechyběl vtip a navrch se jedná o příběh, který je inspirován skutečností... Možná jsem domýšlivý, ale jedno mi z toho vychází, i východ se pomalu mění ve svobodnější místo k životu a to je dobře. 9/10 ()