• Indie

Wrestling Competition

(neoficiální název)

Drama / Životopisný / Sportovní

Indie, 2016, 161 min

Nepamätám si, že by som niekedy vo svojom živote narazil na film, počas ktorého sledovania, som už po hodine nadobudol dojem, že mu budem udelením piatich hviezd, hádam aj krivdiť. Keby mi niekto niekedy povedal, že tento pocit budem mať zrovna pri Indickom filme - schuti by som sa zasmial. Lenže "Dangal" je dokonalý film po toľkých stránkach, s takou zmeskou pocitov v rôznych ohľadoch, že ja ani neviem kde začať. A tak bude asi lepšie len napísať: "Bravó Nitesh Tiwari". Dávam cylinder dolu ...(11.6.2017)

Rozpočet INR700 milionov (približne $11miliónov)Tržby USA $12,391,761Tržby Celosvetovo $302,895,451 (Historicky rekordný zárobok pre Indiu z toho silných $193milionov len priamo z Číny, sila, Čína vládne)▐ Ďalšie veľké prekvapenie z Indie. Príbeh o dievčatách súperiacich v jude je šikovne zostavaný a hlavne pútavo natočený, čo sa týka bohatej minutáže nie šanca na nejaké slabšie chvíľky. Herecky na úrovni, súboje a výcvik je prehľadne natočený, má to správne grády, nechýba správna dávka dramatizácia a ešte dokonca je to natočené podľa skutočných udalostí. /80%/(15.9.2017)

Nie som až takým priaznivcom indickej filmovej tvorby, ale tento film ma zaujal. Naviac životopisný. So skvelými ukážkami a zaujímavým príbehom otca a hlavne jeho dcér. Si viem predstaviť vlhké a od slz premáčané sárí indických diváčok vychádzajúcich z kín po tomto filme. Film o nenaplnenom sne a túžbe niečo dokázať.(2.8.2017)

Bollywoodský styl má své limity a i Dangal je v některých momentech (stříhání vlasů, interview s australskou zápasnicí) svou snahou o maximální emocionální působivost téměř úsměvný. Na druhé straně si nemyslím, že bych bez něj byl schopný 161 minut žrát příběh o indickém tatíkoví z vesnice, který ze svých dcer vytrénuje úspěšné zápasnice.Což asi neplatí jen o mně, ale třeba taky o rekordním množství čínských (!!!) diváků, kteří Dangal katapultovali do pozice pátého nejvýdělečnějšího nehollywoodského filmu všech dob.(15.7.2017)

Na Dangal som sa dlho tešil, keďže v Indii pútal tento film obrovskú pozornosť - a musím napokon uznať, že oprávnene. Veľmi pekný film inšpirovaný skutočnými udalosťami ma veľmi bavil a tie 2 a pol hodiny ušli ako voda. Dokonca som si zopár krát aj poplakal od dojatia, ktoré zrejme minie v tomto príbehu málokoho. Napriek tomu, že aura tohto filmu je viacmenej dosť "disneyovská", tak ani tá bollywoodska stopa v tom našťastie nebola až tak zanedbateľná. Nepatrím medzi fanúšikom zápasenia, takže neviem posúdiť autenticitu samotnej techniky súbojov, no mne osobne sa to celkové stvárnenie veľmi pozdávalo - a to ako po dramatickej, tak aj športovej stránke. Hoci ako som zistil pri čítaní Geetinho životného príbehu, tak niektoré veci boli až nadmieru zdramatizované, okrem iného aj mnohé faktické neprenosti ohľadom jej účinkovania na Commonwealth Games 2010. Ale samozrejme, celková pointa zostáva tak či tak nemenná a rovnako pôsobivá!(27.5.2017)

• - „Dangal“ je indický název pro zápasy ve wrestlingu. (radecacek)

• - Mahavir (Aamir Khan) trénoval ve wrestlingu všechny čtyři své dcery a také dvě dcery svého bratra. Čtyri z nich; Geeta, Babita, Vinesh a Rita, jsou zlatými medailistkami v různých váhovych kategoriích ve Hrách britského impéria, zatímco Priyanka získala stříbrnou medaili na asijských šampionátech a Sangita získala medaile na mezinárodních šampionátech. (Macik1982)

• - Skutečný Mahavir Singh Phogat se dočkal syna v roce 2003. (Jirka_Šč)