Chlapec, který spoutal vítr

• Velká Británie The Boy Who Harnessed the Wind (více)

Režisérský debut britského herce nigerijského původu Chiwetela Ejiofora vypráví příběh založený na reálných událostech o malawském školákovi, který svým vynálezem zachránil vesnici před hladomorem. William Kamkwamba (Maxwell Simba) navzdory nedůvěře okolí a tíživým podmínkám dokázal i se svým velmi omezeným vzděláním a možnostmi díky svému důvtipu přijít na způsob, jak v Malawi zajistit úrodu i v období sucha. Za pomocí otcova (Chiwetel Ejiofor) kola vytvořil větrný mlýn, který čerpal vodu a zavlažoval ornou půdu. Snímek mimo ústředního příběhu zobrazuje i složitou politickou, klimatickou a socioekonomickou situaci v Malawi na počátku století. Autentičnost dokresluje jazyk nyanja, jímž se po většinu filmu hovoří, lokální hudba a scény zobrazující místní rituály. (Candice)

Irish Stout

Je hamba že v dobe, keď človek dokáže lietať do kozmu, nedokáže v prípade hladomoru podporiť ludi v Afrike. Naopak sype obilie a ryžu na smetisko, aby neklesli ceny. ()

LoneGunman

Velmi inspirativní film a doklad toho, jak nesmyslné jsou generalizace a klišé vztažené na celé národy, neřku-li kontinenty. Afrika má neskutečné množství problémů, na tom se asi všichni shodnou. Otázka je, co to pro nás znamená. Tenhto film nám připomíná, že to znamená hlavně to, že je tam ohromné množství lidí, kteří musí den co den de-facto bojovat o přežití svoje a svých rodin bez možnosti spolehnout se na kohokoliv jiného. Nejsou o nic méně inteligentní, inovativní, vynalézaví než lidé na západě, na rozdí od nás ale nemají pod nohama pevnou půdu kvalitního (i když...) a všem přístupného vzdělávacího systému, základnu rozvinuté ekonomiky a stejně tak my prakticky neznáme strach ze špatného konce, který mnohde v Africe neznamená nezaměstnanost a sociální dávky, nýbrž zcela reálně hrozící smrt hladem. Je mi líto, že ani některé komentáře pod tímto filmem se neobejdou bez ironického shazování všeho afrického. Pokud v takovýchto podmínkách dokáže někdo něco takového jako mladý William Kamkwamba, patří se před ním smeknout a je úplně jedno jestli ten fyzikální princip znali už ve starém Řecku nebo ne. O to tu totiž vůbec nejde. Pokud tohle někdo považuje za ospravedlnění své hate-tirády, ukazuje světu mnohé, avšak ne o Africe, o sobě... Závěrem bych řekl snad jen - jen víc takových středoškoláků jako je William, v Africe i u nás! A ještě poznámka: Hloupí Afričané, co prodali své stromy i přes varování, že to způsobí zápaly a následná sucha? Možná, ale o co jsme chytřejší my, když necháme politiky dělat to samé u nás, s celou naší ekonomikou? ()

pethan

Tak trošku z toho děje čiší podpora multikulti a migrace, což není výtka, jen konstatování. Také logika dostává na frak (dynamo z bicyklu by určitě nevytáhlo čerpadlem víc vody, než by zvládli ručně džberem, nehledě na zjevně bezednou studnu... ), ale i tak je to zajímavý příběh; kamera i režie velmi dobré a hlavně herecké výkony celý film posouvají na vyšší úroveň, než by si příběh zasloužil. ()

Beata.Stybro

Silný příběh, obrázek z jiného světa, o kterém tušíme, občas čteme nadpisy, filmařky naprosto zdařilý. Výborné herecké výkony nejen rodiny a samotného Williama. Plný krásných obrazů a správných emocí. ()

hori14

Práce odvedena na jedničku pro klidný večer před spaní. Je až někdy mrazivé vidět, jak se kašlalo na lidi černé pleti. Jedno špatné rozhodnutí a déšť k tomu a je chudoba na světě.... Je dobré poukázat na tento příběh, který se opravdu stal a o kterém ví jen málo kdo. ()