Reklama

Reklama

Delhi Crime

(seriál)
  • Indie Delhi Crime (více)
Trailer

VOD (1)

Série(2) / Epizody(12)

Obsahy(1)

Dillí je v šoku z hromadného znásilnění. Náročné pátrání po pachatelích probíhá pod vedením zástupkyně ředitele policie Vartiky Chaturvedi. Podle případu Nirbhaya 2012. (Netflix)

Videa (2)

Trailer

Recenze (51)

Chrustyn 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Na indickou produkci mám averzi, ale tato kriminální rekonstrukce na to jde naštěstí jinak a neukazuje Indii jako barevné místo, kde všichni tančí, ale jako temné a špinavé místo s neschopnou policií. Delhi Crime není vzhledem ke skutečné předloze klasickou detektivkou, ale poctivou rekonstrukcí vyšetřování znásilnění, od začátku do konce. Problém je právě hlavně v tom, že se zde zpracovává skutečný případ, protože to tvůrcům dost svazuje ruce a třeba otevřené konce všech dílů jsou vyloženě na sílu. Ale určitě doporučuji, už jen k zobrazení místa i vyšetřování, které je jak ve středověku. ()

castor 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

„Čím větší je rozdíl mezi chudými a bohatými, tím horší je kriminalita. K tomu přidej zdejší nevzdělanou mládež. Nemají žádnou sexuální výchovu, ale spoustu porna na internetu. Objektivizují ženy a přejí si to ve svém životě. Když se jim toho nedostane, tak si to vezmou bez ohledu na následky.“ Asi neznáme moc policejních služeben, které by odpojovali od elektřiny, ve kterých by se několik příslušníků zohýbalo nad jediným počítačem, důležitá fakta zapisovali křídou na tabuli nebo v terénu sloužili i dva dny v kuse. Případně by jedna z vyšetřovatelek pronesla, že zpracovává místa činu 15 let, ale vůbec poprvé na jednom z nich vidí forenzní tým. Prostě indická policie je silně podfinancovaná, Dillí neDillí. Tam hromadně znásilněná veterinářka, která útok nepřežila, jinde zapálená dívka, která měla u soudu vypovídat jako oběť znásilnění: případy brutálního násilí na ženách roky hýbou Indií. Možná je fajn, že se o problematice mluví (začalo mluvit), ale na nějakém razantním ústupu rozhodně není. Tenhle zločin každopádně překročil veškeré meze. A po Bombaji druhé největší město Indie s takřka 14 miliony obyvatel má sakra problém. Na okamžik se po jednom brutálním znásilnění pozornost celého světa zaměřila právě na tohle město. A na jeden v noci jedoucí autobus, ve kterém se odehrálo zhruba hodinové peklo. Třiadvacetiletá studentka medicíny byla na zadním sedadle hromadně znásilněna, po něm jí navíc jeden z násilníků dovnitř skrze vaginální i anální otvor strčil želenou tyč. A soudě podle vážných zranění, ke vsunutí a vyjmutí tyče došlo opakovaně. Kusy střev doslova vyrvali vaginálním otvorem ven. Po šestici násilníků intenzivně pátrá zástupkyně policejního ředitele Vartika Chaturvedi, případ bere do svých rukou absolutně zodpovědně a pustí k sobě jen nejdůvěryhodnější podřízené. A znovu vnímá velmi tenkou hranici mezi úspěchem a prohrou, protože se na několika situacích přesvědčí(me) o vrtkavosti indického justičního systému, kdy jedna chyba (ač se muži doznali a existuje spousta důkazů) může ohrozit celý případ a násilníci můžou být volní. A ani lokální politici situaci zrovna nepomáhají. Vyšetřování baví, seriál sází na neokoukané prostředí, je věrohodný, velmi slušně zahraný a má poměrně solidní spád. ()

Reklama

rikitiki

všechny recenze uživatele

Nechci sérii hodnotit, protože by se jí dalo ledacos vytknout. Ale zobrazila skutečný případ, který zasáhl celý svět a doufám, že aspoň v Indii napomohl částečně změnit veřejné mínění, zákony a snad někdy i přístup k obětem sexuálního násilí (I když určitě ne u všech, protože dle wiki po několika letech indický ministr financí pronesl, že "jeden malý případ znásilnění" stál Indii miliardy dolarů, protože počet ženských turistek do země po případu klesl o více než 30 %...). ____ Série se díkybohu nezaměřuje na samotný útok, ale na vyšetřování. Hlavním cílem režiséra je vyzdvihnout práci dillijské policie, která se v sedmnáctimilionové metropoli musí potýkat s absencí dostatečného rozpočtu a tím pádem i nedostatkem policistů, natož ještě kvalitních. Vyprávění je zaměřeno na dopadení šestice pachatelů, pak také částečně na osud brutálně znásilněné dívky a dopady na veřejné mínění. Tento případ má mnoho aspektů a dal by se uchopit různě, režisér si z nich vybral policejní práci. Proč ne? Jakoby natočil apel, aby se vláda o policii více zajímala a poskytla jí dostatečné prostředky na fungování. Nahlíží přitom i do soukromí některých policistů a ukazuje jejich práci, trpělivost, nasazení a mnohdy i chytrost, kterou museli prokázat při vyšetřování. ___ Vadila mi však druhotná viktimizace druhé oběti - mladíka, který dělal dívce doprovod. Neznám případ do podrobna, a tak nevím, jestli měl či neměl poskytnout médiím rozhovor, jestli měl po útoku jen pár oděrek (protože jsem četla, že měl zlomeniny). Ale tvrdit, že se měl šestici mužů postavit a dívku bránit i za cenu vlastního života, jak v sérii také padne, to mi k němu přijde krutě nespravedlivé. ____ Tenhle útok byl děsný, nelidský, brutální a navíc evidentně podnícený nenávistí k ženám. Vzhledem k dalším podobným násilným činům, které se od té doby udály, tohle bohužel mnohdy v lidech přetrvává. ()

M.i.k.e 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

skvělá indická kriminálka na základě reálného případu,která dokáže strhnout od samého začátku a nepustit až do konce.Navíc krom toho,že je to opravdu dobrá krimi,je tu pak ještě - s dovolením použiji verbalovo slovo - kroutihlavý efekt,protože to co se během celého vyšetřování děje prostě Evropan není schopen pochopit a pobrat.Jasně,že indická kultura je specifická,ale tady se to ukazuje snad víc než kde jinde - nebo minimálně víc než v tom co sem doposud viděl,protože indickou kinematografii zase nemám nějak extra nakoukanou...80% ()

venison 

všechny recenze uživatele

Tak tenhle seroš mne velmi bavil. Nejde totiž "pouze" o zločin, ale hlavně o jakousi sociální sondu do nitra indické policie. Série mě především naprosto uchvátila neokoukaným prostředím. Špína, přelidnění, zvýšená kriminalita, chaos.. V žádném jiném detektivním seriálu se vám snad nestane, že na policejní stanici odstřihnou pro nezaplacené účty proud. Služby se tu kroutí doslova od nevidím do nevidím a standardem bývají dva dny v kuse. Atmosféru zcela vystihuje: "Všiml jsem si otisků zůbů na těle oběti, možná bychom je mohli spojit s pachateli" - "A jak?" - "Nevím, viděl jsem to v americkém seriálu". Navíc se jedná o zločin podle skutečné události. Tak děsivý, že si ho ze zpráv i po letech pamatuji. ()

Galerie (10)

Zajímavosti (1)

  • Film je založený na skutočnej udalosti z roku 2012 a pomerne presne opisuje povahu zločinu aj osudy obetí a útočníkov. Praktikantka fyzioterapie Jyoti Singh, ktorá bola napadnutá v súkromnom autobuse, po dvoch týždňoch podľahla svojim zraneniam. Hlavný útočník bol neskôr nájdený mŕtvy vo vyšetrovacej väzbe, jediný mladistvý účastník zločinu bol odsúdený na tri roky a ostatní boli popravení. Tento prípad otvoril všeobecnú diskusiu o nedostatočnej ochrane indických žien a prispel k zmene niektorých indických zákonov týkajúcich sa sexuálnych deliktov. (lemonova)

Reklama

Reklama