Prvý hraný film režiséra Roya Anderssona, inšpirovaný československou novou vlnou, mu získal povesť veľkého talentu a dodnes je považovaný za jedno z najzásadnejších diel švédskej kinematografie. Je príbehom letnej lásky pätnásťročného Pära a trinásťročnej Anniky, ktorých čisté city ostro kontrastujú s cynickými a pokryteckými vzťahmi sveta dospelých. (RTVS)

Germanicvs

Dospělý filmový debut, stříknutý Němcovým opusem O slavnosti a hostech a dalším českým šedesátkovým vlněním, s nádechem pro Anderssona typických příštích originálních postav, charakterů a postaviček. ()

ZadaraDoKina

Ta křehkost! Křehkost mládí, křehkost záběrů, křehkost hudby a střihu. A tváře. Tváře patnáctiletých dětí, které touží po lásce a pozornosti. ()

JoudaCZ

Příjemně nekomplikovaná "dětská" dějová linka, velmi životně působící "dospělá". Hlavně ta druhá dá vzpomenout na šedesátá léta u nás. ()

StaryMech

Film o tom, jak se žije dospívajícím ve zbabraném světě dospělých, vznikl v témže roce jako jeho americký jmenovec (odtud ono "Swedish" apod. ve vývozních názvech), má s ním ale pramálo společného ; zato je blízký české nové vlně. Citlivá kresba vztahů na společenskokritickém pozadí, s názvuky absurdní komiky, hezká na pohled i na poslech.... Snad jen kontrast mezi idylou mladistvých a existenciálním očistcem dospělých je až příliš nadsazen - nevím nic o Švédsku 6O. let, ale míra ubohé prostřednosti, frustrace a (mužské) agresivity mě filmu spíš vzdalovala. Z dnešního pohledu zárodek Anderssonových zralých děl : vždyť náctiletí jsou poháněni týmiž pudy, potřebami a touhami jako jejich rodiče (= být ve hře, dotýkat se ostatních, případně se o ně opřít, uhájit své postavení v klovacím řádu,...), předurčeni k témuž sebestřednému osamění uprostřed davu.... Cigarety berou film ztečí, mlžný opar v dlouhém posledním záběru je nasáklý melancholií. ()