poster

Švédská lovestory (festivalový název)

 • Švédsko

  En kärlekshistoria

 • angličtina

  A Swedish Love Story

 • Slovensko

  Švédska lovestory

Drama / Romantický

Švédsko, 1970, 115 min

 • Maq
  ***

  Přiblížit tento film je docela těžké. S velkou dávkou nepřesnosti bych ho přirovnal k tuzemským filmům nové vlny 60. let, především Formanovi. Má to jiný povrch, ale shoda je přinejmenším ve snaze zachytit obyčejno, bez příkras a se vší banalitou. --- Pro Čecha je mnohem nesnadnější tomuto filmu řádně porozumět, protože švédské reálie byly a jsou dost jiné. Tenhle druh realistických děl se bez jejich znalosti neobejde; však si zkusme představit, jak třeba současný Američan vnímá a jak rozumí filmům jako Černý Petr nebo Hoří, má panenko. --- Já sám jsem Švédsko malinko poznal o dekádu později. Blahobytný netýkavý snobismus v mých reflexích dominoval, snad že jsem byl cizinec. I v tomto příběhu je přítomný, hlavně v závěru. --- Tenhle film je bezmála dokumentem. Vnímám ho jako cenné dílo pro gurmány a specialisty.(27.9.2011)

 • Dan9K
  **

  Těch několik málo náznaků pozdější Anderssonovy tvorby snad stálo za to (zejména hledání Johna v závěru), ty byly ale stejně nanejvýš upozaděny hlavním a naprosto klasickým příběhem o lásce mladého páru, na který se díky vzhlednosti velké většiny Švédek (čili i Anniky) dalo sice s radostí koukat, ale nepřekvapilo absolutně ale absolutně ničím. Ale věřím, že v záplavě Bergmanů, mohl mít tento film ve Švédsku úspěch, protože je podán realistickou formou a zabývá se tématem, který je blízký všem a každý mu rozumí a vyzná se v něm. Ale já si tedy více vážím stylizace, kterou pak Roy produkuje o třicet a více let později.(1.4.2008)

 • Radko
  **

  Záznam bežného života obsahujúceho príbeh teenagerskej lásky na jednej strane a na druhej tiahle existenciálne problémy rodičov zamilovaných detí a ich generačných súdruhov. Potiaľto by to bolo v poriadku. Čo však v poriadku nie je, je chýbajúci humor alebo aspoň pokus o vtip. Lebo ak je 90% filmu je braných vážnejšie ako život, niekde je chyba.(13.8.2020)

 • Autogram
  ****

  Názov je úplne presný, je to lovestory, bez toho, aby sa hľadali nejaké prehnané dramatické zápletky alebo veľkolepé vyústenia. Príbeh o mladých, možno príliš mladých, a možno aj nie pre tú divokú dobu kvetinových detí, ktorá sa už asi nevráti. Vo filme je zopár scén, ktoré sa vo Švédsku mohli stať kultovými a takému pohosteniu, ako chlieb so salámou a malinovka, by žiadny pätnásťročný chlap neodolal. Najlepšie v kombinácii s panákom a cigaretou. No a záletník v skrini, to nemalo chybu. Film mal u mňa našliapnuté na štyri hviezdy, ale počas toho záveru s dospelými, keď sa film úplne odklonil od pôvodného zámeru, štvrtú hviezdu takmer stratil. –––– Tento svet nie je pre osamelých. –––– Mamu zaujíma, či si milý, len neviem, čo tým myslí.(19.1.2020)

 • Bernhardiner
  *****

  Na začátku 70. let nosily Švédky proklatě krátké sukně a kouřilo se snad už od dvanácti... Je to moc pěkný milostný příběh dvů mladých lidí, kteří se jednou potkají a pak nejsou schopni jeden druhého se zbavit. Jediné drobné potíže činí jejich rodiče, ale naštěstí se zde nejedná o žádné příkazy a zákazy, spíše je zde vyobrazena propast mezi oběma světy. Bál jsem se, aby se zde neodehrávaly nějaké hádky, rozchody, přemlouvání a podobně, ale kromě rvačky bývalého kluka Anniky s Pärem se tu nic takového neodehrává. Prokreslení jednotlivých postav se nápadně podobá tomu, jak to dělával i Miloš Forman. Zvláště večírková pasáž působí velmi reálně. 90%(12.2.2014)