• Lotyšsko

• angličtina

Lotyšsko, 2018, 103 min

Po niečom nie dobrom, prišlo vždy niečo dobré. Život Bille nebol až taký zlý, to jej kamarátka nemala na ružiach ustlané. Aj rodičia mali svoje muchy, ale kopec okamihov s nimi bolo naozaj pekných. A ten titulkový koniec bolo fajn zadosťučinenie ... ja som totiž nevedela, že je to podľa skutočnosti. Vizuál a muziku chválim. Pekný film. 3,5*(5.4.2020)

Idylický snímek o ne zrovna idylickém dětství. Vlastně pěkný film, i když je vám po většinu času líto hlavní hrdinky, sladké dívenky Bille. Poetické záběry na lotyšské louky, lány, stromy jsou až dechberoucí a jsou skvěle doplněny městskou retro stylizací. Mé srdce plesalo nad tímto nádherným vizuálnem. Všechno je tak nějak opravdové a vy víte, že podobné zacházení i dnes zažívá mnoho dětí. A je vám z toho smutno. I tak, krásný filmový zážitek!(30.3.2020)

Jak už tu bylo zmíněno. Lotyšské Po strništi bos jak vyšité. Film totiž nabízí krásně kouzelnou atmosféru Rigy 30. let, neméně nádherný venkov, kupu názorů a pravd, náhled do těžkých životů lidí, kteří ještě netušili, že přijde válka, hromadu pozitivních momentů stavu dětské mysli, která je tu vykreslena na jedničku a hlavně kvalitní filmařinu, která se Lotyšům nedá upřít. Mně se Bille líbila a jsem moc rád, že jsem film mohl díky Cinemaxu vidět a podívat se tak na život básnířky, která to dosáhla až na nominaci na Nobelovu cenu.(17.8.2020)

Lotyšské filmové ceny Lielais Kristaps 2018: nejlepší film (celkem 9 nominací). Adaptace první části série autobiografických románů uznávané lotyšské autorky Vizmy Belševici. Nesmírně dojemné a lidské drama o životě mladé dívky z chudých poměrů, o její fantazii, touhách a snech. Film zachycující jak rozkošné momenty dětské naivity, tak emotivní prožitky trpkého zklamání. Nechybí ani náznaky politického kontextu třicátých let a odkazy na osobnost prezidenta Kārlise Ulmanise. Snímek bohužel postrádá výrazný závěr, přesto však zanechává krásné vzpomínky na dětský svět, do něhož po vykročení již v pozdějším životě není návratu. (projekce: Kino Lucerna, Praha - 6. 4. 2019)(7.4.2019)

„Křídla, velikost a síla tě nad mraky zvedne a neví, že šedá tečka tam dole je láska.“ Jméno lotyšské spisovatelky Vizmy Belševicové slyším zcela poprvé. Film o jejím dětství nabízí poetiku a kouzlo venkova i jímavou atmosféru života Rigy 30. let. Nabízí obrázek chudoby a těžkého živobytí celé její rodiny i fantazijní představy o Země snů, kterými malá Bille živí nejen svoji smysl, ale o které se i dělí se svým kamarády. Nejen zde jsme svědky skvělé filmařiny, kterou místy podvrhuje černobílí vizuál. Hlavní dětská představitelka je kouzelná a dobří jsou i představitelé dalších dětských rolí. Sice moc nesouhlasím s přirovnáváním tohoto filmu s filmem Po strništi bos, jak se objevuje v některých zdejších komentářích, snímek mě však hodně chytnul za srdce. Snad jen škoda, že ten závěr byl takový "nemastný neslaný"(28.8.2020)