poster

Bille

 • Lotyšsko

  Bille

 • angličtina

  Bille

Drama

Lotyšsko, 2018, 103 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • eLeR
  ***

  Po niečom nie dobrom, prišlo vždy niečo dobré. Život Bille nebol až taký zlý, to jej kamarátka nemala na ružiach ustlané. Aj rodičia mali svoje muchy, ale kopec okamihov s nimi bolo naozaj pekných. A ten titulkový koniec bolo fajn zadosťučinenie ... ja som totiž nevedela, že je to podľa skutočnosti. Vizuál a muziku chválim. Pekný film. 3,5*(5.4.2020)

 • Kvítek
  ****

  Idylický snímek o ne zrovna idylickém dětství. Vlastně pěkný film, i když je vám po většinu času líto hlavní hrdinky, sladké dívenky Bille. Poetické záběry na lotyšské louky, lány, stromy jsou až dechberoucí a jsou skvěle doplněny městskou retro stylizací. Mé srdce plesalo nad tímto nádherným vizuálnem. Všechno je tak nějak opravdové a vy víte, že podobné zacházení i dnes zažívá mnoho dětí. A je vám z toho smutno. I tak, krásný filmový zážitek!(30.3.2020)

 • Malarkey
  ****

  Jak už tu bylo zmíněno. Lotyšské Po strništi bos jak vyšité. Film totiž nabízí krásně kouzelnou atmosféru Rigy 30. let, neméně nádherný venkov, kupu názorů a pravd, náhled do těžkých životů lidí, kteří ještě netušili, že přijde válka, hromadu pozitivních momentů stavu dětské mysli, která je tu vykreslena na jedničku a hlavně kvalitní filmařinu, která se Lotyšům nedá upřít. Mně se Bille líbila a jsem moc rád, že jsem film mohl díky Cinemaxu vidět a podívat se tak na život básnířky, která to dosáhla až na nominaci na Nobelovu cenu.(17.8.2020)

 • Katzenklo
  ****

  Lotyšské filmové ceny Lielais Kristaps 2018: nejlepší film (celkem 9 nominací). Adaptace první části série autobiografických románů uznávané lotyšské autorky Vizmy Belševici. Nesmírně dojemné a lidské drama o životě mladé dívky z chudých poměrů, o její fantazii, touhách a snech. Film zachycující jak rozkošné momenty dětské naivity, tak emotivní prožitky trpkého zklamání. Nechybí ani náznaky politického kontextu třicátých let a odkazy na osobnost prezidenta Kārlise Ulmanise. Snímek bohužel postrádá výrazný závěr, přesto však zanechává krásné vzpomínky na dětský svět, do něhož po vykročení již v pozdějším životě není návratu. (projekce: Kino Lucerna, Praha - 6. 4. 2019)(7.4.2019)

 • HonzaBez
  ****

  „Křídla, velikost a síla tě nad mraky zvedne a neví, že šedá tečka tam dole je láska.“ Jméno lotyšské spisovatelky Vizmy Belševicové slyším zcela poprvé. Film o jejím dětství nabízí poetiku a kouzlo venkova i jímavou atmosféru života Rigy 30. let. Nabízí obrázek chudoby a těžkého živobytí celé její rodiny i fantazijní představy o Země snů, kterými malá Bille živí nejen svoji smysl, ale o které se i dělí se svým kamarády. Nejen zde jsme svědky skvělé filmařiny, kterou místy podvrhuje černobílí vizuál. Hlavní dětská představitelka je kouzelná a dobří jsou i představitelé dalších dětských rolí. Sice moc nesouhlasím s přirovnáváním tohoto filmu s filmem Po strništi bos, jak se objevuje v některých zdejších komentářích, snímek mě však hodně chytnul za srdce. Snad jen škoda, že ten závěr byl takový "nemastný neslaný"(28.8.2020)