Legendární režisér Carlos Saura přidal k dlouhé řadě žánrově rozmanité filmografie také snímek pojednávající o baletním představení s názvem 'Salome'. Všeobecně známý biblický příběh vypráví o krásné tanečnici Salome, která je zamilovaná do Jana Křtitele. Ten její city neopětuje a zhrzená Salome využije svých půvabů k pomstě. Saura vnímá baletní představení nejen jako příběh vyjádřeny pohybem. Performanci je třeba připravit, vybrat tanečníky, navrhnout scénu... (oficiální text distributora)

Akana

Další fascinující pocta Carlose Saury španělské hudební a taneční tradici. Tentokrát prostřednictvím jen mírně stylizovaného dokumentu o nastudování a v druhé části i samotného předvedení baletu Salomé. Stručné nahlédnutí pod pokličku příprav a přiblížení ústředních tanečníků-herců následuje neokázale ale nápaditě nasnímané představení, které se vyznačuje stejnými kvalitami: maximální účinek s minimem prostředků. Saurova Iberia mě sice uchvátila víc, snad díky stylové pestrosti jednotlivých tanečních čísel, ale i tady bylo dost a dost velmi silných momentů. Žár flamenca ve spojení s postupy klasického baletu a skvostná hudba. Saura kulturní poklady své domoviny miluje a umí požitek z nich přenést na diváka lépe než kdokoli jiný. ()

AloeB

Sledování Saurovy Salomé není rozhlasová hra s komentářem v podobě dialogů, ale jde primárně o hru pohybů těla a mimiky. Až na úvodní přípravu samotného představení se film obejde bez jakékoliv řeči a já byl proto nucen neustále sledovat, co se na obrazovce děje, byť se přiznám, že ne vždy byla má pozornost stoprocentní. Tradice ohledně příběhu je víceméně zachována, tancem představovaný děj nijak neexperimentuje, nemohu však říct, že by to nutně vadilo, protože důležité je specifické podání, které šlo z jeviště přímo na filmové plátno, čímž v podstatě předběhli dobu o skoro dvacet let, neboť toto je v naší době bohužel poměrně běžnou praxí. Tak či onak mi to alespoň vynahradilo absenci skutečného divadla, což se cení. ()

Lasombra

Prožitek, který jsem ze Salome měla, byl opravdu nádherný. Tanec se závoji brilantní! Překrásné melodie a choreografie se snubí s teperamentem a jížní krví tanečnic. ()

markotter

Jako filmové zpracování baletu super (zvláště Dance of teh Seven Veils), jako film, který by měl nahlédnout do zákulisí příprav představení příliš plochý, nedávající smysl. ()

iz67

Ze začátku velká energie. Těšil jsem se na Carmen II, ale tím, že zbylých 70% filmu je"pouhé" taneční představení mě zklamalo. ()

pavelg

Uhrančivý příběh, nádherná imaginace, že Salome Jana vlastně milovala, on ji také, ale byl připraven poslechnout Boží hlas a také jej poslechl. Salome tak moc chtěla Jana, že jej nakonec dostala - doslova na stříbrném podnose. Řádka postřehů: Herodes na kolečkovém křesle s nezapomenutelnými holemi, překrásná scéna - 3 plátna se zpětnou projekcí a to i včetně zatahování opony, úžasná hra barev, famózní hudba od kytarového flamenca až po villa lobose (?), vše dotaženo až do posledního gesta a výrazu tváře, highlights: tanec lásky Salome s Janem, tanec Salome před Herodem. ()

Verve

Saura podává skvělé ztvárnění atraktivního příběhu - opět perfektní řešení těžké scény (stejně jako v Carmen) - zde poprava Jana Křtitele. Temperamentní flamengo je skvělé, proto bych považovala za chybu nazývat Salomé baletním představením. ;-) ()

fola

Velmi povedený dokumentární úvod. Po zbytek filmu následovalo samotné představení které bylo sic vizuálně krásné ale i přes kratší stopáž později nezajímavé. ()

foils

Začátek filmu vypadá jako dokumentární pohled do tvůrčího procesu přípravy baletního představení Salome. Brzy se ale ukáže, že se ve skutečnosti jednalo jen o krátké ozvláštnění filmového záznamu tanečního představení, kombinujícího balet s prvky flamenca. Podobně eklektický je i hudební doprovod. Saurova vize vnáší do blízkovýchodní legendy španělský temperament. Intenzivní svícení (vyzdihované i samotným autorem) evokuje prosluněnost, přestože se celý film odehrává v interiéru. ()

SpiceMonkey

Tedy komentář Magyara vůbec nechápu- buď se chci podívat na umělecký taneční film a pak si všechny jeho složky vychutnám, případně najdu relevantní chyby a posléze reaguji konstruktivními připomínkami nebo se tomu žánru prostě vyhnu. Takhle diletantsky hodnotit po umělecké stránce precizní film (i když někoho nemusí bavit forma, je bravurně natočený i odtančený) je směšné. A myslím, že bez fantazie tedy není stoprocentně- viděl/a jste to vůbec?? P. S.: A co mají všichni s tím baletem? Vždyť je to flamenco! ()