To ještě děti byly dětmi, zimy zimami, lidé lidmi a mluvilo se jen tehdy, když bylo potřeba něco důležitého sdělit a nešlo to jinak. Geniální film, vždycky si vzpomenu na vyprávění mojí mámy o jejím dětství na vesnici. Natočit něco podobného (rychlí koně ovládaní dětmi, pravý sníh, suverénní a bezprostřední děti, jejich odvaha a zocelená nátura...) by s dnešním nesamostatným potomstvem už nešlo. Nej komentář: flanker.27(7.9.2014)

Krásný nostalgický film s příjemnou hudbou pro děti i dospělé. Myslím si, že je to daleko lepší než nějaká připitomělá pohádka pro děti, ve které není ani poučení nad kterým by se mohly zamyslet. I přesto že jsem fanouškem barevných filmů, tenhle film mám velice ráda, protože nám ukazuje život před x lety, jak byli lidé šťastní a stačilo jim tak málo, zvyky a tradice, kdysi tak dodržované.(30.12.2012)

Dětský film, který vlastně není moc dětský. Tedy ne že by v něm nebyly radosti dětského života. Ale děti jsou tu docela často konfrontovány s vážnými situacemi, nežijí v době všeobecného dostatku, a poměrně brzo zjišťují co je život a práce. O to víc ty radosti znamenají. Věra Plívová - Šimková pro mě patří k vůbec nejlepším tvůrcům dětských filmů, jestli není rovnou nejlepší. A upřímně Krause jsem si nikdy v dlospělosti neoblíbil, pro mě tohle dění pod Šibeničákem zůstává dodneška jeho nejlepší, ba životní role :)(13.11.2011)

• krabatt76

Ten film mi vždy připadal takový smutný.Depresivní zima,tvrdý život na venkově ........Teď k tomu ještě fakt,že film je celý černobílý.No, nikdy to nebyl můj dětský favorit povětšinou vánočního vysílání.Co je na filmu,ale naprosto úžasné až troufám si říci geniální,je Liškova hudba.Ten ústřední "lajtmotiv" se objevuje v naprosto přesných místech děje.Nenadále končí,nebo se objevuje znova v rychlejší či pomalejší podobě.I já bych rád sehnal soundtrack k tomuto filmu....(17.4.2011)

" Byl jednou jeden kopeček a na kopečku zvoneček. Zvoneček, pod ním kaplička, vedle kapličky márnička. A za márničkou, šibenice! " Jeden z nejkrásnějších dětských filmů. Už kvůli nádhernýmu prostředí podhorské vesničky, nebo kvůli nádherné hudbě Zdeňka Lišky, která jede v podstatě nepřetržitě po celou dobu filmu. To je prostě paráda, střídání melodií s hororovými pasážemi (v noci na hřbitově a márnici, nebo vyvolávání duchů), škoda, že se tenkrát nevydávali soundtracky. Dětští herci jsou naprosto přirození, to si Věra-Plívová-Šimková vždycky dokázala ukočírovat a nejen Jan Kraus je zde vynikající, i ostatní dětské role jsou perfektní a skvěle natočené bitky (i mezi holkama), nebo sáňkování jsou prostě úžasný. Výborní jsou i staří herci neherci, které si paní rezisérka vybrala přímo ze své rodné vesnice, kde je snímek i natočen. Dodává to filmu tu neokoukatelnou pravou tvář tehdejšího venkova. Tento film není jen pro děti, jistě potěší i dospělého diváka, zejména ty, kteří v té době vyrůstali a dokázali se zabavit pobíhaním po přírodě a ne jak v dnešní době, když jsou děcka zalezlí doma u počítačů. Výborné komentáře , které jsou na dvd, poskytli Jan Kraus a filmový historik Petr Taussig. Pro mě absolutně nezapomenutelný film s překrásnou hudbou Velemistra Zdeňka Lišky. Akorát nechápu zdejší hodnocení, lidem zřejmě nedošlo, jak vypadají dnešní dětské filmy, kterých už je poskrovnu a stejně stojí za starou belu.(14.11.2012)

• - Režisérka hledala pro postavu Myšáka pravého venkovského kluka, ale nemohla najít toho vhodného. Buď neuměli jezdit na koni, nebo neuměli správně mluvit. Nakonec si vybrala Jana Krause, chlapce z centra Prahy. (carott)

• - Režisérka Věra Pivodová-Šimková do filmu obsadila i svoje vlastní děti. Dcera Kateřina ztvárnila postavu Marušky, syn Tomáš si zahrál "Malého". Ani jeden se pak dále herectví nevěnoval. (Zdroj: AHA)

• - Téměř celé osazenstvo filmu byli neherci. (Zdroj: AHA)