Krásný nostalgický film s příjemnou hudbou pro děti i dospělé. Myslím si, že je to daleko lepší než nějaká připitomělá pohádka pro děti, ve které není ani poučení nad kterým by se mohly zamyslet. I přesto že jsem fanouškem barevných filmů, tenhle film mám velice ráda, protože nám ukazuje život před x lety, jak byli lidé šťastní a stačilo jim tak málo, zvyky a tradice, kdysi tak dodržované.(30.12.2012)

Dětský film, který vlastně není moc dětský. Tedy ne že by v něm nebyly radosti dětského života. Ale děti jsou tu docela často konfrontovány s vážnými situacemi, nežijí v době všeobecného dostatku, a poměrně brzo zjišťují co je život a práce. O to víc ty radosti znamenají. Věra Plívová - Šimková pro mě patří k vůbec nejlepším tvůrcům dětských filmů, jestli není rovnou nejlepší. A upřímně Krause jsem si nikdy v dlospělosti neoblíbil, pro mě tohle dění pod Šibeničákem zůstává dodneška jeho nejlepší, ba životní role :)(13.11.2011)

"Byl jednou jeden kopecek a na kopecku zvonecek ,zvonecek pod nim kaplicka,vedle kaplicky marnicka a za marnickou Sibenice..." Touto ponekud ponurou vetou zacina tato jizda.Jedna se o velice akcni detsky film,stale se neco deje. Bud se sankuje, nebo zuri koulovana-snehova bitva,jede se za konem na popruhach ci na nem, nahani se jelinka mladeho v obore ci Zrzka v podstate kdekoliv pocinaje lesem a konce skolni umyvarnou-zachodem.Film ma velmi malo okamziku kdy se nic nedeje a jenom se klabosi.Kdyz uz se klabosi tak zazni i silne vety jako "Sem se mi divej!" Dva clenove zde zminuji tzv prejizdeni se navzajem na sankach,rad bych to doplnil. Pri jednom zaberu na kopec kde na strani zcela zivelne, bujare sankuji a skotaci deti se psy, se pred iedny sanky nalozene dvema sankari , dvemi mensimi deti,dostane ze strany jedouci zurivy bobista. Spatne vsak odhadne pred nimi snehovy mustek v pravde "skokansky" ,po jehoz preletu ci projezdu pada ze sve umele hmoty a zacina pomalu rolovat dolu po svahu. Nez si vsak stihne uvedomit co se deje na mustek prave prijizdi zminovana posadka sanek a po skoku, naslednem dopadu,vesele najizdi na rolujiciho bobistu,ktery se i pod sankami dale vesele kutali smerem z kopce Nasleduje strih na dalsiho bobistu Dymaka. Dovolim si tvrdit ze toto ve scenari nebylo ,ale nezustalo to nepovsimnuto od reziserky pani Plivove-Simkove ,ktera do filmu tuto scenu zaradila. Mne to nevadi, naopak to dokazuje s jakym velikym zaujetim vsichni komparsiste plnili ukoly. Prinejmensim na takove profesionalni urovni jako samotni tvurci ,pocinaje reziserkou Plivkovou,Zdenkem Liskou ci kameramanem Emilem Sirotkem. Nektere sceny jsou nezapomenutelne,zejmena pro detskou dusi, napriklad kdyz Olda (Jan Kraus) se snazi udrzet pri zivote potomka Silvy, Ryzacka . Dle meho nazoru se jedna o nejlepsi a asi i nejvetsi Krausovu roli.(7.11.2008)

Specialistka na dětské filmy režisérka Plívová-Šimková udělala film pro děti a mládež, který tak nějak po letech zapadl, a tak nějak neprávem. Nejsem zrovna příznivcem nebarevných filmů. Škoda černobílého obrazu, protože film pak přes množství hezkých českých propriet působí obrazově až strohým dojmem. Barva by film rozhodně oživila. Z dětských hereckých výkonů bych vyzdvihl vynikajícího Krause, který prostě svoje rozporuplné postavy mladých sígrů hrál pokaždé v jiné herecké poloze, a pokaždé skvěle. Kvalitní skladatel Zdeněk Liška příběh opatřil líbivou hudbou. Mnoho nescházelo a film bych klidně zařadil k tomu nejlepšímu v oblasti českých filmů pro děti a mládež. Zvláště když téhle tvorbě dnešní tvůrci nevěnují pozornost. 60%(14.5.2012)

Film byl natočen v r. 1970 a při jeho sledování si člověk nostalgicky uvědomuje, jak už je to strašně dlouho a jak je to, bohužel, v dnešní tvrobě dětských filmů neopakovatelné: výkony hlavních dětských herců jsou výborné, hudba Zdeňka Lišky geniální a černobílé provedení filmu má magickou atmosféru. Dobře si pamatuju, jak mi u scény na "ptačím stromě" podbarvené strašidelnou hudbou nebo při vyvolávání duchů na Šibeničáku naskakovala jako dítěti husí kůže a musím uznat, že se to dodnes nezměnilo. Citlivě zachycené sblížení dvou znepřátelených chlapců nad umírajícím hříbětem je silné pro dospělého i pro dítě (jen si nejsem jista, zda dlouhé neakční sekvence dnešní dítě osloví.)(4.1.2013)

• - Filmovalo se v obci Křižlice. (M.B)

• - Téměř celé osazenstvo filmu byli neherci. (Zdroj: AHA)

• - Režisérka hledala pro postavu Myšáka pravého venkovského kluka, ale nemohla najít toho vhodného. Buď neuměli jezdit na koni, nebo neuměli správně mluvit. Nakonec si vybrala Jana Krause, chlapce z centra Prahy. (carott)