Pro tento film mám opravdu slabost, nejspíš proto, že mi připomíná moje dětství na vesnici, i když jsem o pár let mladší, než je film.Doba, kdy si děti hrály venku, v lese a na louce a byly spokojené i bez Playstationů,mobilů a empétrojek.Skvělé výkony dětských herců, a to nejen Jana Krause,to vše podkreslené výtečnou hudbou Zdeňka Lišky.(13.3.2006)

• Nerajohn

Mírně řečeno - hodně zvláštní. Orientace je pro diváka zpočátku hodně těžká, v té ohromné hromadě dětí poznat, kdo je kdo, je v podstatě nemožné. V hromadných scénách koulovaček nebo sáňkování, které jsou navíc strašně dlouhé a slušelo by se je prostříhat, se děti vzájemně sáňkama přejíždějí, což je celkem drsné. V dalších scénách se kluk nechá na sáňkách táhnout na silnici za koněm a v jednu chvíli mu sáňky uletí, on zařve a dál jede po břiše. Co zaujme ? Tak jednoznačně hudba Zdeňka Lišky, to není nikdy krok stranou. Jan Kraus ? Nevím, nevím. Image spratka a propadlíka mu tu celkem jde, v nevýraznosti ostatních dětských postav pak dost ční. Akorát trošku nevím, jak mohl hrát v 17ti letech kluka, co zrovna podruhé opakuje pátou třídu.(17.8.2008)

Věře Plívové - Šimkové se podařilo natočit uvěřitelný film s velmi přirozenými výkony dětských herců. Jejich koulovačky a sněhové šarvátky by dnešní tvůrci zřejmě odmítli natáčet z důvodu "bezpečnosti práce"... A epizoda z nočního Šibeničáku, kdy je Myšák zavřený v márnici a ve věži se objeví bílý duch, měla pro mě jako dítě vždy hororový nádech...(17.2.2014)

Film byl natočen v r. 1970 a při jeho sledování si člověk nostalgicky uvědomuje, jak už je to strašně dlouho a jak je to, bohužel, v dnešní tvrobě dětských filmů neopakovatelné: výkony hlavních dětských herců jsou výborné, hudba Zdeňka Lišky geniální a černobílé provedení filmu má magickou atmosféru. Dobře si pamatuju, jak mi u scény na "ptačím stromě" podbarvené strašidelnou hudbou nebo při vyvolávání duchů na Šibeničáku naskakovala jako dítěti husí kůže a musím uznat, že se to dodnes nezměnilo. Citlivě zachycené sblížení dvou znepřátelených chlapců nad umírajícím hříbětem je silné pro dospělého i pro dítě (jen si nejsem jista, zda dlouhé neakční sekvence dnešní dítě osloví.)(4.1.2013)

...znovu a ráda jsem se na tenhle film podívala a vlastně jsem neměla v úmyslu psát jakýkoliv komentař...ale všimla jsem si jak nízké hodnocení dostal od mých "oblíbenců a sledovaných uživatelů" a to mě inspirovalo...tak nevím jsem tak infantilní a málo náročná když považuju Lyšáky za jeden z nejpoetičtějších dětských filmů?...troufám si tvrdit že některé dnešní dětské filmy nedosahují zdaleka takové kvality co se např. autantičnosti příběhu..dětské romantiky..nebo vůbec pochopení dětské duše týče...dávám 4* ale jen pro tu kategorii "dětský film" které jsem už odrostla!!(18.4.2010)

• - Režisérka hledala pro postavu Myšáka pravého venkovského kluka, ale nemohla najít toho vhodného. Buď neuměli jezdit na koni, nebo neuměli správně mluvit. Nakonec si vybrala Jana Krause, chlapce z centra Prahy. (carott)

• - Režisérka Věra Pivodová-Šimková do filmu obsadila i svoje vlastní děti. Dcera Kateřina ztvárnila postavu Marušky, syn Tomáš si zahrál "Malého". Ani jeden se pak dále herectví nevěnoval. (Zdroj: AHA)

• - Téměř celé osazenstvo filmu byli neherci. (Zdroj: AHA)