Silnou stránkou tohoto rodinného filmu je přirozenost a lehkost, se kterou se přibližuje dětský svět a chlapecká řevnivost. Kouzlící kamera, rozjařená nálada a přesvědčivé herecké výkony vytváří působivou atmosféru k dětským ctižádostem a běhu jejich běžného života v radosti, dychtivosti a neopakovatelnosti. To pro mne dělá z filmu Lišáci, Myšáci a Šibeničák příjemné optimistické pohlazení a návrat do bezstarostného času dětství a prožitků poznávání. Zasněžené kopce jsou zality slunečním svitem a oblaka zvědavě nakukují do dětských srdcí a nejvroucnějších přání. Hlavní postavou je přirozený chlapecký vůdce Zrzek (velmi zajímavý Zdeněk Tůma), hrobařův ctižádostivý synek ze Šibeničního vrchu a milovník a znalec opeřenců. Konkurentem je průbojný Myšák (dobrý Jan Kraus), neposedný syn předsedy družstva a vášnivý koňák. Jejich vášně jsou slabostí i prostředníkem oboustranných ctižádostí. Z dalších rolí: popleta a přeběhlík Dýmaček (zajímavý Milan Bakeš), koketující Barborka (Blažena Hendrychová), na děti rozezlený hajný (Jiří Hartman), ze synových lumpáren nevrlý Myšákův otec (Vladimír Ptáček), obdobně nespokojený Zrzkův otec (Miloš Bílek s hlasem Karla Augusty), moudrý a laskavý děda (František Pacholík s hlasem Václava Lohniského), či snaživý a vytížený učitel (Václav Babka). Film je výrazný po přirozené herecké stránce představitelů dětských rolí. A společně s láskou k přírodě a radostí ze života udělala Věra Plívová-Šimková příjemný rodinný film, ideální pro děti.(3.1.2017)

Ať si říká kdo chce co chce, tenhle film už by dnes podle mého nikdo nenatočil. Je podle mého názoru opravdu perfektně natočen z pohledu dítěte a ne z pohledu dospělých. Pokud má někdo výhrady že to není film pro děti tak nechápu proč, nebo možná nevyrůstal na malé vesnici. Herci mají podle mého přirozené výstupy a není zde nic co by neodpovídalo skutečnosti. Také se mi líbí fakt že kousky na koních (a jiné) jsou opravdové a ne z trenažeru před zeleným plátnem. Není to film o kýčovitých záběrech a nulové pointě ale o pravém venkově, o rivalitě a přátelství. Vše je podtrženo a sečteno pro mne úchvatnou a nezapomenutelnou hudbou.(5.2.2015)

Oblíbený dětský film mého dětství. A líbí se mi i jako (už hodně) velké. Kraus byl kouzelný tady i v Dívce na koštěti, nejlepší grázlík, pak už přišla éra zrzavých pihovatých chlapečků, kterým všichni naši režiséři dětských i nedětských filmů udělili monopol na rošťáky. A jako malá jsem si myslela, že je synem Dany Medřické, připadalo mi, že je jí hrozně podobný. A jejím synem se nakonec ukázala býti Vydra!(5.5.2010)

Jak se žilo v době bez (počítačových) joysticků. Velká nostalgie zimního dětství z doby, kterou pojmenováváme spíš podle politických okolností. Hoši přinášejí akci, slečinky dialog, naštěstí ne výhradně. ♫ Liškova hudba lyricky přesahuje škatulku dětského filmu a možná i tak odcizuje dětskému divákovi. I mě samotného si Lišáci získali až v dobách vzdálených školní docházce.(19.12.2012)

...znovu a ráda jsem se na tenhle film podívala a vlastně jsem neměla v úmyslu psát jakýkoliv komentař...ale všimla jsem si jak nízké hodnocení dostal od mých "oblíbenců a sledovaných uživatelů" a to mě inspirovalo...tak nevím jsem tak infantilní a málo náročná když považuju Lyšáky za jeden z nejpoetičtějších dětských filmů?...troufám si tvrdit že některé dnešní dětské filmy nedosahují zdaleka takové kvality co se např. autantičnosti příběhu..dětské romantiky..nebo vůbec pochopení dětské duše týče...dávám 4* ale jen pro tu kategorii "dětský film" které jsem už odrostla!!(18.4.2010)

• - Filmovalo se v obci Křižlice. (M.B)

• - Režisérka hledala pro postavu Myšáka pravého venkovského kluka, ale nemohla najít toho vhodného. Buď neuměli jezdit na koni, nebo neuměli správně mluvit. Nakonec si vybrala Jana Krause, chlapce z centra Prahy. (carott)

• - Téměř celé osazenstvo filmu byli neherci. (Zdroj: AHA)