Oblíbený dětský film mého dětství. A líbí se mi i jako (už hodně) velké. Kraus byl kouzelný tady i v Dívce na koštěti, nejlepší grázlík, pak už přišla éra zrzavých pihovatých chlapečků, kterým všichni naši režiséři dětských i nedětských filmů udělili monopol na rošťáky. A jako malá jsem si myslela, že je synem Dany Medřické, připadalo mi, že je jí hrozně podobný. A jejím synem se nakonec ukázala býti Vydra!(5.5.2010)

• Nerajohn

Mírně řečeno - hodně zvláštní. Orientace je pro diváka zpočátku hodně těžká, v té ohromné hromadě dětí poznat, kdo je kdo, je v podstatě nemožné. V hromadných scénách koulovaček nebo sáňkování, které jsou navíc strašně dlouhé a slušelo by se je prostříhat, se děti vzájemně sáňkama přejíždějí, což je celkem drsné. V dalších scénách se kluk nechá na sáňkách táhnout na silnici za koněm a v jednu chvíli mu sáňky uletí, on zařve a dál jede po břiše. Co zaujme ? Tak jednoznačně hudba Zdeňka Lišky, to není nikdy krok stranou. Jan Kraus ? Nevím, nevím. Image spratka a propadlíka mu tu celkem jde, v nevýraznosti ostatních dětských postav pak dost ční. Akorát trošku nevím, jak mohl hrát v 17ti letech kluka, co zrovna podruhé opakuje pátou třídu.(17.8.2008)

Ať si říká kdo chce co chce, tenhle film už by dnes podle mého nikdo nenatočil. Je podle mého názoru opravdu perfektně natočen z pohledu dítěte a ne z pohledu dospělých. Pokud má někdo výhrady že to není film pro děti tak nechápu proč, nebo možná nevyrůstal na malé vesnici. Herci mají podle mého přirozené výstupy a není zde nic co by neodpovídalo skutečnosti. Také se mi líbí fakt že kousky na koních (a jiné) jsou opravdové a ne z trenažeru před zeleným plátnem. Není to film o kýčovitých záběrech a nulové pointě ale o pravém venkově, o rivalitě a přátelství. Vše je podtrženo a sečteno pro mne úchvatnou a nezapomenutelnou hudbou.(5.2.2015)

Věře Plívové - Šimkové se podařilo natočit uvěřitelný film s velmi přirozenými výkony dětských herců. Jejich koulovačky a sněhové šarvátky by dnešní tvůrci zřejmě odmítli natáčet z důvodu "bezpečnosti práce"... A epizoda z nočního Šibeničáku, kdy je Myšák zavřený v márnici a ve věži se objeví bílý duch, měla pro mě jako dítě vždy hororový nádech...(17.2.2014)

• krabatt76

Ten film mi vždy připadal takový smutný.Depresivní zima,tvrdý život na venkově ........Teď k tomu ještě fakt,že film je celý černobílý.No, nikdy to nebyl můj dětský favorit povětšinou vánočního vysílání.Co je na filmu,ale naprosto úžasné až troufám si říci geniální,je Liškova hudba.Ten ústřední "lajtmotiv" se objevuje v naprosto přesných místech děje.Nenadále končí,nebo se objevuje znova v rychlejší či pomalejší podobě.I já bych rád sehnal soundtrack k tomuto filmu....(17.4.2011)

• - Režisérka hledala pro postavu Myšáka pravého venkovského kluka, ale nemohla najít toho vhodného. Buď neuměli jezdit na koni, nebo neuměli správně mluvit. Nakonec si vybrala Jana Krause, chlapce z centra Prahy. (carott)

• - Režisérka Věra Pivodová-Šimková do filmu obsadila i svoje vlastní děti. Dcera Kateřina ztvárnila postavu Marušky, syn Tomáš si zahrál "Malého". Ani jeden se pak dále herectví nevěnoval. (Zdroj: AHA)

• - Filmovalo se v obci Křižlice. (M.B)