Klouzačky, lyžování, sněhové pevnosti, koulovačky, zkrátka zima, to je to pravé roční období pro zábavu dětí z vesnice pod vrchem Šibeničákem. Jejich vůdcem byl vždy Zrzek, syn místního hrobníka. Jenže pak se do vsi přistěhoval Myšák, jehož otec se stal předsedou zemědělského družstva, a ten všechny kluky přetáhl na svou stranu, zejména díky tomu, že může kluky vozit na koních, které mu táta občas půjčoval. Hrdý Zrzek raději z party odešel než by se podřídil Myšákovi. Věrná mu zůstala pouze kamarádka Barborka, která mu pomáhá chytat ptáky, zejména pověstného černého havrana. Nepřátelství mezi oběma kluky pokračuje řadou potyček a naschválů. A zatímco Zrzek konečně chytil havrana, Myšák, který se ke koním chová laskavěji než ke kamarádům, má starosti se svou oblíbenou klisnou Sylvou, která čeká hříbátko. Stav Sylvy se totiž zhoršil natolik, že musela být utracena a Myšákovi se jen tak tak podařilo zachránit alespoň její hříbě, když otci slíbí, že se o něj bude starat. A právě tohle neštěstí nakonec kluky usmíří. Myšák spí s hříbátkem ve stáji, krmí ho, zahřívá a je to právě Zrzek, kdo mu s tím pomáhá. (oficiální text distributora)

Karlas

Opět jedinečný film Věry Šimkové - Plívové s báječnou hudbou božského Zdeňka Lišky. Tento skvělý filmový počin jasně dokazuje její mimořádný cit pro výběr mladých herců a jak důsledně a tvrdě děti vedla, někdy až na hranici kaskadérských výkonů. Bohužel v dnešní české tvorbě nemá paní režisérka žádného kvalitního nástupce, takže nám příznivcům dětské poetiky zůstává jen vzpomínání u těchto filmových klenotů. ()

WANDRWALL

Patrně nejcelistvější a nejlepší film režisérky V.Plíhové-Šimkové. Dělala na něj rozsáhlý konkurs, ve kterém na roli největšího rošťáka byl vybrán J. Kraus (sám na to vzpomíná jako na příjemnou záležitost, kdy byl nasazený rovnou do posledních kol konkursu, a když přišel mezi čekající adepty, tak slyšel jen polohlasné - to je špatný, když je tady i on; a ukázalo se, že J.Kraus si počínal lépe než chlapci z vesnice, od nichž se předpokládalo, že umí jezdit na koni či pohybovat se po venkově tak, jak to role vyžadovala, ale s přirozeností projevu to bylo už horší.... Šibeničák je hoch, který si vystačí sám, má rád třeba zajíce, neloví je, ale nic nemá proti nejsympatičtější holčině ve filmu, aby se o něho ucházela. Děti se jinak ve filmu na jako na povel divoce smějí, výskají a bručí, a je třeba dodat, že to bylo na povel. Film končí nečekaným zjištěním, že sígr, kterého hraje J.Kraus, miluje právě narozeného koníka, utíká skrz něho ze školy, protože tuší, že přišel na svět a něco s ním není v pořádku, a slibuje svému otci, který by ho nejraději utratil, se slzami v očích, že si ho vypiplá, že bude k něčemu. Koník ale brzy umírá a J. Kraus je z toho zoufalý a jako by mu končil jeho svět správného rošťáka a vážněl. Jeho další vývoj je nejasný, neb film skončil. Asi kde měl.***(3.10.2010) ()

flanker.27

Dětský film, který vlastně není moc dětský. Tedy ne že by v něm nebyly radosti dětského života. Ale děti jsou tu docela často konfrontovány s vážnými situacemi, nežijí v době všeobecného dostatku, a poměrně brzo zjišťují co je život a práce. O to víc ty radosti znamenají. Věra Plívová - Šimková pro mě patří k vůbec nejlepším tvůrcům dětských filmů, jestli není rovnou nejlepší. A upřímně Krause jsem si nikdy v dospělosti neoblíbil, pro mě tohle dění pod Šibeničákem zůstává dodneška jeho nejlepší, ba životní role :) ()

kingik

Specialistka na dětské filmy režisérka Plívová-Šimková udělala film pro děti a mládež, který tak nějak po letech zapadl, a tak nějak neprávem. Nejsem zrovna příznivcem nebarevných filmů. Škoda černobílého obrazu, protože film pak přes množství hezkých českých propriet působí obrazově až strohým dojmem. Barva by film rozhodně oživila. Z dětských hereckých výkonů bych vyzdvihl vynikajícího Krause, který prostě svoje rozporuplné postavy mladých sígrů hrál pokaždé v jiné herecké poloze, a pokaždé skvěle. Kvalitní skladatel Zdeněk Liška příběh opatřil líbivou hudbou. Mnoho nescházelo a film bych klidně zařadil k tomu nejlepšímu v oblasti českých filmů pro děti a mládež. Zvláště když téhle tvorbě dnešní tvůrci nevěnují pozornost. 60% ()

gudaulin

Věra Plívová-Šimková natočila během své tvůrčí dráhy dva opravdu kvalitní filmy, a to Pány kluky a Krakonoše a lyžníky. Lišáci patří spíš k průměru, který ale ze vzpomínek vytahuje pěkný soundtrack. Vzpomínám si, že Liškova hudba z tohoto filmu se kdysi objevila i ve znělce Televizních novin. Je i zajímavé vidět filmové začátky dnešní mediální celebrity Honzy Krause. Místy by to chtělo v případě scén dětských radovánek použít nůžky a některé klukovské rvačky jsou i trošku nepřehledné. Celkový dojem (s nádechem nostalgie): 60 %. ()

• Režisérka Věra Pivodová-Šimková do filmu obsadila i svoje vlastní děti. Dcera Kateřina ztvárnila postavu Marušky, syn Tomáš si zahrál "Malého". Ani jeden se pak dále herectví nevěnoval. (Zdroj AHA)
  • Při natáčení dětí při sáňkování se jich spousta z komparzu zranila a nejvíc dítě, které přejely sáně. Režisérka se ovšem rozhodla tuto scénu ve filmu ponechat... (Redyx1)
  • Filmovalo se v obci Křižlice. (M.B)