Reklama

Reklama

Better Days

  • Čína Shao nian de ni (více)
Trailer 1

Obsahy(1)

Príbeh nečakanej lásky medzi snaživou študentkou a pouličným grázlom. Po samovražde študentky priamo v areáli školy sa Chei Nai (Dongyu Zhou) stáva hlavným terčom šikany. Jej hlavným cieľom je príprava na záverečné skúšky a vysokým skóre v testoch si vybojovať vstupenku na Pekingskú univerzitu. Nadpriemerné študijné výsledky však ešte viac podnecujú závisť u agresorov. Náhodná situáciu ju spojí s pouličným bitkárom Xiao Beiom (Jackson Yee). On jej ponúkne osobnú ochranu, ak ona na oplátku bude po dokončení univerzity „ochraňovať svet“. Podarí sa im spolu ich cieľ naplniť? (Kwaichi)

(více)

Videa (2)

Trailer 1

Recenze (23)

Vavča 

všechny recenze uživatele

Téma šikany na školách ve velmi drsném a nevybíravém podání, které přivádí na scénu hrdiny, jimž nelze nefandit, zamrzí pouze to, že systémové řešení spočívá v tom, že se má člověk nechat zabít, zmlátit, aby s tím pak dospělí mohli něco dělat a tvářit se tragicky, nebo sveřepě. Prostě pokrytectví na plný plyn, naštěstí podle čínského scénáře vše dobře dopadne, člověk se musí nechat zavřít do vězení, pak soudruzi nastaví nové zákony a už bude dobře díky aktivním boji proti šikaně. Herectví ok, příběh silný, podvratné idelogické poselství však film posouvá do vod průměru... ()

Reklama

Lacike 

všechny recenze uživatele

Ja neviem, či som vadný ja alebo tie nové filmy, ale zase ma to vôbec nebavilo. Téma šikany na škole je zaujímavá, ale v tomto podaní to pôsobilo nudne. Ani tá romantická línia ma nebrala a z prístupu Čínskych úradov k šikane mi je na zvracanie. Proste taký nemastný neslaný film o vážnej téme, ktorý nezachránili ani herci, ktorí sa snažili hrať jak o život. 4/10. ()

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

Film je o šikane, ale tá šikana sa mi zdala taká účelová, málo uveriteľná, príliš čiernobiela, niekedy bezdôvodná. Slúžila len jednému zámeru - naplniť scenár a námet - lenže potom nevyzerala veľmi dôveryhodne v celom tom pomalom melancholickom deji neprináša divákovi hnev. Ja som tú pravú zlosť zažil pri iných filmoch založených na skutočných udalostiach – Americká tragédia a fantastický estónsky počin Skazená mládež. V tomto čínskom filme tá emócia nikdy neprišla, aj keď sa mi páčilo hudobné ladenie, ten podmaz niekedy pripomínal Disconnected, čo je ďalší špičkový film s podobnou súvislosťou. Myslím si, že práve soundtrack tu prináša niektorým hodnotiteľom tie pocity smútku až sĺz, a preto chápem, že môžu hodnotiť toto dielo vyššie než ja. ()

JFL 

všechny recenze uživatele

Ta záplava emocí, ale i filmařská neotřelost a drásavě uchopená témata mladé lásky, dospívání a šikany vyvolávají dojem, jako bych se znovu ocitl skoro o dvě dekády zpátky. Asijská kinematografie tehdy přinášela dech beroucí filmy, které skýtaly podívanou mnohonásobně intenzivnější, originálnější a progresivnější oproti západní produkci. Už dlouho jsem ale u asijských filmů to zjitření a nadšení nepocítil - ať už kvůli vlastní okoralosti, ale také protože dálnovýchodní produkce zabředly do stereotypu a neobjevil se žádný strhující nový talent, který by otřásl monopolem etablovaných jmen a jejich očekávaných standardů (Jistě, třeba "Parazit" je dílo ryze geniální, ale u Bonga taky už člověk nic jiného nečeká). "Better Days" navozují stejné nadšení a pohlcují svou náloží absolutních emocí jako kdysi "Go" Isaa Jukisady nebo "All About Lily Chou-Chou" Šundžiho Iwaie, se kterými vedle uvedených témat sdílí také bezmeznou empatii ke svým postavám, popovou formální energičnost a uhrančivé vyprávění. To konkrétně nepodléhá chronologii, ale řídí se podle emoční a dramatické dramaturgie. Film divákům zatajuje určité informace, ale prostě i jen křehké momenty ze vztahu ústřední dvojice a vyrukuje s nimi, až když mají náležitý emocionální dopad. Díky tomu také "Better Days" neustále přidávají nové vrstvy svým postavám a současně vnášejí do půdorysu středoškolského dramatu a teen romance elementy thrilleru. ________ Škoda vyloženě agitačního závěru a příliš plakátového vykreslení policie, které okatě zpřítomňují nutnost uchlácholení čínských cenzorů. Ale na druhou stranu to nesmaže to všechno dobré a ono citové napětí předchozích dvou hodin. ________ Derek Tsang Kwok-Cheung vyrostl v Hongkongu v rodině čínských migrantů, prosadil se jako herec vedlejších partů a nyní za pomoci předních hongkongských tvůrců v roli producentů vytváří skvělé koprodukce, které bodují u kritiky a hlavně u diváků v Číně i Hongkongu. Takový úspěch napříč hranicí obou diametrálně odlišných trhů a publik bývá velmi vzácný. Tsang tak nejen že potvrzuje svůj statut zásadního vycházejícího talentu, ale spolu s např. čínskou režisérkou Bai Xue, jejíž sociální drama "The Crossing" se stalo v Hongkongu hitem, naplňují letitého příznivce kinematografie této geografické oblasti nadějí do budoucna. ()

Galerie (96)

Související novinky

Nominace na Oscara zveřejněny

Nominace na Oscara zveřejněny

15.03.2021

Dnes ve 13:15 místního času začal přímý přenos vyhlašování kompletních nominací pro 93. ročník Cen americké Akademie filmového umění a věd, během nějž manželský pár Priyanka Chopra Jonas a Nick Jonas… (více)

Reklama

Reklama