Nůž ve vodě

• Polsko Nóż w wodzie (více)

Sólo pro dva muže, jednu ženu a plachetnici.  Filmový debut režiséra Romana Polańského se stal po uvedení v roce 1962 pro polskou kinematografii významnou událostí. Psychologické drama z prostředí Mazurských jezer, ve kterém se představí pouze tři postavy, předvádí mužskou ješitnost i morální úpadek, konflikt sobectví finančně zajištěného novináře a pozérství bezejmenného studenta za přihlížení cynické manželky. Příběh začíná v autě během cesty Andrzeje a Krystyny k jezeru, když náhle porazí mladého muže stopujícího uprostřed silnice. Andrzej muži navrhne, aby s nimi jel kus cesty. Později, místo rozloučení, mladíka pozve na společnou jednodenní projížďku na plachetnici. Mladý muž nabídku přijímá, přestože nemá žádné znalosti o plachtění.... Dobře vystavěný scénář, děj situovaný na omezeném prostoru automobilu a lodi, atmosféra, herecké výkony a vynikající kamera (kterou vedl Jerzy Lipman), zůstávají přednostmi filmu. Jeho název odkazuje na důležitou scénu, v níž Andrzej v náznacích popichuje mladíka kapesním nožem, který následně úmyslně upustí do vody. Snímek měl v době svého vzniku silný mezinárodní ohlas, o čemž svědčí nominace na Oscara a řada dalších ocenění. (Česká televize)

Feacher

Jednoduchý a nenásilný film, který pouze rozvíjí jeden propletený psychologický příběh, který není ani zas tak těžký nějak pochopit. Samozřejmě záleží, jak moc do hloubky chcete jít... Já bych možná snesl ještě trochu hlubší zamyšlení než film nabízí, ale na tu dobu a zkušenosti všech zúčastněných velmi slušný film. Není to ten typ filmu, který si pustím znova, protože občas je to přecejen hodně táhlé, na druhou stranu napoprvé to úplně nudné není! 4*! ()

Elwyn

Kritizovat nebudu, byly by to drobnosti, protože celkově vzato je to debut jako řemen! Když už si tak jeden začně říkat, že to skončí bodnutím, tak přijde bouřka a panáček rozežene mraky, a když už je nůž konečně ve vodě, tak to zase vezme jiný vítr. Jak píšu, drobnosti vytknout lze, ale v kontextu doby a místa, je to skvělý film, a klidně se lze nechat unést pocitem, že Polanski už vlastně točí ve Francii. ()

JoudaCZ

Působivé drama pro tři postavy. Po celou dobu se daří držet atmosféru, pnutí mezi postavami, v němž se převaha co chvíli přelévá od jednoho k druhému, resp. k třetí. ()

Rajca

Skvelá Polanského prvotina. Výborná psychologická dráma o jednej žene, jednej plachetnici a dvoch rovnakých egách v rôznych etapách života. ()

marty1985

První film hodný velkého mistra. Skvěle vybudované napětí, které je doslova až výbušné. Vše je posílené omezeným prostorem paluby rekreační plachetnice. Absolutně minimalistické. ()

McGuffin

Příběh trvající den, noc a den na vodě se jmenuje Nůž ve vodě, Nóż w wodzie, Knife in the Water. Dá rozum, že posadit na loď dva samečky a samičku by mělo vyvolat konflikt. Ale zde Jerzy Skolimowski a têž režírující Roman Polanski se svými třemi postavami po jezeře jenom plachtí, s větrem, rádiem, polévkou, mikádem, ploutvemi, vínem, koňakem, nafukovacím krokodýlem a lehátkem i bez. Samečci si trochu zatokají, ale to už je konec a vyprávění se v minutě vrátí tam, kde začalo. Jen ten nůž skutečně skončí ve vodě, ale význam to žádný nemá. Sedáváte-li s lidmi, co mají loď, museli jste takových a lepších příhod slyšet nepočítaně. Takže tak. https://www.macguffin.cz/ ()

drkaldj

Docela nuda, čekal jsem lepší konverzačku a silnější drama. Když se mluví je to vlastně o ničem. Děj v podstatě žádný (pár nabere stopaře a vyrazí na společnou plavbu), příběhově by to stačilo na 20 minut. Navíc jakákoliv chemie mezi postavami nefunguje. Ten tulák je nesympatický, mění se mu nálady jak na houpačce (druhý hlavní protagonista na tom není o moc lépe). Romane, toto není jako tvoje pozdější kousky (chápu ale že se musí někde začínat). Jedna hvězda za kameru, jediný světlý bod který jsem našel. ()