Reklama

Reklama

O loupežníku Rumcajsovi

(seriál)
  • Slovensko O lúpežníkovi Rumcajsovi (více)
Animovaný / Pohádka
Československo, (1967–1984), 4 h 33 min (Minutáž: 7 min)

Série(3) / Epizody(39)

Obsahy(1)

Rumcajs, Manka a Cipísek žijí v lese Řáholci a čeká je tu spousta dobrodružství a starostí. Jičínské panstvo chce loupežníka a jeho rodinu z lesa vystrnadit. Rumcajs má ale poctivé srdce, a když je nejhůř, přiskočí mu na pomoc Manka nebo loupežnický synek Cipísek. (oficiální text distributora)

Recenze (83)

AnniqueCh 

všechny recenze uživatele

Musím se přiznat že tenhle večerníček podle knižní předlohy pana Václava Čtvrtka a i všechny ostatní večerníčky podle něj mně nikdy moc nezajímali, a není to jen kvůli naivnímu ději (Děti mají na naivitu právo) je to protože mi celá animace přišla nevýrazná. Ani můj ne moc oblíbený Rákosníček mně tak nenudil, Jiřině Bohdalové nebo Aťce Janouškové nebo Františku Filipovskému  se v dabování večerníčků nikdo nevyrovná. ()

Zagros 

všechny recenze uživatele

Se svými dětmi se teď občas vracím do dětských let a mrknu se s nimi na nějaký ten večerníček, proto se u mě objeví sem tam příslušný komentář. Rumcajs se mi líbil už za mlada, líbí se mi i teď s dětmi a dětem nakonec také. Když se povede něčemu oslovovat malé i velké diváky přes padesát let, vysoké hodnocení je na místě. Navíc to má pro mě i nově objevené přesahy do dnešní doby. Ochrana lesa před hrabivým kníže pánem má rozhodně něco do sebe. Již knižní předloha od Václava Čtvrtka byla fajn a animované dobrodružství celé loupežnické rodiny doplněné o výtečného vypravěče je skvělé. ()

Reklama

Ajinka126 

všechny recenze uživatele

Zvláštní je, že jsem tuto pohádku sledovala jako dítě. Myslela jsem, že je tato pohádka, pohádkou MÉHO dětství. Ale velmi mě těší, že i desítky let přede mnou už si mohly děti tuto pohádku užívat. Opravdu nevím, zda je to mé zdání, anebo jsme byli v roce 65 a dál animátorsky vyspělí. Hold, šikovné české ručičky:) ()

Nick321 odpad!

všechny recenze uživatele

V době kdy se vraždilo na československých hranicích jenom za pokus o odchod do lepších zemí a kdy se zavíralo do těžkého žaláře jen za politické vtipy, si komunistický režim vytvořil kreslenou postavičku Rumcajse, hrdiny z lidu, který vypadá jak Tálibánec, ale nenechte se mýlit vzhledem, pořád je to loajální soudruh, oděný částečně do rudé. Ten má za nepřítele panstvo z jičínského zámku, která má pochopitelně germánský přízvuk, aby bylo dětem už od nejútlejšího dětství vštěpováno, že každý kdo mluví německy je chce nevyhnutelně sežrat zaživa nebo alespoň šoupnout za katr. Tento bodrý chlapík vždy nějakým povedeným kouskem potupí cizáckou vrchnost. Nevím jestli by v někdejším režimu nebyl popotahován jako potenciální podvratný živel, v base končívali i loajální soudruzi. ()

LuiCJ 

všechny recenze uživatele

Mám rád keď sám autor predlohy, podľa ktorej je film či seriál natočený, spolupracuje na adaptácii. V tomto prípade je to Václav Čtvrtek a jeho kniha Rumcajs. Tu to funguje výborne! Václav Čtvrtek vytvoril námet na film, Radek Pilař to so svojimi úžasnými schopnosťami nakreslil a Ladislav Čapek to celé režíroval. Knihy Rumcajs, Cipísek a Manka patria k mojim obľúbeným. Toto seriálove spracovanie ma veľmi potešilo. Síce tam nie sú všetky príbehy, ale veľa z nich je. Animácia a výtvarne spracovanie je veľmi pekné. Jednoduché a sympatické postavičky Radka Pilaře sú na tento seriál ako stvorené. Karel Höger. Čo k nemu povedať - je to úžasný rozprávač, ktorý s Rumcajsom a celým Jičínom tvorí nádherné dielo. To isté aj Eduard Cupák. Hudba Václava Lídla je úžasná. Hodí sa do každej scény. Sú to krásne príbehy, na ktoré nesmieme zabudnúť. ()

Galerie (6)

Zajímavosti (10)

  • V prvním díle, kdy Rumcajs v lese ukradne Humpálovi boty, hraje stejná hudba jako v "bondovce" Thunderball (1965), a to "Mr. Kiss Kiss, Bang Bang". (Kaufman)
  • Z náznaků lze soudit, že se příběh odehrává v 60. letech 19. století. Indiciemi je, že císařovna v knize se jmenuje Bětka, tj. Alžběta Bavorská, a mluví se o vojně s Prusem, přičemž bitva u Hradce Králové se odehrála v roce 1866. Několikrát je zmiňován i pruský král Fricek, což by mohl být Fridrich Vilém IV. (Olík)

Reklama

Reklama