Dvanáct

Belgie, 2019, 8 h 2 min (Minutáž: 46–55 min)

Epizody(10)

Dvanáct obyčejných lidí s kupou vlastních problémů zasedne v porotě a musí vynést verdikt nad ženou, která je obviněná z vraždy svojí nejlepší kamarádky a vlastní dcery. (Netflix)

Recenze uživatele Anderton k tomuto seriálu (11)

Dvanáct (2019)

Belgická vzdialená verzia 12 rozhnevaných mužov, respektíve ruského remaku, ale skutočne ide iba o inšpiračný zdroj, čiže priebeh súdneho procesu je podstatne odlišný, ale zase hľadanie spoločných prvkov a rozdielov môže potešiť. Nie je ani tak dôležité, kto čin/činy spáchal, ale aký pomer viny pri smrti dvoch ľudí má každá z ich blízkych postáv. Nebolo by od veci si urobiť koláč s percentuálnym vyjadrením u každej postavy a potom si ho s ostatnými divákmi porovnať. Prekvapilo ma, že sa venujeme len zopár postavám z dvanástky porotcov, ale je to akurát ako z dramaturgického hľadiska, tak zo zvolenej témy polemiky o vine. ()

Frie (2019) (E01)

Od prvej epizódy som očakával väčší ťah na bránku, respektíve na diváka, aby sa ten okamžite chytil a ihneď si pustil druhú časť. Čiastočne to funguje, prípad je zaujímavý, ale predsa len atmosféra je akási príliš šedivá a postáv toľko, že sa vám budú zo začiatku pliesť. Každopádne je vysoko pravdepodobné, že dávkovaním nových informácií seriál naberie spád a postavy nám budú bližšie aj sympatickejšie. ()

Donald (2019) (E02)

Dvojka je podľa môjho názoru omnoho zaujímavejšia ako pomerne fádny pilot. Na súde sa dozvedáme mnohé okolnosti vyšetrovania, vrátane toho, čo sa v osudnú noc prvej vraždy odohralo a čo aj po nej a samozrejme aj to, kto bol hlavným podozrivým. Členovia poroty majú zaujímavé osobné aj pracovné životy, ale aj tak ma najviac zaujal starší vdovec s koláčikmi. Respektíve mi ho bolo najviac ľúto a skutočne nechápem, prečo si všetci chceli objednať radšej pizzu. ()

Eliane (2019) (E03)

Tretí diel ide v šľapajách predchádzajúcej časti, viac spoznávame súkromie postáv a dosť času trávime v súdnej sieni. Hlavná vyšetrovateľka je zrejme naschvál vykresľovaná v nie príliš sympatickom svetle a záver tento zámer tvorov iba potvrdzuje. Zároveň ale nič nespochybňuje aj to, že vraždy mohla spáchať obžalovaná. Vytváranie nových vzťahov medzi porotcami sa zdá byť zatiaľ zbytočné, možno z toho nakoniec vzíde niečo zaujímavé. ()

Marc (2019) (E04)

Epizóda venovaná vzťahom otcov s dcérami. Ako u jedného porotcu, tak u otca obete spred 18 rokov. Na súde je však tiež horúco, padne zopár nových obvinení a jedna správna otázka od porotcu. Avšak ak si svedok prekrúca pravdu podľa vlastných preferencií, tak sa nedá spoliehať ani na sľub o pravdivosti výsluchu. Tentokrát sú vyšetrovatelia trochu upozadení. ()

Stefaan (2019) (E05)

Cliffhanger z predchádzajúcej epizódy sa do priebehu tej ďalšej vôbec nepremietol, takže sa venujeme niečomu inému a fokus je zase na iné postavy. Trochu mi nejde do hlavy, ako si žena môže až tak neskoro všimnúť, že jej manžel je psychopat, respektíve ak si to všimla skôr, prečo s ním má tri deti. Ale pre vývoj deja a napätie v seriáli to nie je podstatné. ()

Guy (2019) (E06)

Tentokrát sa viac zaujímame o súkromné životy jednotlivých porotcov než o samotný proces. Avšak aj v súdnej sieni sa dozvedáme veľmi dôležité informácie ohľadom jedného podozrivého zo starého prípadu a trochu ma prekvapuje, že sa neriešila aj neschopnosť polície, keďže obhajca sa dostal k materiálom, ktoré vyšetrovateľom ušli. Vývin v súkromných životoch ide po špirále smerom ku dnu, takže o vyhrotené scény nie je núdza. ()

Lutgard a Margot (2019) (E07)

Väčšina deja epizódy sa odohráva na súde a má to poriadne grády, zatiaľ asi najväčšie. Dozvieme sa opäť zopár veľmi dôležitých informácií a niektoré postavy nám budú ešte menej sympatické ako doteraz, keď sme ich mohli vnímať povedzme že ako ambivalentné. Ako sa veci majú/mali, to si tvorcovia nechávajú zrejme až na koniec a tým pádom, aj napriek neustálemu prílivu informácií, nie sme pravde omnoho bližšie. Berte to ako kompliment. ()

Cleo a Jutta (2019) (E08)

Smerom k finále trávime čím ďalej, tým viac času v súdnej sieni a v takomto type seriálu je to správny prístup. Tromfom epizódy je ale rekonštrukcia, respektíve rekonštrukcie oboch vrážd za účasti všetkých dôležitých postáv, ale toto tvrdenie je veľmi otázne, keďže identita páchateľov zatiaľ nie je známa. Trochu ma mrzí klasické klišé s ľavorukým - pravorukým vrahom, keďže asi každý vie do určitej miery použiť aj druhú ruku. ()

Ulrich a Elisabeth (2019) (E09)

Opäť trávime väčšinu času na súde a dozvedáme sa viacero nových skutočností. Napätie pri výsluchoch je vyšponované asi nie úplne na maximum, ale veľa k tomu nechýba. Znova sa rieši ruka, ktorou bol vykonaný skutok na dcére obžalovanej a opäť si myslím, že nejde o tak podstatný fakt, keďže do istej miery sme obojrukí všetci. Asi o niečo zaujímavejšia je tým pádom pasáž s profesorom. ()

Brechtje a Roos (2019) (E10)

Vyústenie celého zapeklitého prípadu, respektíve dvoch prípadov, by podľa mňa malo divákov pomerne striktne rozdeliť na dva tábory, avšak podľa hodnotení sa zdá, že až na výnimky panuje všeobecná spokojnosť. Ako sa veci skutočne majú, sa dozvieme až v posledných minútach a počas celej epizódy som sa bál, že tvorcovia nechajú základné otázky otvorené. Našťastie sa tak nestalo. ()