Zapomenuté Vánoce

• Norsko Snekker Andersen og Julenissen: Den vesle bygda som glømte at det var jul (více)

Malá Elise (Miriam Kolstad Strandová) sa jedného rána zobudí s podivným pocitom, že práve dnes sa stane niečo výnimočné. Neúspešne sa snaží vysvetliť svojej rodine a priateľom, že tento deň je iný ako všetky ostatné. Všetci sú totiž neuveriteľne zábudliví a tento rok zabudli aj na to, že existujú Vianoce. Elise sa preto sama vydáva na neuveriteľnú cestu. Vďaka novým a nečakaným priateľstvám znovu objaví radosť z Vianoc. Len vďaka nej môže celá dedina zažiť Vianoce, na ktoré nikdy nezabudne. Ale čas beží - podarí sa jej to skôr, než bude neskoro? (TV JOJ)

BOURQUE

Pomerne zjednodušená, avšak nie príliš vydarená rozprávka o zabudnutých Vianociach. Príbeh má svoje čaro, ale výsledok je slabučký a veľmi krehký. Nehovoriac o tom, že nie všetky veci stoja pevnou nohou na Zemi. P.S.:To, že malé dievčatko bez problémov šoféruje osobné auto, vás možno viac desí, ako prekvapí. Osobné hodnotenie: 67% (**) ()

Arsenal83

To nie je rozprávka, to je realita. Na Vianoce sa predsa už dávno zabudlo a to nehovorím o zrušenom predaji kaprov, aby sme ich ochránili a mohli predávať vnútri obchoďákov už zmrazených. Podstatu Vianoc slávi tak 1% sláviacich, zvyšok ide po šaláte, rezni, kapustnici a alkohole, to teda hlavne. Ale v tej novej podobe Vianoc sa na strane druhej na Vianoce nedá zabudnúť. Ako by aj, keď sa vám už od septembra v pomaly každom obchode pod kraťase zabára umelé ihličie, lebo oni už vystavili vianočný stromček? Táto rozprávka so škaredou, pardon, typicky severanskou devou má svoj bizarný humor, úplne opomína skutočný duch Vianoc a sústredí sa na pána so sobmi, no ten nórsky Santa Claus nemá v sebe žiadnu hrejivú dobrotu, ktorá by deti mohla tešiť. Takže nabudúce prosím teplejšieho Santu. ()

• Film je natočený podľa detských kníh Alfa Prøysena "Malá dedina, ktorá zabudla, že sú Vianoce" (1966/1976) a "Snekker Andersen a Santa Claus" (1959/1971). (Arsenal83)