Epizody(8)

Vražda jedné dívky zasáhne státní zástupkyni, která k ní měla blízko, právníka, který se snaží získat nějaký zásadní případ, i podezřelou, která tvrdí, že je nevinná. (Netflix)

Recenze uživatele Anderton k tomuto seriálu (9)

Proces (2019)

Bezpochyby vysoko nadpriemerný seriál s niekoľkými ambivalentnými postavami (rozumej idú si za svojim až príliš bezhlavo alebo chladno a áno, sú to protagonistka - žalobkyňa a antagonista - právnik, ale aj ďalší) a niekoľkými horšími. Niekoľko dielov je skutočne špičkových a niekoľko veľmi kvalitných. Seriál je uspokojivo uzavretý, ale skôr tým, ako sa k veci postavia spomínané postavy než tým, že by sme boli prekvapení totožnosťou páchateľa. Herci sú bez výnimky skvelí a teraz viem, že nikdy nebudem chcieť byť členom rímskej smotánky. Že to nestojí za to, zistí našťastie ešte včas aj jedna z postáv. ()

Epizoda 1 (2019) (E01)

V podstate presne to, čo očakávate od krimi minisérie. Až na jeden detail, veľmi dôležitý, a to totožnosť obete. Takýto zvrat som v podobných seriáloch ešte nikdy nevidel. Čo z toho dokážu tvorcovia vyťažiť, zistíme až neskôr. Ale vzhľadom na to, ako sa tvári hlavná postava, tak ju smrť mladej slečny asi príliš nezasiahla. Len mi tu chýba tá severská temná atmosféra, ale to je čisto subjektívny pocit. ()

Epizoda 2 (2019) (E02)

Miniséria sa skutočne rozbehla až (alebo už, ako chcete) v druhej epizóde, čo je neobvyklé. Preskakujeme obdobie policajného vyšetrovania a dostávame sa hneď na súd. Tu zisťujeme, nakoľko je obžaloba podozrivej uskutočnená na základe dôkazov. Tými sa ukazujú byť fotky z večierku, kedy sa odohrala vražda. Epizóda je ozvláštnená rekonštrukciou večera, kde sa nám "priplietajú" aj právnici zo súdnej siene. No a záver je skutočne prekvapivý, ako keby išlo o samotné finále. Je ale zrejmé, že nás čaká ešte celá rada zvratov. ()

Epizoda 3 (2019) (E03)

Na začiatku sa rýchlo vysvetlí, prečo sme boli na konci druhej epizódy svedkami priznania veľmi nepravdebodobného podozrivého. Možno až príliš rýchlo a motivácia slečny, aj napriek dnešnej dobe, nie je úplne uveriteľná. Objavia sa ale noví svedkovia, medzi prokurátorkou a otcom- sudcom cítiť napätie a máme tu aj novú tajomnú dodávku. Čiže ide sa ďalej tak, ako očakávame a ako si aj fanúšik krimi minisérií praje. ()

Epizoda 4 (2019) (E04)

Na Procese je asi najzaujímavejšie to, že divák nevie, komu má držať palce a netuší, kde je ukrytá pravda. Ak máme fandiť prokurátorke ako hlavnej postave, zároveň by sme chceli, aby bola vinná hlavná obžalovaná, avšak potom by sme prišli o napätie z toho, kto vraždu v skutočnosti spáchal. Takže zároveň fandíme aj nie príliš férovému právnikovi. Vo štvorke sme sa dočkali zatiaľ najlepšieho výsluchu na súde. ()

Epizoda 5 (2019) (E05)

Pred súd ide zatiaľ ten najdôležitejší svedok a osobne s protiprávnym štýlom, akým ho tam náš bezcharakterný právnik dostal, súhlasím. Inak by sme nezískali jednu veľmi dôležitú informáciu. Pokiaľ je ale právnik chladnokrvný, tak žalobkyňa je až príliš zanietená vlastnou verziou udalostí. Čím ďalej, tým viac chce divák vedieť, kde leží pravda. No a tá záverečná finta, to sa musí nechať že je geniálna, i keď ide o takú podlosť. I keď zase to úvodné svinstvo s fotkami mi pripadá zbytočné a ako scenáristická barlička. ()

Epizoda 6 (2019) (E06)

Rugerrovi začína vďaka istej maličkosti dochádzať, odkiaľ vietor fúka. Je fajn, že si scenáristi dali prácu a vymysleli detail, ktorý by sa dal jednoducho prehliadnuť, ale nakoniec vedie k pravde. A tá je veľmi nepríjemná a zároveň vychádza z toho, čo máme možnosť vidieť v talianskych kriminálkach už dlhé desaťročia. Tentokrát ale môže Proces niektorých fanúšikov sklamať tým, že neponúkne žiadnu scénu zo súdu. ()

Epizoda 7 (2019) (E07)

Asi najviac diváci čakali na výpoveď Lindy, pričom trochu udivuje, že k nej prichádza až teraz. Elene sa začína rozsvecovať, pričom istá maličkosť, opäť, nás môže zaviesť na novú stopu. Tentokrát by ale išlo o niečo veľmi nečakané. Takže vo finále sa máme na čo tešiť a samozrejme asi každý si želá, nech to Monaco a spol. dostali zrátané. Myslím spôsob vedenia ich biznisu/biznisov, kto vraždil, to je iná otázka. ()

Epizoda 8 (2019) (E08)

Posledný diel je skôr doklepnutím toho, čo si divák myslí a pravdupovediac sme už takúto pointu videli viackrát. Čo neznamená, že to pôsobí neinovatívne, pretože napätý vzťah medzi protagonistkou a antagonistom - právnikom skutočne stojí za to a nakoniec aj všetky vzťahy, ktoré sa v seriáli riešia. Že problém vyrieši vraždená zbraň sa dalo predpokladať, avšak aká to bola, na to som nedošiel. I keď možno niekto všímavejší na to prišiel už skôr a tým pádom nemal o totožnosti páchateľa pochybnosti. ()